واکسن کرونا گرفتار بروکراسی داخلی

به گزارش مجله جغتای، برای درک آنچه این روزها در بزرگترین پروژه زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی دنیا، یعنی تامین و توزیع واکسن کرونا، می گذرد، باید قادر باشیم مسائل فنی و مالی و ملاحظات اجتماعی و سیاسی را در یک قاب واحد ببینیم.

واکسن کرونا گرفتار بروکراسی داخلی

به طور خلاصه مهم ترین گلوگاه های فراوری و توزیع واکسن کرونا در مقیاس بین المللی، بخصوص برای آن دسته از کشورها که محدودیت عمده ای در تامین زنجیره سرد و خدمات پزشکی برای استفاده از واکسن ندارند، ظرفیت بسیار محدود پلتفرم های فراوریی و زمان طولانی مورد احتیاج برای ساخت و راه اندازی پلتفرم های جدید با کیفیت مطلوب است.

این گلوگاه، صحنه فراوری و توزیع واکسن را به عرصه کشمکش قدرت های سیاسی و مالی و اجتماعی گوناگون تبدیل نموده است.

طبیعی است که همه کشورها، با توجه به اثرات مثبت اجتماعی و مالی ایجاد ایمنی نسبت به کووید-19 برای دریافت این واکسن عجله دارند و برای کسب سهیمه ای از این ظرفیت عرضه محدود با یکدیگر در ستیزاند و طبیعتا در این شرایط، فارغ از شعارها و آرمان ها، کشورهای قدرتمندتر و ثروتمندتر دست بالا را خواهند داشت.

در خصوص ایران اما، نگاهی به صندلی کشور در رتبه بندی سرانه فراوری ناخالص داخلی بر حسب قدرت خرید (که نمادی از قدرت و ثروت ملی است) و صندلی ما در رتبه بندی میزان تامین واکسن و انجام واکسیناسیون نشان دهنده یک تضاد عجیب است.

در حالی که که ایران در شاخص سرانه فراوری ناخالص داخلی بر حسب قدرت خرید در یک سوم بالایی جدول رتبه بندی کشورها واقع شده است؛ در شاخص تامین قطعی واکسن و انجام واکسیناسیون در یک سوم پایینی جدول رده بندی کشورها جا خوش نموده است.

این موضوع به طور خلاصه نشان دهنده این واقعیت است که در میدانی که، بنا به ماهیت و طبیعت آن، محل ورود بازیگران دولتی برای تبدیل مزایای ناشی از قدرت و ثروت ملی به دسترسی به امکانات درمانی و بهداشتی بوده، نهاد متولی این امر در دولت، یعنی وزارت بهداشت و به طور تعیین سازمان غذا و دارو عملکرد قابل قبولی نداشته است. این عملکرد ضعیف در کنار عدم شفافیت و اظهارات ضد و نقیض مسئولان مربوطه سبب شده است تا نارضایتی های اجتماعی روز به روز ابعاد بزرگتری پیدا نمایند.

در این میان فعالان بخش خصوصی نیز که سرمایه، اعتبار و ارتباطات شخصی خود را برای تسهیل و تسریع فرایند واردات واکسن به کار گرفت اند تا با توجه به شرایط خاص کشور و عدم پاسخگویی مسئولان، لااقل دسترسی بدنه اصلی نیروی کار کشور را به واکسن کرونا تامین نمایند؛ آماج حملات فرافکنانه مسئولان و سخنگویان سازمان غذا و دارو قرار می گیرند.

کاش برای عبور هر چه سریعتر کشور از این بحران، مسئولان سازمان غذا و دارو، به جای مانورهای تبلیغاتی بی فایده و مقصر شمردن این و آن در خصوص ناکامی هایشان در اجرای ماموریت ذاتی این سازمان، چند وقتی به قول رئیس جمهور محترم تاجرمسلک شوند و مانند فعالان بخش خصوصی، با عملگرایی و جدیت و شفافیت، تامین ملزومات سلامت مردم را بر هر ملاحظه و اولویت دیگری مرجح بدانند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 850

به "واکسن کرونا گرفتار بروکراسی داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا گرفتار بروکراسی داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید