بحران کرونا، دستاویزی برای محدود کردن آزادی بیان

به گزارش مجله جغتای، از آنجایی که دولت ها در سراسر جهان اقدامات اضطراری را برای نگه داشتن مردم در خانه و دور کردن همه گیر انجام می دهند، برخی از آن ها از اطلاع رسانی خطاهایشان ناراضی هستند. برخی دیگر از این بحران برای ساکت کردن منتقدان و تنگ تر کردن حلقه کنترل استفاده می کنند.

بحران کرونا، دستاویزی برای محدود کردن آزادی بیان

به گزارش مجله جغتای، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آیم سنپنگ، پروفسور علوم سیاسی در دانشگاه سیدنی می گوید: کووید-19 تهدیدهای قابل توجهی برای امنیت دولت و رژیم ایجاد می کند زیرا این امکان را دارد که بتواند حاکمیت ضعیف و عدم شفافیت را در مورد موضوعاتی که همه شهروندان یک کشور خاص را تحت تأثیر قرار می دهد، افشا کند.

او اضافه کرد: از آنجا که همه گیری موضوعی جهانی است و دائماً در اخبار سراسر جهان شنیده می شود، دولت ها برای کنترل پیام ها به مردم و اینکه بگویند در مقایسه با دیگر دولت ها چقدر کم یا چقدر زیاد کار کرده اند، زمان سخت تری را می گذرانند.

در کلمبیا، براساس گزارش یک گروه حقوق بشری (LICADHO)، شواهد بازداشت 24 تن بابت نشر اطلاعات درباره کروناویروس وجود دارد. در میان آن ها چهار تن از حامیان اپوزیسیون منحل شده موسوم به حزب نجات ملی کلمبیا به چشم می خورد.

دیده بان حقوق بشر هم اطلاعاتی از بازداشت و بازپرسی دختری 14 ساله منتشر کرده است. او شایعاتی درباره موارد مثبت کووید-19 در مدرسه و محله اش را در رسانه های اجتماعی منتشر کرده بود. در تایلند هم منتقدان نحوه مدیریت دولت در کنترل بحران کرونا از بازداشت دور نیستند. در مجارستان هم افرادی که به اشاعه اطلاعات غلط یا مخدوش شده محکوم شوند، تا پنج سال حبس در انتظار آن هاست.

شورای کمیسیونر اروپایی در امور حقوق بشر اذعان کرد: این مسائل بهداشتی جهان که از کووید-19 نشات گرفته است، نیازمند تدابیر اثرگذار برای حفاظت از سلامت و جان مردم است. این شامل مبارزه با ضد اطلاعات می شود که ممکن است هراس و بی اعتمادی اجتماعی ایجاد کند.

این شورا تاکید دارد: متاسفانه برخی دولت ها از این الزام به عنوان دستاویزی برای ارائه محدودیت های نامناسب به منظور کنترل آزادی استفاده می کنند. این یک رویکرد غیر سازنده است که باید متوقف شود. خصوصا در مواقع بحران، نیاز داریم که از آزادی ها و حقوق ارزشمندمان حفاظت کنیم.

موارد سرکوب آزادی بیان از زمان آغاز پاندمی کروناویروس در فیلیپین، مصر، عراق، صربستان و تایلند ثبت شده است و نهادهای حقوق بشری با نگرانی موارد را دنبال می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 172

به "بحران کرونا، دستاویزی برای محدود کردن آزادی بیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران کرونا، دستاویزی برای محدود کردن آزادی بیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید