آموزش شنای پروانه؛ نکات و تکنیک ها

به گزارش مجله جغتای، شنای پروانه از سختترین و زیباترین انواع شنا به شمار می آید. حرکت پاها در شنای پروانه مانند حرکت دلفین در آب است. در شنای پروانه دست ها باهم و پاها نیز باهم حرکت می نمایند. یادگیری این شنا برای افراد مبتدی کمی سخت است. در ادامه، با روش انجام آن بهتر آشنا می شویم.

آموزش شنای پروانه؛ نکات و تکنیک ها

از نظر بسیاری از شناگران، شنای پروانه از چالش برانگیزترین و انرژی خواه ترین نوع شنا در رقابت های حرفه ای است. یادگیری سخت آن شهرت زیادی کسب نموده است. شناگر در حین این نوع شنا سریعا خسته می گردد، بنابراین باید آمادگی جسمی فرد بالا باشد. شناگران حرفه ای رقابت های المپیک و دنیا قدرت بدنی زیادی دارند. هر کس که مسافت کوتاهی از این شنا را انجام داده باشد، براحتی این نکته را درک نموده است که حرکات شنای پروانه به قدرت و هماهنگی نیرو نیازمند است.

حالت بدن در شنای پروانه

بدن شما باید توسط فرق سر به سمت جلو رهبری گردد. در این حین، شانه ها و مفاصل ران و باسن باید افقی باشند. در شنای پروانه باید سعی کنید تا جایی که ممکن است بدن را به سطح آب نزدیک کنید. حالت بدن در شنای پروانه شباهت زیادی به کرال سینه دارد، اما در این شنا حرکت دست ها و پاها هر دو باهم انجام می گردد. در این شنا با پایین بردن محسوس سر، بالا کشیدن پاها و ایجاد یک موج در بدن شناگر به سمت جلو رانده می گردد. در این شنا حرکت همزمان و مجزای پاها و دستها یک مزیت محسوب می گردد.

تکنیک دستها در شنای پروانه

 • دست ها باید در جلوی بدن و بر روی سطح آب کشیده شوند. سپس با استفاده از انگشتان شست شکافی در آب ایجاد نموده، و دست های خود را وارد آب کنید. دست ها باید هم عرض شانه ها از یکدیگر فاضله داشته باشند. ارنج دست ها کمی خمیده است.
 • دست ها سپس به سمت پایین و بیرون حرکت می نمایند تا یک شکل Y در جلوی بدن ایجاد نمایند.
 • در آخر، دست ها باید به سمت عقب و بالا چرخش داشته باشند.
 • قدرت دست ها در این شنا اهمیت خاصی دارد، چراکه باید پس از عقب بردن دست دوباره آنرا بر روی آب بیاندازید. بنابراین تا جایی که می توانید نزدیک به سطح آب شنا کنید.

تکنیک ضربه زنی پا

 • حرکت پاها در شنای پروانه از مفاصل ران و باسن می آید. پاشنه و کف پاها باید سطح آب را از زیر بشنمایند، این در صورتی است که با خم بودن زانوها بر آب ضربه وارد می گردد.
 • با استفاده از پاها ضربات قدرت مندی به سمت پایین وارد کنید، سپس بدن را به سمت جلو برانید. در شنای پروانه تا جایی که می توانید پاها را نزدیک به یکدیگر نگه دارید.
 • ضربه پا باید با وارد شدن دست ها به آب و بیرون رفتن آنها همزمان باشد.
 • باید با هر 2 بار ضربه زدن یک چرخش کامل دست داشته باشید - 1 ضربه حین جلو راندن دست ها بر روی آب و 1 ضربه زمانی که دست ها به آب وارد می شوند.

تنفس

 • معمول ترین تنفس در شنای پروانه، تنفس رو به جلو است.
 • درست همانند شنای قورباغه، شانه ها باید سر را به بیرون از آب راهنمایی نمایند. همزمان با حرکت موجی بدن، بالاتنه باید به صورت طبیعی بالا بیاید.
 • پس از خارج شدن سر از آب، سریعا هوای تازه را به داخل شش ها وارد کنید.
 • بعد از نفس گیری، سر خود را سریعا به زیر آب آورده، و درون آب بازدم انجام دهید و هوا را از شش ها خارج کنید. دقت کنید که سر قبل از دست ها باید وارد آب گردد.
 • بازم زمانی انجام می گردد که دست ها از آب خارج می شوند، و نفس گیری همزمان با گذاشتن دستها بر روی آب انجام می گردد.
 • برخی از شناگران حرفه ای تنفس به کنار را بیشتر ترجیح می دهند. تکنیک ها همانند موارد گفته شده است، اما تنها تفاوت آن چرخش سر به کنار است. اما برخی از شناگران با چرخش گردن دچار مشکل می شوند.

برگشت و چرخش در پروانه

برگشت شنای پروانه نیز همانند شنای قورباغه، هر دو دست باید در یک زمان و در یک سطح با دیواره استخر تماس پیدا نمایند. توجه داشته باشید که هر دو دست همزمان و در یک دیوار استخر را لمس نموده و شانه ها نیز باید افقی باشند. وقتی که لمس کردن دیوار توسط هر دو دست به طور صحیح صورت گرفت، شناگر براحتی می تواند به روش دلخواه خود شنای خود را ادامه دهد.

منبع: Arenawaterinstinct

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 595

به "آموزش شنای پروانه؛ نکات و تکنیک ها" امتیاز دهید

2 کاربر به "آموزش شنای پروانه؛ نکات و تکنیک ها" امتیاز داده اند | 3.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش شنای پروانه؛ نکات و تکنیک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید