خبرنگاران بچه ها زباله گرد در معرض خطرند

به گزارش مجله جغتای، تهران - خبرنگاران - انجمن حمایت از حقوق بچه ها در نامه ای به سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که شیوع ویروس کرونا زندگی بچه ها زباله گرد را به خطر انداخته و باید شرایط مناسبی برای این بچه ها در شرایط کنونی با عنوان اردوی سلامتی فراهم کرد.

خبرنگاران بچه ها زباله گرد در معرض خطرند

در نامه انجمن حمایت از حقوق بچه ها که روز سه شنبه انتشار یافته، آمده است: همان گونه که مستحضرید شیوع سریع کرونا سلامت افراد جامعه را با خطر جدی روبرو نموده است. بچه ها زباله گرد، با توجه به شرایط زیستی و بهداشتی که در ادامه می آید از جمله افرادی هستند که به شدت در معرض ابتلا به این بیماری اند یا می توانند به عنوان ناقل شناخته شوند. این بچه ها که عمدتا دور از خانواده و بدون سرپرست هستند و در همان مراکز بازیافت و تفکیک زباله میان حجم انبوهی از زباله های آلوده زندگی می نمایند، حداقل دسترسی به مواد بهداشتی را نیز ندارند. هرچند شهرداری تهران طی بخش نامه ای زباله گردی در سطح تهران را توسط پیمان کاران بازیافت ممنوع اعلام نموده است، اما گزارش ها و شواهد عینی نشان می دهد همچنان این بچه ها در شهر به جست وجوی زباله مشغول اند. این امر نه تنها به دلیل فقر و احتیاج مادی است، بلکه ناشی از عدم اطلاع آن ها از این شرایط و چه گونگی پیش گیری از بیماری است.

در نامه تصریح شده است: برای درک عمق فاجعه کافی ست 24 ساعت زندگی یک کودک زباله گرد را مرور کنیم؛ زندگی در میان زباله ها، ایمنی پایین بدن به دلیل تغذیه نامناسب و مسائل تنفسی و ریوی به دلیل نوع کار، ساعات طولانی کار و تماس مستقیم با زباله هایی که این روزها در کنار تمامی آلودگی های همیشگی، آلوده به ویروس کرونا نیز هستند و در نهایت حضور بین شهروندان؛ و کودکی در برابر دیدگان ماست که به شدت در معرض آلوده شدن به این ویروس و انتقال آن به شهروندان و دیگر زباله گردهاست. انجمن حمایت از حقوق بچه ها، در راستای حفظ سلامت و حیات بچه ها زباله گرد جلسات متعددی با سازمان بهزیستی و شهرداری تهران برای تهیه حداقل های ممکن شرایط نگهداری و غربال گری آن ها داشت. هر دو سازمان، موکدا بر لزوم جداسازی کامل بچه ها زباله گرد از محل های بازیافت تا خاتمه بحران تاکید داشتند چراکه می دانند ادامه چنین شرایطی برای بچه های که در خطرناک ترین و آلوده ترین مشاغل در حال فعالیت یا زندگی هستند، می تواند ما را با فاجعه ای انسانی روبرو کند.

این انجمن از وزیر بهداشت خواست: از آن جا که این بیماری در افراد دارای مسائل ریوی اثر کشنده تری دارد، توجه جناب عالی را به این امر جلب می کنیم که عمده این بچه ها به دلیل مجاورت طولانی مدت با فضای آلوده مسائل ریوی و ضعف شدید در سیستم ایمنی بدن دارند. از طرف دیگر، حتی ممکن است پس از مهار بحران، به دلیل عدم غربال گری و انتقال به مکان مناسب، بهداشتی و ایمن، آسیب های بهداشتی جدی را متحمل شوند. بدیهی است انجمن حمایت از حقوق بچه ها، به عنوان نهاد مدنی که خود را پاسدار حقوق بچه ها می داند و حق حیات را به مثابه یکی از اساسی ترین حقوق بچه ها می شناسد، نهایت کوشش و توان خود را برای بهبود شرایط بچه ها زباله گرد به کار خواهد گرفت؛ با این وجود، تغییر شرایط برای این بچه ها احتیاجمند عزمی جدی و بین سازمانی است و قطعا سکوت یا نادیده دریافت این امر به هر دلیل و مصلحتی نافی مسئولیت آن وزارتخانه به عنوان متولی سلامت جامعه و سایر نهادهای ذی ربط نیست. از این رو، با توجه به این مسائل و نیز توافقات اجرا شده در جلسه با سازمان بهزیستی و شهرداری تهران و هم چنین وظایف و تکالیف قانونی وزارت بهداشت، انجمن حمایت از حقوق بچه ها از جناب عالی و مجموعه وزارت بهداشت خواهشمند است نسبت به موافقت با ایجاد شرایط مناسب که انجمن آن را اردوی سلامتی می نامد، توسط نهادهای ذی ربط در محیطی خارج از گودهای زباله گردی و مراکز بازیافت مساعدت و موافقت لازم را اعلام فرمایید.

به گزارش مجله جغتای، پیش از این سازمان های مردم نهاد و انجمن های حمایت از حقوق بچه ها نیز در نامه ای از وزیر بهداشت خواستند که به شرایط بهداشتی بچه ها در معرض آسیب برای پیشگیری از ویروس کرونا رسیدگی گردد.

تا به امروز 8042 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و 291 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت نموده اند و همچنین 2731 نفر بهبود یافته اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 75

به "خبرنگاران بچه ها زباله گرد در معرض خطرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بچه ها زباله گرد در معرض خطرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید