بیماری های قلبی و داروهای ضد گلیسمی

به گزارش مجله جغتای، محققان آمریکایی می گویند داروهای کاهنده قند خون که برای بیماران مبتلا به دیابت تجویز می گردد، تاثیری در کاهش احتمال بیماری های قلبی ندارد.به گزارش خبرگزاری فرانسه طبق نتایج تحقیقات که در کنفرانس کالج آمریکایی قلب شناسی مطرح و در مجله پزشکی New England منتشر شد، مصرف داروهای کاهنده

بیماری های قلبی و داروهای ضد گلیسمی

بیماری های قلبی و داروهای ضد گلیسمی

بی تاثیری داروهای ضد گلیسمی در کاهش خطر بیماری های قلبی

محققان آمریکایی می گویند داروهای کاهنده قند خون که برای بیماران مبتلا به دیابت تجویز می شود، تاثیری در کاهش احتمال بیماری های قلبی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه طبق نتایج تحقیقات که در کنفرانس کالج آمریکایی قلب شناسی مطرح و در مجله پزشکی New England منتشر شد، مصرف داروهای کاهنده قند خون و کاهنده چربی هیچ تاثیری در کاهش احتمال بروز نارحتی های قلبی در مبتلایان به دیابت ندارد. محققان دانشگاه کلمبیا پس از تحقیقات 5 ساله روی 5500 فرد مبتلا به دیابت که مشکل دیگری نظیر پرفشاری خون یا بالا بودن چربی را هم داشتند به این نتایج دست یافتند. بیماری دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است که در بیشتر موارد به دلیل چاقی بروز می نماید و احتمال فوت مبتلایان در اثر ناراحتی های قلبی یا سکته مغزی 2 برابر افراد سالم است.

اصول پیشگیری از بیماری های قلب و عروق در افراد دیابتی

1- چربی (به ویژه کلسترول) خون خود را کاهش دهید.

کلسترول که نوعی چربی است، در پیدایش و توسعه تصلب شرایین نقش مهمی دارد زیرا می تواند در دیوارة رگها رسوب کند و همراه با عوامل دیگر به تنگی و بسته شدن سرخرگ ها بینجامد.

کلسترول دونوع مهم دارد: یکی کلسترول بد (LDL) که موجب بسته شدن رگها و بیماری قلبی-عروقی می شود و دوم کلسترول خوب (HDL) که کلسترول اضافی بدن را از بافتها خارج می نماید و خطر بیماری قلبی را می کاهد. نوعی از کلسترول که باید غلظت کمی در خون داشته باشد، همان نوع بد یا LDL است.

شما می توانید با پرهیز از مصرف غذاهای پرچربی و رعایت توصیه های پزشکتان، چربی خون خود را در سطح مناسب نگه دارید.

2- فشار خون خود را کنترل کنید

فشار خون بالا افزون بر اینکه فشار بیشتری بر قلب وارد می سازد و احتیاج آن به خون را افزایش می دهد، فرایند تصلب شرایین را هم تسریع می نماید و سبب آسیب اندامهای گوناگون بدن می شود.

3- وزن خود را به حد مناسب برسانید

چاقی عامل خطر مهمی برای افزایش فشار خون است. بعلاوه چاقی یا اضافه وزن موجب افزایش مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین می شود. شما باید زیر نظر یک پزشک یا متخصص تغذیه وزن بدنتان را به اندازه متناسب باقد، جنس و سن خود برسانید.

4- سیگار نکشید

استعمال دخانیات سبب افزایش ضربان قلب و در نتیجه کار قلب می شود و فشار خون را هم بالا می برد. بعلاوه سیگار بر اثر روی عوامل انعقادی و هم غلیظ کردن خون احتمال تشکیل لخته و بسته شدن سرخرگ ها را افزایش می دهد. افزون براین، سیگار با اثر بر رگهای کوچک، خونرسانی به بخش های انتهایی اندام ها (به ویژه پاها) را مختل می نماید و این عارضه در افراد دیابتی که گرفتاری اعصاب محیطی هم دارند، بسیار مهم است و خطر قطع عضو را باز هم افزایش می دهد. این آثار جدای از سرطان زایی سیگار است که موجب ناتوانی و مرگ خواهد شد. امروزه سیگار مهم ترین دلیل قابل پیشگیری سرطان بشمار می آید.

5-قند خون خود را کنترل کنید

کنترل دقیق قند خون، هم به طور مستقیم و هم به طور غیرمستقیم، نقش مهمی در پیشگیری از بیماریهای عروقی می تواند داشته باشد.

6-فعالیت ورزشی منظم داشته باشید

پژوهش های پزشکی نشان داده اند که داشتن یک زندگی کم تحرک (از نظر بدنی)، صرف نظر از عوامل خطر دیگر، احتمال دیابت، چاقی و بیماری کرونری قلب را افزایش می دهد. پیاده روی، دوچرخه سواری، تنیس روی میز، باغبانی و دویدن آرام فعالیتهای بدنی هستند که اثر مفیدی بر تندرستی شما خواهند داشت. توصیه می شود که روزانه 30 دقیقه به فعالیت بدنی بپردازید، می توانید این اندازه فعالیت را در سه دوره 10 دقیقه ای (بافاصله) هم انجام دهید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1009

به "بیماری های قلبی و داروهای ضد گلیسمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری های قلبی و داروهای ضد گلیسمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید