25 هزار پرونده قضایی آنلاین رسیدگی شد

به گزارش مجله جغتای، تهران (پانا) - رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت طی هفت ماه گذشته در برگزاری آنلاین جلسات رسیدگی به پرونده های قضایی 20 هزار جلسه تحقیق از زندان انجام شده و 25 هزار پرونده نیز به صورت آنلاین مورد رسیدگی قرار گرفته که 20 مورد آن از خارج کشور بوده است.

25 هزار پرونده قضایی آنلاین رسیدگی شد

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، عیسی زارع پور در جریان پنجمین نشست اعضای شورای راهبری دادرسی الکترونیکی که امروز (سه شنبه) با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شد با ارائه گزارشی از فعالیت های این شورا گفت: هوشمندسازی از مهم ترین محورهای طرح تحول قضایی است که با استفاده از فناوری های نوین در تمام مراحل قضایی در راستا تحقق قوه قضاییه هوشمند حرکت کرده ایم.

وی با اشاره به اجرای طرح های خدمات الکترونیک و ایجاد سامانه های مختلف افزود: اکنون ماهانه 250 هزار نوبت در محاکم و مراجع قضایی به صورت الکترونیک ارائه می شود که موجب کاهش حدود نیم میلیون مراجعه به مراجع قضایی و ساماندهی نیم میلیون مراجعات طرفین دعوا در این مراجع شده است.

دبیر شورای راهبری دادرسی الکترونیکی گفت: در مرحله تحقیق و بررسی الکترونیکی نیز بیش از نیم میلیون استعلام الکترونیکی از دستگاه های اجرایی اجرا شده و بیش از یک میلیون مکاتبه الکترونیکی اجرا شده است.

زارع پور افزود: از زمان فعال شدن سامانه تبادل الکترونیکی لوایح، بیش از 120 هزار لایحه توسط وکلا از طریق سامانه ارسال شده و بیش از 300 هزار نظریه کارشناسی نیز به صورت سیستمی به دستگاه قضایی ارسال شده است.

وی با اشاره به تأمین زیرساخت های لازم برای استعلامات از قوه قضاییه، گفت: در هشت ماه گذشته بیش از 30 نوع استعلام الکترونیکی از دستگاه قضایی اجرا شده که بر مبنای 10 نوع مکاتبه الکترونیک بوده است همچنین تا پایان سال بیش از 10 نوع دیگر استعلامات به این سامانه اضافه می شود.

به گفته زارع پور، تا به امروز در مجموع بیش از 500 هزار استعلام الکترونیک از قوه قضاییه اجرا شده است که بیش از 2 میلیون مراجعه به مراجع قضایی را کاهش داده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به برگزاری 22 هزار جلسه آنلاین تحقیق از زندان خاطر نشان کرد: این اقدام باعث کاهش تردد 20 هزار زندانی و اصحاب دعوا در 25 هزار پرونده شده و موجب جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از اعزام و بدرقه به ویژه در مسافت های دور نیز شده است.

وی با بیان این که در پی شیوع کرونا و از اسفند ماه سال گذشته، طرح برگزاری دادگاه آنلاین پس از 50 جلسه کارشناسی و در راستای یکپارچه سازی شیوه دادرسی عملیاتی شده، افزود: از فروردین ماه امسال 22 هزار جلسه با این روش اجرا شده که پیش بینی شده تا پایان سال تعداد اتاق اهای دادرسی الکترونیک به سه هزار اتاق در شعب منتخب در سراسر کشور برسد.

رئیس مرکز آمار و فنّاوری اطلاعات قوه قضاییه اظهارداشت: این مرکز در راستای تسریع در شکل گیری قوه قضاییه هوشمند و الکترونیکی شدن خدمات قضائی به مردم 30 طرح ملی در دستور کار خود دارد که تا پایان سال هفته ای یک طرح مورد بهره برداری قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 528

به "25 هزار پرونده قضایی آنلاین رسیدگی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 هزار پرونده قضایی آنلاین رسیدگی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید