خبرنگاران حوزه های مشارکت ایران در بازسازی قره باغ احصا شد

به گزارش مجله جغتای، تبریز-خبرنگاران- دبیر استانی میز جمهوری آذربایجان در استانداری آذربایجان شرقی گفت: حوزه های مشارکت و حضور فعالان مالی و تجاری جمهوری اسلامی ایران در بازسازی مناطق آزاد شده قره باغ احصا شده است که بخش های مختلفی را در بر می گیرد.

خبرنگاران حوزه های مشارکت ایران در بازسازی قره باغ احصا شد

جهت دریافت خدمات ویلا طراحی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

محمدعلی نجاری کهنمویی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، اضافه نمود: این حوزه های قابل سرمایه گذاری و مناسب برای حضور فعالان مالی و شرکت های بخش خصوصی کشور در بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان در قالب نامه ای به دفتر روابط مالی خارجی سازمان سرمایه گذاری و یاری های مالی و فنی ایران و همچنین سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو ارسال شده است.

وی حوزه های مربوط به کشاورزی و زیربخش های این حوزه را از جمله قابلیت های مهم ایران و آذربایجان شرقی برای حضور در مناطق آزاد شده قره باغ اعلام و افزود: کشت فرا سرزمینی در سطح 4 هزار و 500 هکتار، دامپروری شامل پرورش گوسفند به منظور فراوری گوشت و فرآورده های جانبی همچون پوست، کود فرآوری شده و خون فرآوری شده، همکاری های دوجانبه برای ایجاد و راه اندازی شرکت های مشترک برای فراوری تراکتور با توجه به وجود ظرفیت بسیار عظیم و وسیع مجتمع کارخانجات تراکتورسازی در تبریز از جمله موارد احصاء شده در این حوزه است.

نجاری کهنموئی با اشاره به توانمندی های بسیار خوب شرکت های فنی و مهندسی ایران و تبریز برای حضور در بازسازی قره باغ، گفت: بر همین اساس این شرکت ها برای طراحی، اجرا و ساخت جاده های مواصلاتی، پل و تونل به مقدار حداقل 200 کیلومتر را دارند.

به گفته وی شرکت های ایرانی همچنین توان ساخت واحدهای مسکونی به میزان 30 هزار واحد را دارند که از این رقم شرکت های فنی و مهندسی آذربایجان شرقی با توجه به سابقه حضور خود در جمهوری آذربایجان، قابلیت ساخت 5 هزار واحد مسکونی را دارند.

نجاری کهنموئی، تاسیسات صنعتی شامل کارخانجات سیمان، آسفالت، بتن (بچینگ پلنت) و تاسیسات زیربنایی از قبیل خطوط لوله نفت و گاز، آب، خطوط انتقال برق و پست های فشار قوی را از دیگر حوزه های مشارکت فعالان مالی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران در بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان گفت.

وی با اشاره به تاکیدات مقام رهبری بر افزایش مناسبات مالی بین ایران و جمهوری آذربایجان تا 10 برابر ارقام کنونی، گفت: در تعقیب سیاست های دولت مبنی بر تعمیق روابط مالی دو کشور و مشارکت در بازسازی قره باغ، فعالان مالی، تجار، صنعت گران و صاحبان شرکت های مختلف بخش خصوصی برای تصدی و اجرای موارد فوق اعلام آمادگی می نمایند.

رییس هیات مدیره انجمن صادرنمایندگان خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی تبریز با تاکید بر اینکه باید از شرایط جدید و فرصت به وجود آمده در جمهوری آذربایجان و احتیاج این کشور برای بازسازی مناطق آزاده شده به بهترین شکل ممکن بهره برداری کرد، اضافه نمود: با توجه به ظرفیت ها و توانایی های مالی، تجاری و فنی و مهندسی آذربایجان شرقی می توان با مساعدت دستگاه دیپلماسی و بسترسازی های لازم، نسبت به اعزام شرکت های مختلف فعال در حوزه های راه سازی، ساختمان سازی و مجتمع های مسکونی برای مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان اقدام کرد.

نجاری کهنموئی لازمه حضور مالی و تجاری ایران در جمهوری آذربایجان را مناسب سازی روابط سیاسی دانست و ادامه داد: باید توجه داشت که بدون زمینه های سیاسی و گسترش روابط دیپلماتیک، امکان حضور و پذیرش شرکت های مالی و تجاری در کشورهای همسایه وجود ندارد و در این زمینه وزارت امور خارجه کشورمان باید فعال تر از قبل وارد عرصه گردد.

وی با اشاره به اشتراکات فراوان و بی نظیر فرهنگی، زبانی، قومی و مذهبی بین تبریز و باکو، گفت: چشم پوشی از چنین اشتراکاتی به طور کامل در تضاد با منافع ملی ماست و باید از همکاری تنگاتنگ ایران و جمهوری آذربایجان در سال های متمادی گذشته، به بهترین شکل ممکن بهره برداری گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 570

به "خبرنگاران حوزه های مشارکت ایران در بازسازی قره باغ احصا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حوزه های مشارکت ایران در بازسازی قره باغ احصا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید