خبرنگاران سهم من در مهار کرونا؛ اطلاع رسانی از توانمندی وقابلیت های کشور است

به گزارش مجله جغتای، تهران- خبرنگاران- دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در شرایط کنونی کشور، سهم من به عنوان فناور در گذر از این بحران، اطلاع رسانی از توانمندی و قابلیت های کشور در فراوری محصولات مورد احتیاج مردم و کاهش نگرانی آنها است.

خبرنگاران سهم من در مهار کرونا؛ اطلاع رسانی از توانمندی وقابلیت های کشور است

دکتر سعید سرکار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی خبرنگاران در مورد پویش سهم من در مهارکرونا اضافه کرد : ظرفیت کشور برای شرایط عادی در خصص فراوری ماسک و مواد ضد عفونی نمایند کاملا تکمیل بوده است اما الان که یک بحران اینچنینی پیش می آید و تقاضا یک دفعه چندین برابر می گردد، طبیعی است که مشکلاتی در کشور پیش بیاید .

وی اعلام کرد: در چنین شرایطی بسیار ارزشمند است که، یک مقدار توانمندی ها و قابلیت های کشور در این زمینه اطلاع رسانی گردد تا یک مقدار از نگرانی مردم کاسته گردد مثلا در زمینه فراوری ماسک های نانویی ان 95 و 99 ما الان در کشور از الف تا تمام بخش های این محصول را در ایران فراوری می کنیم و برای کوچکترین بخش آن نیازی به خارج نداریم.

وی اعلام کرد: از مواد اولیه گرفته تا دستگاه هایی که نانو الیاف را پوشش می دهند و تا آخر خط فراوری که ماسک نانویی فراوری می گردد، همه در درون کشور انجام می گردد و به ندرت کشوری را می توانید پیدا کنید که تمام الف تا تکنولوژی ساخت ماسک را، آن هم ماسک هایی با قابلیت فیلتراسیون 99 و 95 درصد داشته باشند .

سرکار اضافه کرد: از آن سو در بین شرکت های دانش بنیان نانویی، یک سری خطوط فراوری فیلترهای نانویی خودور و نیروگاهی فعال بودند که در این شرایط تمام این خطوط فراوری شرکت ها تغییر کاربری داده شده اند و الان مواد اولیه نانو برای ماسک فراوری می نمایند.

وی اظهارکرد: همچنین دستگاه های دانش بنیانی در زمینه فراوری نانو الیاف وجود داشت که برای صادرات به خارج از کشور آماده شده بودند اما با ایجاد این شرایط، این دستگاه ها از بسته بندی باز شده و به سالن های فراوریی منتقل شدند و الان در خط فراوری بکار گرفته شده اند.

وی با اشاره به اینکه به هرحال اقداماتی که در زمینه تهیه مواد اولیه ماسک ها و مواد ضد عفونی در کشور اجرا شده، کاملا ظرفیت فراوری ما افزایش یافته و قابل توجه است گفت: در حال حاضر فقط در زمینه دستگاه هایی که ماسک را به صورت اتوماتیک می دوزند با کمبود روبرو هستیم که در این زمینه با وزارت بهداشت نیز صحبت شده و قرار شده شرکت هایی که ماسک های معمولی را با این دستگاه ها فراوری می نمایند با استفاده از مواد نانو ماسک هایی با قابلیت بالاتر برای مراکز درمانی فراوری نمایند .

دبیرویژه ستاد توسعه فناوری نانو در مورد ماسک های نانویی 95 فراوری شده اعلام کرد: درحال حاضر ماسک های نانویی ان 95 در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد چرا که کادر درمانی در جبهه نخست مقابله و روبرو با این ویروس هستند و بهتر است که این ماسک ها نخست در اختیار آنها قرار گیرد.

وی گفت: خوشبختانه الان با کوشش هایی که اجرا شده شرکت های فعال در این زمینه ظرفیت فراوری حدود روزانه 300 هزار ماسک نانویی را دارند و فراوری می نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 106

به "خبرنگاران سهم من در مهار کرونا؛ اطلاع رسانی از توانمندی وقابلیت های کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سهم من در مهار کرونا؛ اطلاع رسانی از توانمندی وقابلیت های کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید