خبرنگاران ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط محیط بان آبادانی

به گزارش مجله جغتای، آبادان - خبرنگاران - رییس اداره حفاظت محیط زیست آبادان گفت:اولین گزارش مستند جوجه آوری و زادآوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط محیط بان آبادانی به ثبت رسید.

خبرنگاران ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط محیط بان آبادانی

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان علی فتحی نیا یکشنبه گفت:باکلان مارگردن با نام انگلیسی(African Darter) و نام علمی (Anhinga rufa) از گونه های کمیاب ایران و خاورمیانه است که جوجه آوری این گونه کمیاب که در تالاب هورالعظیم در ایران زیست می نماید برای اولین بار بصورت مستند تصویربرداری شد .

وی اضافه کرد: این ثبت ارزشمند که یافته ای جدید است توسط محیط بان آبادانی علی سجاد جلالی در خرداد ماه سالجاری در تالاب هور العظیم گزارش شد که در آن تعداد 2 پرنده بالغ و 11 جوجه نابالغ پرنده باکلان مارگردن تصویربرداری شد .

در خوزستان سه گونه باکلان مارگردن ، باکلان کوچک و باکلان عظیم ثبت شده است ، که کمیاب ترین آنها باکلان مارگردن است که منحصر به استان خوزستان می باشد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست آبادان بیان نمود: پیش از این جوجه آوری گونه کمیاب باکلان کوچک در خوزستان ثبت شده بود گونه دیگر با نام باکلان عظیم در خوزستان زمستان گذران است .

وی گفت: تالاب هورالعظیم یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان در خاورمیانه و دنیا است که گونه های منحصر به فرد مانند باکلان مارگردن، غول حواصیل، اکراس آفریقایی، سسک نیزار خوزی و بسیاری دیگر از انواع جانوران آبزی و کنار آبزی در آن زیست می نمایند و از اهمیت ویژه ای در دنیا برخوردار است.

هورالعظیم یا کلان تالاب، عظیم ترین تالاب مرزی در استان خوزستان است، که یکی از عظیم ترین تالاب های ایران بشمار می آید. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده و حدود یک سوم آن در ایران واقع شده است و در حدود 2سوم از آن نیز در عراق مستقر می باشد.

تالاب هورالعظیم از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی، غنی است و ژرفای آن در بخش های مختلف، متغیر می باشد و به طور میانگین عمق آن به پنج متر می رسد و مساحتی بالغ بر 120 هزار هکتار را در بر می گیرد. ذخایر آب این تالاب از رود کرخه، در ایران و نیز رودخانه دجله در عراق تامین می گردد. سراسر تالاب هورالعظیم با نی پوشیده شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 252

به "خبرنگاران ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط محیط بان آبادانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط محیط بان آبادانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید