تردد خودروها در مرز ساده نیست، دعوت برای مرمت کلیساها

به گزارش مجله جغتای، معاون رییس جمهور در دیدار با مقامات گردشگری ارمنستان، به بررسی چالش های گردشگری دو کشور و دلایل سفر اندک مردم ارمنستان به ایران پرداخت.

تردد خودروها در مرز ساده نیست، دعوت برای مرمت کلیساها

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زهرا احمدی پور در سفر به ارمنستان و پیرو امضای تفاهم نامه در حوزه گردشگری با وزیر اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان با زارمین زیتونتسیان رییس کمیته ملی گردشگری و مِخاک آپرسیان معاون گردشگری این وزارتخانه ملاقات و گفت وگو کرد.

مِخاک آپرسیان - معاون گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان - در این ملاقات، گفت: در تمام سال ها ما همکاری خوبی با همتایان ایرانی خود داشتیم و به موفقیت های زیادی دست پیدا کردیم، اما هنوز هم مسائل زیادی وجود دارد که باید روی آن ها کار کنیم. افزایش تعداد گردشگران متقابل در دو کشور در دستور کار است، اهمیت این موضوع علاوه بر جنبه اقتصادی می تواند روابط دوستی بین دو ملت را تحکیم کند.

او ادامه داد: با وجود این که تعداد گردشگران ایرانی در ارمنستان روز به روز در حال افزایش است، تعداد گردشگران ارمنستانی در ایران آن طور که باید رشد نکرده است. باید همه سعی خود را بکنیم که تعداد گردشگران ارمنستانی در ایران نیز روز به روز افزایش پیدا کند.

معاون گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان با اشاره به این که در این راستا قرار است اقدامات زیادی انجام شود، گفت: به دعوت طرف ایرانی، قرار است ماه ژانویه هیات خبرنگاران از ارمنستان به ایران بیایند، قرار شد که ایران و ارمنستان نمایشگاه های مشترک برگزار کنند. در این باره توافق هایی انجام شد که با هم در زمینه برگزاری این همایش ها همکاری داشته باشیم. به عنوان مثال، در نمایشگاه گردشگری که سال گذشته در ارمنستان برگزار گشت، توانستیم محل هایی را به صورت رایگان در اختیار ایرانی ها قرار دهیم، آن ها نیز حضور بسیار فعالی در این نمایشگاه داشتند.

آپرسیان گفت: هر سال در ماه فوریه، نمایشگاه بسیار بزرگی در ایران برگزار می شود، ما از طرف ایرانی درخواست کردیم که برای شرکت در این نمایشگاه، تسهیلات و امکاناتی در اختیار ما قرار دهد یا غرفه هایی را به صورت رایگان در اختیار بگذارد. اگر بتوانیم در این نمایشگاه ها فعالیت خوبی از خود نشان دهیم و طرفین را برای مشارکت جذب کنیم، بعد از چند سال فعالان این حوزه از دو کشور خودشان تمایل خواهند داشت که حتی با پرداخت هزینه در این نمایشگاه ها شرکت کنند.

او ادامه داد: ما به صورت رسمی با این درخواست به طرف ایرانی رجوع کردیم، تمایل داریم با افراد مسئول برگزار کردن نمایشگاه ها در ایران و در ارمنستان را با هم مرتبط کنیم تا با هم همکاری داشته باشند. تا ماه فوریه فرصت زیادی باقی نمانده است، باید اطلاعات لازم را به دست آوریم تا بتوانیم با همتای خود در ایران تعامل داشته باشیم.

آپرسیان ایجاد یک گروه مشترک گردشگری بین ایران و ارمنستان را دومین مطلبی دانست که در دستور کار قرار گرفته است و گفت: باید بتوانیم به صورت مشترک ایران و ارمنستان را به جوامع بین المللی معرفی کنیم. ملاقاتی که ماه ژانویه طرف ارمنی قرار است از ایران داشته باشد، به همین دلیل خواهد بود. بین این هیات افرادی از آژانس های هواپیمایی و گردشگری مختلف وجود دارند، ما تأکید داشتیم این افراد از بهترین آژانس ها که تجربه همکاری با کشورهای مختلف را دارند باشند. هدف این شرکت ها فقط گسترش گردشگری میان ایران و ارمنستان نیست، بلکه هدف آن ها تدوین یک برنامه مشترک برای گسترش گردشگری در کل منطقه است.

مشکل ورود و خروج وسایل نقلیه ارمنستانی ها به ایران

او ادامه داد: ما حتی در نظر داریم خبرنگاران و فعالان حوزه گردشگری را از کشورهای دیگر دعوت کنیم تا با ایران و ارمنستان بیشتر آشنا شوند. البته یک مانع بزرگ بر سر همکاری بین ایران و ارمنستان و همکاری های مشترک ایران و ارمنستان با سایر کشورهای منطقه وجود دارد و آن این است که ماشین های ارمنستانی چه سواری چه اتوبوس هایی که متعلق به تورهای گردشگری است، این اجازه را ندارند که به سادگی از ارمنستان وارد خاک ایران شوند.

آپرسیان گفت: این موضوع مانع بزرگی برای عملی کردن بسته های مشترک ما و ایران در حوزه گردشگری است، به عنوان مثال اگر یک گردشگر چینی به ارمنستان بیاید و قصد داشته باشد از طریق زمینی از ارمنستان وارد خاک ایرام شود، با ماشین شخصی و اتوبوس های ارمنستان نمی تواند وارد خاک ایران شود. این موضوع تا کنون چند بار مطرح شده و طرف ایرانی نیز با ما هم عقیده بودند. در یادداشت تفاهمی که به امضا رسید نیز ماده ای به همین دلیل و اختصاص تسهیلات برای عبور و مرور گمرکی وجود داشت.

پیشنهاد ایران به ارمنستان برای ثبت مشترک یلدا در یونسکو

زهرا احمدی پور - معاون رییس جمهور - نیز در این ملاقات با اشاره به مشترکات ایران و ارمنستان، گفت: نتیجه این زندگی طولانی و مسالمت آمیز ایران و ارمنستان، داشتن یک فرهنگ مشترک است که در بخشی از زوایای زندگی امروز در ایران و ارمنستان به چشم می آید. در ایران، این روابط مسالمت آمیز بین مسلمانان و ارمنی ها به عنوان هموطن در استان های مختلف کشور برقرار است و به صورت محبت آمیز و مسالمت آمیز با هم کار و زندگی می کنند.

او اظهار کرد: ارتباطی که همیشه با هم داشتند، باعث شد که مردم ایران یک ذهنیت معین، محبت آمیز و نزدیکی را با مردم ارمنستان داشته باشند، این آشنایی و نزدیکی که بین دو ملت وجود دارد، می تواند به واسطه گردشگری به روابطی پایدار تبدیل شود، به دنبال این موضوع هم آشنایی ها بیشتر می شود و هم امنیت منطقه ای بین دو کشور همسایه تداوم پیدا می کند.

احمدی پور در ادامه اظهار کرد: من آمار گردشگرانی را که از ارمنستان به خارج از کشور می فرایند و میزانی را که از ارمنستان وارد ایران می شوند، بررسی کردم، سهم ورود گردشگران ارمنی به ایران در مقایسه با گردشگران سایر کشورها به ایران، بسیار پایین است. این موضوع دلایل مختلفی دارد، با بررسی نظرات بخشی از گردشگران ارمنی که وارد ایران شده اند یا آن هایی که ایران را برای گردشگری انتخاب نکردند، معلوم شد که بخشی از آن مربوط به دلایل اقتصادی بود، به عنوان مثال سفر به ایران برای بعضی از گردشگران خارجی در مقایسه با سفر به تعدادی از کشورها بیشتر هزینه بر بود.

او افزود: از طرفی لازم است گردشگران ارمنی مسیرهای بیشتری برای گردشگری در ایران داشته باشند. بخشی از این مسئله نیز به تفاوت های فرهنگی و مذهبی بین اسلام و مسیحیت مربوط بود. مواردی که ما ملزم به رعایت آن هستیم گاهی اوقات باعث می شود بخشی از گردشگران ارمنستانی مسیرهای دیگری را غیر از ایران انتخاب کنند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر این که الان نوع گردشگرانی که وارد ایران می شوند از تنوع بسیار گسترده ای برخوردارند، گفت: بعد از برجام و رفع شدن تحریم ها، تنوع بسیار زیادی در عرصه های مختلف گردشگری به وجود آمد. به طور مثال اکنون گردشگری سلامت در بسیاری از استان ها، بویژه استان های مرزی ایران گسترش پیدا کرده و ایران به سمت تجهیز هتل بیمارستان ها رفته است تا بتواند در زمینه گردشگری سلامت ترویست بیشتری جذب کند. هزینه های مناسب پزشکی در ایران و کیفیت بالای حراجی های پزشکی در ایران، باعث شد که تعداد گردشگران سلامت در دو سال اخیر بسیار افزایش پیدا کند.

او ادامه داد: به لحاظ طبیعی، تنوع سرزمینی ایران بسیار زیاد است و همین مسئله جاذبه زیادی برای انواع گردشگری طبیعی ایجاد کرده است. به عنوان مثال گردشگری روستایی، گردشگری کویر و ... در سال های اخیر بسیار رونق پیدا کرد. با توجه به این که کویر لوت ایران ثبت جهانی شد، تعداد گردشگران خارجی که برای اقامت در کویر وارد ایران می شوند، افزایش چشمگیری داشت.

احمدی پور با اشاره به جاذبه های کهن و متداوم تاریخی ایران و گسترش گردشگری تاریخی، گفت: تعدادی از گردشگرانی که به عنوان گردشگر تاریخی وارد ایران می شوند، باستان شناسان و مورخان خارجی هستند که تقاضای این افراد برای کار و کاوش در ایران افزایش پیدا کرده است. از طرفی تقاضایی که برای برگزاری نمایشگاه های مشترک آثار و اشیای تاریخی در موزه هایی که به صورت مشترک دوجانبه یا سه جانبه برگزار می شود نیز افزایش داشت، یکی از تفاهم هایی که در سفر به ارمنستان داشتیم نیز در همین زمینه بود.

او با تأکید بر این که می توانیم با توجه به سوابق فرهنگی نزدیک به هم از یونسکو به عنوان یک ظرفیت برای ثبت میراث فرهنگی ایران و ارمنستان استفاده کنیم، گفت: به عنوان مثال می توان از ثبت جهانی یونسکو استفاده کرد و یلدا را به عنوان یک اثر فرهنگی ناملموس و موضوع جدید در یونسکو مطرح کنیم. اعیادی مثل نوروز و یلدا از یک پیام طبیعی که فرهنگ مشترک منطقه را معرفی می کند، برگرفته شده اند و می تواند زمینه آشنایی بیشتر مردم کشورهای مختلف بویژه ایران و ارمنستان را ایجاد کند و شاید به موجب آن، تفاوت های مذهبی خیلی به چشم نیاید و مردم بیشتر به دلیل شباهت های فرهنگی به هم نزدیک شوند.

معاون رییس جمهور درباره پیشنهادی از آپرسیان مبنی بر تعامل کارشناسان ایرانی و ارمنی برای بررسی کمبود گردشگرانی که از ارمنستان وارد ایران می شوند، گفت: باید این مسئله بررسی شود تا برای رفع مسائل چاره ای بیاندیشیم و گردشگری را به صورت دوجانبه توسعه دهیم.

او در پاسخ به پیشنهاد مِخاک آپرسیان مبنی بر این که در نمایشگاه غرفه های رایگان در اختیار فعالان ارمنستانی قرار گیرد، گفت: حتما زمانی که به ایران برگردم درباره نمایشگاه گردشگری که ماه فوریه برگزار می شود جلساتی را خواهم گذاشت، اما از آنجا که بخش خصوصی متولی برگزاری این نمایشگاه است، ممکن است نتوانیم از بخش خصوصی غرفه رایگان بگیریم، اما می توانیم با آن ها صحبت کنیم که برای کشور همسایه ارمنستان اولویت های بیشتری قائل شوند.

احمدی پور افزود: در بحث گسترش صنایع دستی و بازارچه مشترک صنایع دستی، همان طور که رییس جمهور در صحبت های خود تأکید کرد، اگر بتوان در منطقه آزاد ارس کارهای مشترکی انجام داد، می توان در گسترش گردشگری به صورت دوجانبه موثر عمل کرد. به علاوه می توانیم روی برگزاری هفته فرهنگی که خود عامل رفت وآمد بیشتر آژانس ها و تورگردان های به دو کشور است، تمرکز و برنامه ریزی کنیم. این مواردی است که می توانیم در دستور کار قرار دهیم تا روابط خود را در عرصه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دوجانبه کنیم.

او ادامه داد: به عنوان مثال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روی مسجد کبود به عنوان یک اثر فرهنگی مطالعاتی را انجام داد و قرار است اعتباری برای مرمت این مسجد اختصاص دهد. همتایان ارمنستانی ما نیز می توانند برای مرمت کلیساهای ارامنه در ایران نیز چنین برنامه های مشترکی داشته باشند.

وی تسهیل روابط دو کشور و ورود خروج خودرو را یکی از اولویت هایی اظهار داشت که در یادداشت های تفاهم دکتر کرباسیان بین ایران و ارمنستان بر روی آن تأکید شد و گفت: با این تفاهم نامه می توان این فرصت را برای رفت وآمد خودرو از ارمنستان به ایران ایجاد کرد.

اطلاعات ارمنستان از ایران بسیار کم است

زارمین زیتونتسیان - رییس کمیته ملی گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان - در این ملاقات گفت: هدف اصلی ما افزایش گردشگران به صورت دوجانبه است، یعنی هم افزایش گردشگران ایرانی به ارمنستان، هم افزایش گردشگران ارمنستانی به ایران. اگرچه ما کشوری کوچک با جمعیتی کم هستیم، اما این دلیل نمی شود که بحث گردشگری نادیده گرفته شود، هدف اصلی این است که گردشگری را به صورت متقابل بین دو کشور افزایش دهیم.

او افزود: فکر می کنم اکنون که تحریم ها نسبت به ایران برداشته شده، درها به سوی ایران باز شده و تمایل مردم برای ورود به ایران و بازدید از ایران دو چندان شده است. در این راستا تمایل داریم که با کشورهای منطقه مثل گرجستان برنامه هایی برای گسترش گردشگری داریم، متمایل هستیم که با این یادداشت تفاهم بتوانیم با ایران نیز این برنامه ها را آغاز کنیم.

زیتونتسیان گفت: ما تمایل داریم که بعد از این ملاقات بتوانیم با افراد مربوط در بخش گردشگری ملاقات داشته باشیم و به صورت جزیی همه نکات مورد علاقه دو طرف را بررسی کنیم و بتوانیم از سلایق و علایق همدیگر با خبر شویم.

او افزود: فکر می کنم زمینه همکاری های زیادی می توانیم با هم داشته باشیم. البته در ارمنستان متاسفانه اطلاعاتی درباره ایران، بازار ایران، گردشگری سلامت و... نداریم، اگر از طریق ملاقات، ویدئو، مقاله و... این اطلاعات در اختیار ما قرار گیرد می توانیم از ایران بیشتر مطلع شویم و این اطلاعات را نیز در اختیار شهفرایندان ارمنستانی قرار دهیم.

رئیس کمیته ملی گردشگری وزارت اقتصاد، توسعه و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان افزود: از شما تشکر ویژه می کنم که به حفظ و مرمت آثار باستانی ارمنستان و کلیساهای ارامنه در ایران اشاره داشتید، مسجد کبود برای ما بسیار با اهمیت است، مطمئن هستیم که شما نیز با همین دقت از کلیساهای ما در ایران مراقب و نگهداری می کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 48

به "تردد خودروها در مرز ساده نیست، دعوت برای مرمت کلیساها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردد خودروها در مرز ساده نیست، دعوت برای مرمت کلیساها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید