اگر جاذبه زمین تنها برای 5 ثانیه از بین برود چه خواهد شد؟

به گزارش مجله جغتای، پیش از کشف وجود جاذبه زمین به وسیله نیوتون، انسان ها حتی به آن فکر هم نکرده بودند.

اگر جاذبه زمین تنها برای 5 ثانیه از بین برود چه خواهد شد؟

وجود نیروی جاذبه زمین آن قدر بدیهی است که تصور عدم وجود آن برای همه ما سخت خواهد بود. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر نموده اید که اگر چنین نیروی جاذبه ای در زمین وجود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اولین چیزی که ممکن است به ذهنتان برسد معلق شدن در هوا و پرواز کردن در اطراف زمین است (مانند چیزی که در فیلم های علمی-تخیلی دیده ایم). اما حقیقت این است که عدم وجود این نیرو تاثیرات فراتر و غیر قابل تصوری دارد که نتیجه آن چندان هم مجذوب نماینده نخواهد بود. در مطلب پیش رو از دیجی رو قصد داریم از نظر علمی جواب این سؤال را بدهیم. با ما همراه باشید.

جاذبه زمین

جاذبه پدیده ای طبیعی است که اجرام را به هم نزدیک می نماید و اشیا را به سمت یکدیگر می کشد. هرچه یک شی بزرگ تر باشد، کشش گرانشی برای آن قوی تر خواهد بود. بعلاوه هر چه به یک شی نزدیک تر باشید، نیروی گرانشی آن قوی تر خواهد بود.

کره زمین بسیار بزرگ و نزدیک به ماست، به همین علت نیروی گرانش آن بر تمامی نیرو های جاذبه جزئی بین اشیاء غلبه می نماید و همه انسان ها را به همراه هر چه که بر روی زمین وجود دارد، روی سطح این کره نگه می دارد. این نیرو باعث می گردد بتوانیم راه برویم، بنشینیم و یا حتی نفس بکشیم!

منظومه شمسی

خورشید بسیار بزرگ تر از زمین است به طوری که بیش از یک میلیون زمین می تواند در داخل آن جای بگیرد. گرانش خورشید نیرویی است که سیاره ما و دیگر سیارات منظومه شمسی را در اطراف خود می چرخاند. از طرفی ماه بسیار کوچک تر از زمین است، بنابراین نیروی جاذبه بسیار کمتری نسبت به زمین دارد. همین مسئله باعث می گردد فضانوردان بر روی ماه در حالت بی وزنی قرار بگیرند و برای زدن پرچم کشورشان بر روی سطح آن بالا و پایین بپرند یا اینکه در فضا پیما پرواز نمایند و وسایل آن ها در هوا معلق باشد.

حال با این توصیفات اگر جاذبه زمین از بین برود، ویرانی کامل برای انسان ها و محیط پیرامون آن ها اتفاق خواهد افتاد. اگر سیاره زمین که با سرعت زیاد در حال چرخش است و تمام اجسام بر روی آن ثابت اند به ناگاه جاذبه اش از بین برود، قطعا تمام اجسام و ساختمان ها به اطراف پرت می شوند، زیرا دیگر نیرویی برای نگه داشتن آن ها در سطح زمین وجود نخواهد داشت.

جاذبه ماه

بعلاوه از دست دادن گرانش به معنای این است که جو و هوای اطراف زمین که به خاطر این نیرو اطراف کره زمین را فراگرفته اند، از بین خواهد رفت و هیچ فشار هوایی وجود نخواهد داشت. عدم وجود فشار هوا هم به سرعت باعث خرد شدن گوش داخلی (درونی ترین بخش گوش که بعد از گوش میانی قرار گرفته است) خواهد شد. آیا تا به حال هنگام پرواز یا شیرجه زدن داخل آب احساس نموده اید که به گوشتان فشار وارد می گردد؟ با از بین رفتن جاذبه، فشاری چندین برابر بیشتر از این و به صورت لحظه ای به گوش وارد خواهد شد که باعث از بین رفتن کامل آن می گردد.

با از بین رفتن جاذبه زمین و متلاشی شدن جو زمین، اکسیژن هم سطح این کره خاکی را ترک می نماید و در نتیجه این اتفاق همه سازه های بتنی به یکباره فرو خواهند ریخت. اما با رفتن اکسیژن، چه بلایی سر آب خواهد آمد؟ بله این عنصر حیاتی به سرعت به گاز هیدروژن تبدیل خواهد شد. از آنجا که 70 درصد بدن انسان را هم آب تشکیل می دهد، تبدیل شدن یکباره آن به هیدروژن به معنی متلاشی شدن سلول ها خواهد بود و به همین راحتی همه انسان ها از بین خواهند رفت. همه این اتفاق ها در کمتر از 5 ثانیه رخ خواهد داد و حتی اگر بعد از 5 ثانیه دوباره نیروی جاذبه زمین برگرد، دیگر هیچ یک از ما زنده نخواهیم بود.

این ها تنها بخشی از اتفاقاتی خواهند بود که با از بین رفتن جاذبه نموده زمین، می توانند به وقوع بپیوندند. اما خوشبختانه این نیروی حیاتی قرار نیست جایی برود و همچنان می توانیم بر روی زمین زندگی کنیم و از آن لذت ببریم. تفکر به این نکات گاهاً بدیهی می تواند به ما یاری کند تا قدر چیز هایی را که داریم بدانیم و به خاطر مسائل جزئی و پیش پا افتاده خودمان و دیگران را آزرده و غمگین نکنیم.

منبع: دیجی فکت

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1401 بروزرسانی: 4 آذر 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1366

به "اگر جاذبه زمین تنها برای 5 ثانیه از بین برود چه خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر جاذبه زمین تنها برای 5 ثانیه از بین برود چه خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید