خبرنگاران روسیه تنش آفرینی پیرامون برنامه هسته ای ایران را غیرسازنده خواند

به گزارش مجله جغتای، مسکو - خبرنگاران- نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: کشورش تنش آفرینی پیرامون برنامه هسته ای ایران را غیرسازنده می داند.

خبرنگاران روسیه تنش آفرینی پیرامون برنامه هسته ای ایران را غیرسازنده خواند

به گزارش روز پنجشنبه وزارت خارجه روسیه، میخاییل اولیانوف در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که در چهار روز اخیر به صورت وبینار برگزار گردید، گفت: روسیه اهمیت فوق العاده برای اجرای کامل موافقت نامه پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی ازسوی کشورهای عضو آژانس و دبیرخانه آن قائل است.

وی اضافه کرد: سیستم تضمین ها یکی از راستاهای مهم فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی است بایدشرایط برای کارایی موثر و بدون وقفه آن تامین گردد.

اولیانوف گفت: در این رابطه این مساله که تهران و دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانستند به حل مساله و به دو مرکز مورد نظر آژانس در ایران دسترسی بیابند،نگرانی و دلسردی عمیق ما را برانگیخت.

وی ادامه داد: با این حال هیچ دلیلی برای بزرگنمایی بیش از حد مساله نمی بینیم. در آنالیز آن به وضوح پیشرفت بدون شک در مقایسه با آنچه که اخیرا و در جریان نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود داشت، مشاهده می کنیم.

مقام روس توضیح داد: در گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا آشکار است که ایران امکان دسترسی نمی دهد و در عین حال امکان این اقدام برای دبیرخانه را رد نمی نماید. تهران برای دریافت تصمیم مثبت احتیاج به رایزنی های بیشتر دارد.

وی اضافه کرد: این مساله عادی و کاملا مجاز است. از دبیرخانه آژانس و ایران دعوت می کنیم فورا به گفت وگو درباره این مساله پرداخته و به نتیجه مثبت دست بیابند.

اولیانوف گفت: در این رابطه به یک نکته مهم دیگر اشاره می کنم. در سالهای اخیر در ایران هزاران برنامه برای راستی آزمایی و صدها مورد دسترسی اضافی به اماکن برگزار گردید. تهران هر بار همه گونه امکان همکاری را فراهم کرد. فقط در یک مورد وقفه و عدم تفاهم پیش آمد. تکرار می کنم این در حالی رخ داد که هزاران مورد برنامه بازرسی و راستی آزمایی پیروز انجام گرفت. باید به مساله در این زمینه گسترده نگاه کرد.

نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: در ارزیابی شرایط پیش آمده باید به این نکته توجه داشت که این موضوع هیچ ارتباطی با ریسک و خطرهای انتشار سلاح هسته ای ندارد. موضوع در خصوص حدسیاتی است که حدود 20 سال پیش در این دو مرکز ممکن است آزمایش های اعلام نشده با مقادیر اندکی مواد هسته ای انجام گرفته باشد.

وی اضافه کرد: این فعالیت ها هم اگر انجام گرفت در سال 2004 به ابتکار طرف ایرانی بطور کامل متوقف شد. این مساله در شرایط کنونی هیچ تاثیری ندارد.

وی اعلام کرد: مساله در حوزه دیگری است که مربوط به مراحل اجرای پروتکل الحاقی و شیوه استفاده از اطلاعات دریافت شده از کشورهای ثالث می گردد. ایران مطابق با پروتکل الحاقی که به صورت داوطلبانه در قلمروش اجرا می گردد باید خواسته آژانس را بدون کوچکترین وقفه ای برآورده کند. دبیرخانه آژانس هم باید با دقت بیشتری اقدامات خود را ترتیب دهد.

وی ادامه داد: شرایطی که یک و نیم سال پیش رخ داد و شورای حکام درگیر مسائلی شد که از ریسک انتشار سلاح هسته ای بسیار دور بود، حیرت ما را برانگیخت. عملا موضوع ایرادهای دیرینه مطرح است که از مدتها پیش اهمیت درجه سه از نظر نظارت بر برنامه هسته ای ایران در شرایط کنونی دارد.

اولیانوف گفت: گزارش در خصوص مقادیر ناچیز مواد هسته ای که احتمالا 20 سال پیش در اهداف اعلام نشده استفاده شد در حوزه وظایف دبیرخانه آژانس است اما بعید به نظر می رسد که قابل توجه شورای حکام ازنقطه نظر سیاست های واقعی باشد.

نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: کاوش بی نهایت در تاریخ همان طور که تجربه بکارگیری پادمان ها از جمله در سال های دهه 90 میلادی در عراق نشان می دهد،کم ثمر حتی غیرسازنده است.

وی با اشاره به اینکه پرونده مطالعات ادعایی در خصوص برنامه هسته ای ایران در سال 2015 بسته شد، ادامه داد: در زمان حاضر کاملا واضح است که این تصمیم درستی بود که امکان داد تا توجه را به نکات کم اهمیت منحرف نکرد و بر کوشش ها برای تامین شرایط برای اطمینان یابی از برنامه هسته ای ایران تمرکز یافت. عدول از تصمیم گروهی سال 2015 غیرقابل قبول است. باید همه ازجمله هریک از اعضای شورای حکام و دبیرخانه آژانس باید این نکته را مدنظر قرار دهد.

وی در ادامه سخنان خود نسبت به مسائل مربوط به گذشته دور برنامه هسته ای ایران به عنوان عامل جدید بی ثبات کننده و پیچیده کننده شرایط پیرامون برنامه هسته ای ایران هشدار داد.

اولیانوف با غیرسازنده خواندن تنش آفرینی پیرامون برنامه هسته ای ایران گفت: ما برعکس باید فضای سازنده و مناسبی را برای همکاری بین ایران و آژانس بوجود بیاوریم.

وی اضافه کرد: همه نکات کاری (مسائل مورد اختلاف) در همکاریهای بین ایران و آژانس باید براساس مراحل استاندارد پیش بینی شده در موافقت نامه پادمان های آژانس و پروتکل الحاقی به آن رفع گردد همان طور که چنین مواردی با همه کشورهای غیرهسته ای دارای تعهدات همسان با ایران رخ می دهد.

اولیانوف گفت: باید به این نکته توجه داشت که مسائل کنونی تصادفی نیست. آنها بخاطر نبود اصول دقیق برخورد با اطلاعات دریافتی از کشورهای ثالث از سوی آژانس بوجود آمده است. دبیرخانه و شورای حکام باید رسیدگی به این مساله را در اولویت قرار دهد. اما هیچ پیشرفتی در این عرصه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در نتیجه همه مشکلاتی که دبیرخانه آژانس و همه ما با آن برخورد کردیم ممکن است دوباره تکرار گردد. این فقط مربوط به برنامه هسته ای ایران نمی گردد. از دبیرخانه می خواهیم دیدگاه خود را در این مورد به شورای حکام در نشست ماه سپتامبر اعلام کند.

اولیانوف اضافه کرد: یک بار دیگر به ضرورت حل مسائل بین دبیرخانه و ایران اشاره می کنیم. هیچ لزومی برای تصویب قطعنامه شورای حکام نمی بینیم این اقدام ممکن است پیامدهای منفی به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: در اینجا موضوع امکان انتشار گزارش بکارگیری موافقت نامه پادمان ها در ایران مطرح شد. چنین اقدامی به چه دلیل است. آیا می خواهید واقعی بودن سندی را که اطلاعات آن در رسانه ها نشت یافت را تایید کنید. بنظرم این اقدام فرد متخلف را تشویق می نماید که به چنین اقدامات غیرمنصفانه ادامه دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 294

به "خبرنگاران روسیه تنش آفرینی پیرامون برنامه هسته ای ایران را غیرسازنده خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روسیه تنش آفرینی پیرامون برنامه هسته ای ایران را غیرسازنده خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید