علایم غیرمعمولِ کرونا

به گزارش مجله جغتای، یک فوق تخصص عفونی با اشاره به اظهارات بعضی افراد درباره موارد غیرمعمول مانند درد زانو و پس از آن رخداد مرگ ناگهانی به علت ابتلا به کرونا، اظهار کرد: این موارد مربوط به افرادی است که کرونا داشته اند ولی به هر دلیلی به پزشک مراجعه نکرده اند.

علایم غیرمعمولِ کرونا

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، یک فوق تخصص عفونی با اشاره به اظهارات بعضی افراد درباره موارد غیرمعمول مانند درد زانو و پس از آن رخداد مرگ ناگهانی به علت ابتلا به کرونا، اظهار کرد: این موارد مربوط به افرادی است که کرونا داشته اند ولی به هر دلیلی به پزشک مراجعه ننموده اند و بیماری به نوع حاد و شدید آن گسترش پیدا نموده و متاسفانه به علت عدم دسترسی به پزشک، بیمارستان و درمان مناسب دچار مرگ و میر شده اند.

دکتر مسعود مردانی - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به طیف متنوع علایم بیماری کرونا، توضیح داد: اگرچه بیماری کووید 19 در ابتدا با تب و تنگی نفس ظاهر می گردد، ولی در صورت گسترش می تواند سایر اندام ها مانند کلیه، کبد و مغز را نیز درگیر نموده و حتی منجر به سکته مغزی و یا قلبی گردد. بنابراین در صورت عدم درمان و رسیدگی می تواند خطرناک باشد.

وی با اشاره به بعضی علایم غیرمعمول کووید 19، اظهار کرد: اگرچه علایم غیرمعمول کرونا شایع شده ولی هر علامتی نشانه کرونا نیست و در این شرایط مردم باید ابتدا با سعه صدر صبر نمایند؛ چراکه در اغلب موارد بیماری خود بخود خوب می گردد، ولی اگر علایم حاد و شدید شد، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

وی ادامه داد: مردم در صورت مشاهده علایم غیرمعمول مانند سردرد شدید و یا اسهال و غیره به پزشک متخصص مراجعه نمایند، به عنوان نمونه برای سردرد به پزشک مغز و اعصاب، برای اسهال و استفراغ به متخصص عفونی یا گوارش، برای درد در قفسه سینه به پزشک قلب و برای تنگی نفس و یا فیبروز ریه به پزشک ریه مراجعه نمایند.

این متخصص عفونی تاکید نمود: علاوه بر نشانه های معمول کرونا همچون گلودرد، سرفه و بدن درد، بعضی علایم غیرمعمول نیز مشاهده می گردد، به عنوان نمونه کهیر نشانه ای است که کسی فکر نمی کرد به دلیل کرونا ایجاد گردد، ولی الان یکی از نشانه های غیرمعمول کروناست. همچنین ضایعات جلدی مثل زخم انگشتان پا، ریزش مو و کچلی از دیگر علایم کرونا هستند که ممکن است در دوره نقاهت بروز پیدا نمایند.

چه افرادی ناقل کرونا هستند؟

مردانی در ادامه با بیان اینکه از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز اولین علامت بین 5 تا 14 روز زمان می برد، گفت: در ابتدای بیماری علایم غیراختصاصی مانند تب، بدن درد، سرفه، خلط و غیره بروز پیدا می نماید و بعد از گذشت یک هفته از استقرار ویروس در ریه، فاز التهابی بیماری شروع می گردد و در این مرحله چون یکی از صندلی های خاص کرونا دستگاه تنفسی است، درگیری دوطرفه در دستگاه تنفسی ایجاد می گردد.

وی ادامه داد: اگر بیماری به همین روال پیشرفت نموده و بیش از 50 درصد حجم ریه را درگیر کند، فرد دچار تنگی نفس شده و باید حتما بستری گردد. تعداد بسیار زیادی از این بیماران با دریافت درمان های مرتبط خوب می شوند، ولی بعضی دچار علایم حاد و شدیدتر شده و باید در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند. بر اساس آمار و شواهد، احتمال مرگ و میر در بیماران کرونایی بستری در بیمارستان بین 10 تا 12 درصد و در بین بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه حدود 50 درصد است.

این متخصص عفونی با بیان اینکه از زمان استقرار ویروس در دستگاه تنفسی فوقانی و ایجاد تراوش های ویروسی می توان از تست تشخیصی PCR استفاده کرد، گفت: از زمان مثبت شدن جواب تست حدود دو هفته طول دوره بیماری است و در تمام این مدت فرد مبتلا ناقل است و حتی اگر تماس فیزیکی برقرار نگردد، ولی تنها 15 دقیقه در فاصله کمتر از یک متر با هم صحبت نمایند، ویروس از همین راه منتقل می گردد.

آیا مبتلایان بدون علامت ناقل بیماری هستند؟

مردانی همچنین درباره احتمال انتقال ویروس از مبتلایان بدون علامت، اظهار کرد: درباره مبتلایان بدون علامت اگر تراوش ویروس در دستگاه تنفسی فوقانی نباشد، ممکن است بیماری منتقل نگردد. با این حال اگر تست PCR مبتلایان بدون علامت مثبت باشد، حتی اگر علامتی نداشته باشند می توانند بیماری را منتقل نمایند که این دوره انتقال تا 2 هفته بعد از بروز اولین علامت ادامه دارد. بنابراین توصیه ما به مبتلایان دارای علامت و یا بدون علامت کرونا این است که در صورت نداشتن بیماری های زمینه ای و یا شرایط حاد بیماری تا 2 هفته خود را قرنطینه نمایند و اگر شرایط حادی داشتند حتما به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 293

به "علایم غیرمعمولِ کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علایم غیرمعمولِ کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید