خطرات کوه نوردی در سرما

به گزارش مجله جغتای، با شروع فصل سرما و بارش باران و البته برف در ارتفاعات، این سوال مطرح می گردد که آیا صعود به کوه ها و ارتفاعات در این فصل اقدامی پرمخاطره است یا خیر؟

خطرات کوه نوردی در سرما

رئیس فدراسیون کوهنوردی دراین باره می گوید:

در صورت در نظر گرفتن نکات مربوط به صعود ایمن کوهنوردی، می توان در فصل سرما نیز یک صعود خوب و البته مطمئن داشت ولی بدون در نظر گرفتن پیش بینی های لازم، کوهنوردان مطمئن باشند در این فصل برای صعود با یک محیط خطرناک روبه رو هستند که می تواند به آن ها آسیب های جدی وارد کند.

رضا زارعی با اشاره به مخاطرات صعود در فصل سرما اظهار کرد:

صعود کردن در فصل سرما آن هم به وسیله افرادی که تجربه بالایی در کوهنوردی ندارند، بیشتر شبیه به ماجراجویی است و می تواند سبب ایجاد حوادثی گاه غیرقابل جبران برای آن ها شود.

او با اشاره به شرایط کوه ها در فصول سرما ادامه داد:

افرادی که به صعود در فصل سرما اقدام می نمایند، باید بدانند با یک محیط وحشی و خطرناک در کوه روبه رو هستند و اگر تمامی موارد ایمنی را رعایت ننمایند، قطعا با مشکل روبرو می شوند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی با اشاره به مهم ترین مواردی که باید برای صعود در فصل سرما در نظر گرفت، گفت:

آموزش، آگاهی و شناخت نسبت به محیط، جزو مهم ترین مواردی است که باید کوهنوردان برای صعود در فصل سرما در نظر بگیرند.

زارعی با برشمردن نکات ضروری هنگام کوهنوردی گفت:

افرادی که اقدام به صعود در این فصل می نمایند، باید حتما از جهت های پرتردد عبور نمایند و دست به صعود انفرادی نزنند. بعلاوه در این فصل داشتن پوشاک مناسب و گرم، غذای کافی، اعلام جهت و مقصد صعود به خانواده و پناهگاه ها جزو دیگر مواردی است که پیش از صعود به کوه باید آن ها را مدنظر قرار داد.

او بعلاوه به یک قانون مهم در کوهنوردی اشاره نمود و گفت:

قانونی در کوهنوردی به نام قانون ساعت 14 وجود دارد که هر کوهنوردی باید راس ساعت 14 به سمت مبدا حرکت خود باز شود، زیرا در غیر این صورت احتمال گم کردن جهت بسیار زیاد است.

رئیس فدراسیون کوهنوردی اضافه نمود:

شرایط صعود در فصل زمستان با در نظر گرفتن پیش بینی های مناسبراحت بوده ولی بدون در نظر گرفتن امکانات لازم و البته نکات مهم پیش از صعود، قطعا، کوهنوردی در این فصل مشکل آفرین خواهد بود.

منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1124

به "خطرات کوه نوردی در سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات کوه نوردی در سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید