کرونا انگلیسی کم بود، نوع برزیلی هم قصد شکفتن دارد، پشت سنگر بهداشت پناه بگیریم

به گزارش مجله جغتای، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درخصوص خطر شیوع کرونای برزیلی هشدار داده است، اما می توان از خطر آن در امان ماند؟

کرونا انگلیسی کم بود، نوع برزیلی هم قصد شکفتن دارد، پشت سنگر بهداشت پناه بگیریم

با تور برزیل ارزان از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به گزارش از ، بهمن ماه سال 98 مهمانی که نامش در شناسنامه کرونا ویروس ثبت شده بود، بدون کارت دعوت و گذرنامه و خودسرانه از کشور چین وارد ایران شد، بی مهابا تاخت و بی رحمانه چراغ عمر بسیاری از مردم را خاموش کرد.

عده ای را بیمارستان نشین کرد و به ریه های مبتلایان چنگ می زد، سرفه های دلخراش و آزاد دهنده، تب و لرز و حس درد در شکم کرونایی ها را آزار می داد، رفته رفته بر تعداد گروگان ها و قربانیان افزوده می شد و از طرفی محدودیت های ویژه برای مقابله با شیوع بیش از پیش آن اجرایی شد.

از سویی محدودیت های کرونایی نظیر مسدود کردن مبادی ورودی و خروجی شهر ها و استانها، تعطیلی بازار ها و انسداد جهت های پرتردد و ... راه حل هایی برای مقابله با این مهمان پُررو بود که تا هم اکنون کنگر خورده و لنگر انداخته است و خیال رفتن ندارد، اما هنوز جدال با کرونای چینی تمام نشده بود که کرونای انگلیسی کوله بار سفر بست.

این بار در چمدان های مسافرانی که در بحبوحه کرونا فیلشان یاد هندوستان نموده بود و دست از سفر های خارجی نکشیدند، کرونای انگلیسی برای ایران به سوغات آورده شد، از طرفی دیگر هم تردد در مرز های ایران به وسیله پایانه های مرزی چذابه و شلمچه و به واسطه ورود گردشگران عراقی وارد شد و گویی مرز برای این کرونای جهش یافته و افسار گسیخته باز شده بود.

مسدود کردن مرزها، انجام تست سریع کرونا در پایانه های مرزی هر 72 ساعت یکبار ویژه تجار عراقی و ایرانی، الزام تست کرونا برای مسافرانی که از خوزستان قصد سفر به سایر استان های کشور دارند و ممنوعیت تردد در شهر های قرمز و نارنجی و... به ویژه در ایام نوروز اجرایی شد تا شاید جلوی انتشار این ویروس افسار گسیخته گرفته گردد و تا حدودی سرعت انتشار را کاهش داد.

هنوز کادر درمان نفس راحتی از دست کرونای چینی و انگلیسی نکشیده اند، حالا خبر می رسد که کرونای برزیلی هم متولد شده و به گفته فرهاد ابول نژادیان رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خطر شیوع آن به واسطه تردد کشتی ها از برزیل و سایر کشور ها در سواحل بندر امام خمینی (ره) و گردشگران وجود دارد.

او بر لزوم در نظر دریافت تمهیدات لازم و موثر برای جلوگیری از این ویروس با کشندگی و خطری بیش از نوع چینی و انگلیسی آن که منجر به جان باختن بیش از 3 هزار و 800 نفر طی یک روز در این کشور شده است، تاکید نموده است.

گذشته از اندیشیدن تهمیدات لازم در این زمینه، همچنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استفاده از 2 ماسک استاندارد به ویژه در اماکن شلوغ، خودداری از برگزاری مراسم عروسی و عزا و دورهمی های خانوادگی و پرهیز از حضور در این محافل، اجتناب از سفر های غیرضروری، ماندن در خانه و شست و شوی مکرر دست ها و پایبندی به فرمول شفا می تواند آرزوی کرونای برزیلی برای حمله به ایران را برای همواره خنثی کند و آرامش شهروندان برای در امان ماندن از خطر این ویروس را محقق کند.

گ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 768

به "کرونا انگلیسی کم بود، نوع برزیلی هم قصد شکفتن دارد، پشت سنگر بهداشت پناه بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا انگلیسی کم بود، نوع برزیلی هم قصد شکفتن دارد، پشت سنگر بهداشت پناه بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید