گرایش آسیا و اقیانوسیه به فناوری نانو در بسته بندی مواد غذایی

به گزارش مجله جغتای به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو،منطقه آسیا و اقیانوسیه (APAC) به دنبال استفاده از فناوری نانو در بخش بسته بندی مواد غذایی است تا از هدررفت مواد غذایی جلوگیری کند.

گرایش آسیا و اقیانوسیه به فناوری نانو در بسته بندی مواد غذایی

گلوبال دیتا (GlobalData) یکی از شرکت های پیشرو در زمینه داده ها و تجزیه و تحلیل است. این شرکت در گزارشی اعلام نموده که منطقه آسیا و اقیانوسیه برای مقابله با هدررفت مواد غذایی و کاهش زباله های غذایی از فناوری نانو استفاده می نماید. فناوری نانو می تواند ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهد.

در منطقه آسیا و اقیانوسیه (APAC) اقتصادهای عظیمی نظیر چین، ژاپن و کره جنوبی در حدود 25 درصد از زباله های غذایی دنیا را ایجاد می نمایند در حالی که دیگر مناطق جنوب و جنوب شرق آسیا روی هم، 22 درصد سهم در فراوری زباله های غذایی دارند.

گلوبال دیتا می افزاید: با توجه به این حجم بالای هدررفت مواد غذایی، شرکت های فراورینماینده و بسته بندی نماینده مواد غذایی در این منطقه به دنبال استفاده از فناوری نانو برای افزایش ماندگاری مواد غذایی هستند تا این تلفات و ضایعات را کاهش دهند.

براساس اهداف توسعه پایدار، کشورها باید سرانه فراوری زباله خود را کاهش داده و این کار تا سال 2030 در سطح خرده فروشی و مصرف نمایندگان انجام گردد. همچنین باید تلفات مواد غذایی در طول زنجیره فراوری و عرضه کاهش یابد. منطقه APAC عظیم ترین مصرف نماینده مواد غذایی بسته بندی شده با حجم 372.03 بیلیون کیلوگرم در سال 2019 بوده است.

به حداقل رساندن تلفات و ضایعات مواد غذایی و استفاده مالی از منابع، مهم ترین چالش در جهت توسعه است که وظیفه شرکت های فراوری و بسته بندی نماینده مواد غذایی است که این چالش را برطرف نمایند. استفاده از فناوری نانو در بخش بسته بندی به عنوان سدی محافظ در برابر عوامل محیطی بوده و منجر به افزایش ماندگاری مواد غذایی می گردد.

بسته بندی با فناوری نانو به شرکت ها در کاهش نفوذپذیری در برابر اکسیژن و بخار آب یاری می نماید و در نتیجه عمر مفید مواد غذایی را افزایش می دهد. بسته بندی هوشمند به ردیابی دیگر ویژگی های کلیدی نظیر یکپارچگی بسته بندی، درجه حرارت و تاریخ انقضا در هنگام حمل ونقل یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 189

به "گرایش آسیا و اقیانوسیه به فناوری نانو در بسته بندی مواد غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرایش آسیا و اقیانوسیه به فناوری نانو در بسته بندی مواد غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید