درخواست شاه سعودی از جهان در نشست جی 20

به گزارش مجله جغتای، ایرنا نوشت: پادشاه عربستان در نشست آنلاین گروه 20 از سران کشورهای عضو این گروه خواست برای مقابله با کووید19 همکاری و سرمایه گذاری و به کشورهای در حال توسعه کمک کنند.

درخواست شاه سعودی از جهان در نشست جی 20

به گزارش خبرگزاری رویترز، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان روز پنجشنبه در نشست سران گروه بیست که از بیم شیوع کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گشت، خواستار همکاری دنیای برای مقابله با این ویروس شد.

ملک سلمان از سران کشورهای عضو این گروه خواست برای تولید واکسن کووید19، بازگشت سریع جریان عادی نقل و انتقال کالا و خدمات و همچنین کمک به کشورهای توسعه یافته برای مقابله با کرونا سرمایه گذاری کنند.

پادشاه عربستان این درخواست را در سخنرانی آغازین نشست سران گروه بیست مطرح نمود که دستور کارش هماهنگی میان اقتصادهای بزرگ دنیا پیرامون اقدامات برای مقابله با کرونا و تاثیرات اقتصادی آن است.

وی گفت: گروه بیست در موضوع تجارت باید با بازگرداندن هرچه سریعتر جریان عادی نقل و انتقال کالا، به ویژه کالاهای ضروری پزشکی، پیامی قدرتمند ارسال کند تا اعتماد به اقتصاد دنیای بازگردد.

به نوشته رویترز، به رغم درخواست برای همکاری در میان گروه 20، جنگ بر سر قیمت نفت میان عربستان و روسیه در کنار تنش میان آمریکا و چین بر سر منشأ ویروس کرونا، احتمال درگیری در این ویدئو کنفرانس 90 دقیقه ای را بالا برده بود.

اما روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که واشنگتن و پکن در گفت وگوهای مقدماتی برای نشست گروه 20 توافق کردند که اتهام افکنی درباره منشأ ویروس کووید19 را فعلا کنار بگذارند.

با این وجود، مذاکرات میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بیانیه مشترک درباره شیوع کرونا به دلیل اصرار آمریکا برای ثبت چین به عنوان منشأ این ویروس در این بیانیه، به بن بست خورده است.

این در حالی است که ویروس کرونا تقریبا به همه کشورهای دنیا شیوع پیدا و تا به امروز بیش از 490 هزار نفر را در سراسر دنیا مبتلا کرده است. همچنین بیش از 22 هزار نفر در سراسر دنیا جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 118

به "درخواست شاه سعودی از جهان در نشست جی 20" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست شاه سعودی از جهان در نشست جی 20"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید