12 نکته برای مدیریت پسماندها در روزهای کرونایی

به گزارش مجله جغتای، هر چند که زمین این روزهای بهاری به دلیل خانه نشینی و قرنطینه افراد نفسی تازه می نماید اما شیوع بیماری، فراوری پسماندهای عفونی و پلاستیکی را افزایش داده است. با رعایت بعضی نکات مهم اما بسیار ساده می توان فراوری این گونه پسماندها را مدیریت کرد.

12 نکته برای مدیریت پسماندها در روزهای کرونایی

به گزارش خبرنگاران، به دلیل شیوع بیماری کووید 19 در نقاط مختلف دنیا از جمله کشور ما فراوری زباله های پلاستیکی، بیمارستانی و عفونی افزایش پیدا نموده است. بر اساس آخرین آمار سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، فراوری پسماندهای عفونی در تهران 200 تن بیشتر شده است. این پسماندهای نه تنها عفونی هستند و می توانند آلودگی آب و خاک و صدمه به سایر انسان ها یا موجودات زنده را در پی داشته باشند بلکه ماهیت پلاستیکی آن ها سبب می گردد که تا سال های سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی بمانند. در ادامه به 12 نکته برای مدیریت پسماند طی این روزها اشاره شده است. این نکات برگرفته از صفحه اینستاگرامی کمپین پس از این است.

لوازم حفاظت شخصی خود مانند ماسک، دستکش و دستمال های مرطوب را به هیچ عنوان در معابر و خیابان ها رها نکنیم و پیش از دور انداختن، آن ها را در کیسه های زباله مجزا قرار دهیم و درِ کیسه را به صورت محکم گره بزنیم.

اینگونه پسماندها را فقط در مخازن زباله موجود در سطح شهر قرار دهیم.

با توجه به دفع مستقیم پسماندها در این ایام در کاهش فراوری پسماند همکاری و پسماندهای تر را در خانه آبگیری و خشک و پسماندهای خشک را فشرده و کم حجم کنیم.

مراقب باشیم که کیسه های حاوی پسماند سوراخ نباشد تا شیرابه آن روی زمین ریخته نگردد.

با توجه به اینکه ویروس کرونا قابلیت انتقال دارد به هیچ عنوان آدامس، ته سیگار و آب دهان خود را روی زمین نیندازیم.

با مصرف کامل مواد شوینده، ضدعفونی کننده ها و الکل های موجود در بسته بندی ها از سمی نبودن پسماندهای فراوری شده مطمئن شویم و احتمال آتش سوزی آن ها را کم کنیم.

در روزهای شیوع بیماری کرونا استفاده از کیسه های پارچه ای برای خرید می تواند به ما در حفظ سلامتی یاری کند همچنین این کیسه ها را می توان به راحتی پس از خرید با آب و مواد شوینده شست.

از جمله دیگر راهکارها برای کاهش فراوری پسماند و مصرف پلاستیک استفاده از دستکش های نخی به جای دستکش های پلاستیکی است. دستکش های نخی را می توانیم به محض ورود به خانه با شوینده های مناسب بشوییم.

برای ضدعفونی کردن سطوح و وسایل خود به جای دستمال کاغذی از دستمال های پارچه ای قابل شست و شو بهره ببرید.

اگر در این روزها باید به سرکار بروید برای حفظ سلامتی خودتان و زمین از بطری شخصی خود برای آب خوردن در محیط کار بهره ببرید.

مخازن و سطل های پسماند درون منازل را با آب گرم و مواد شوینده ضدعفونی کنید.

برای جلوگیری از انتشار بیماری از تحویل پسماندهای خشک خود به عوامل غیر مجاز خودداری کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 171

به "12 نکته برای مدیریت پسماندها در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته برای مدیریت پسماندها در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید