اقتصاد ژاپن جان دوباره گرفت

به گزارش مجله جغتای، خبرنگاران- اقتصاد ژاپن سه ماهه سوم را با رشد پنج درصدی به خاتمه رساند.

اقتصاد ژاپن جان دوباره گرفت

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رشد اقتصادی سومین اقتصاد عظیم دنیا همان گونه که پیشتر نیز انتظار می رفت، افزایش داشته و به بالاترین سطح تاریخ معاصر خود رسیده است. به گفته اقتصاددانان و کارشناسان، بازگشایی تدریجی کسب و کارها و از سرگیری تجارت خارجی از عوامل اصلی ثبت این عملکرد خوب بوده اند. طبق اعلام دولت ژاپن در سه ماهه سوم سال جاری اقتصاد این کشور پنج درصد رشد داشته است.

این رشد که 0.6 درصد بیشتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان و 13.2 درصد بیشتر از رشد دوره مشابه قبل است، بهترین عملکرد اقتصاد ژاپن از زمان ثبت آمارهای مربوطه رشد محسوب می گردد. در بین بخش های مختلف، مخارج مصرف کنندگان 9.2 درصد افزایش یافته است. مخارج سرمایه ای نیز 6.7 درصد بیشتر شده است. مخارج دولتی و سرمایه گذاری ثابت رشد مثبت را تجربه نموده اند و به ترتیب 5.9 درصد و 5.2 درصد رشد مثبت داشته اند.

تجارت خارجی ژاپن نیز طی این مدت بهبود یافته تا جایی که طی مدت فوق صادرات این کشور هفت درصد بیشتر و واردات 9.8 درصد کاهش پیدا نموده است. بدین ترتیب کسری تراز تجاری بیش از پیش کاهش یافته است.

در حال حاضر عظیم ترین شریک تجاری ژاپن محسوب می گردد و در نتیجه از سرگیری فعالیت های تولیدی، روابط تجاری دو طرف تا حد زیادی بهبود یافته است. همچنین بخش عظیمی از کارخانه های تولیدی ژاپنی نیز در حال بازگشت به ظرفیت تولیدی قبلی خود هستند.

ژاپن یکی از کمترین خسارت ها را از شیوع کرونا در بین اقتصادهای پیشرفته متحمل شده است حدود 118 هزار ژاپنی به کرونا مبتلا شده اما حدود 1459 نفر جان خود را از دست داده اند.

بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تا به امروز در مجموع حدود 14.4 تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای اقتصادی تزریق نموده است تا از پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 527

به "اقتصاد ژاپن جان دوباره گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد ژاپن جان دوباره گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید