تنش مرزی سودان و اتیوپی، ادیس آبابا خواهان دخالت بین المللی شد

به گزارش مجله جغتای، اتیوپی از جامعه جهانی خواست سودان را تحت فشار قرار دهد تا نیروهای خود را از مناطق مرزی میان دو کشور خارج کند.

تنش مرزی سودان و اتیوپی، ادیس آبابا خواهان دخالت بین المللی شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه التحریر چاپ خارطوم، وزیر خارجه اتیوپی در تماس تلفنی به همتای فنلاندی خود درباره تنش مرزی اتیوپی با سودان، سدالنهضه و تحولات مربوط به ایالت تیگرای گفت وگو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره این گفت وگوی تلفنی گفت: دامکی مکونن به وزیر خارجه فنلاند گفت که لازم است، جامعه جهانی سودان را تحت فشار قرار دهد تا ارتش این کشور از مناطق مرزی مورد مناقشه دو کشور عقب نشینی کند و به مواضع قبلی خود در آبان ماه گذشته باز گردد.

سرگرم شدن ارتش اتیوپی در جنگ تیگرای این فرصت را در اختیار ارتش سودان قرار داد که با انجام عملیات هایی مناطق مرزی این کشور را از تصرف شبه نظامیان اتیوپی خارج کند و بار دیگر آنها را تحت حاکمیت دولت خارطوم قرار دهد.

مقامات سیاسی نظامی خارطوم می گویند، ارتش سودان تا علائم بین المللی مرزی پیشروی نموده اند و هنوز 10 درصد از مناطق مرزی سودان تحت تصرف کشاورزان و شبه نظامیان اتیوپی است.

در این تماس تلفنی وزیر خارجه اتیوپی تاکید نمود: عملیات ارتش سودان در مناطق مرزی نقض حاکمیت ملی اتیوپی به شمار می رود و این موضوع قابل پذیرش نیست.

وی درباره سرانجام دادن به تنش مرزی سودان و اتیوپی گفت: در صورتی که خارطوم به ارتش سودان دستور دهد، نیروهای خود را از مناطق مرزی مورد مناقشه خارج کند، اختلافات مرزی قابل حل و فصل خواهد بود.

به دنبال افزایش تنش مرزی میان سودان و اتیوپی، اتحادیه اروپا وزیر خارجه فنلاند را به عنوان نماینده ویژه این اتحادیه در امور سودان و اتیوپی معین نموده است.

وزیر خارجه فنلاند در بهمن ماه گذشته با هدف میانجیگری در تنش مرزی سودان و اتیوپی به پایتخت های این دو کشور سفر کرد و مقامات سیاسی و نظامی خارطوم و آدیس آبابا به گفت وگو نشست.

بن بست در فرایند گفت وگوهای سدالنهضه و همزمانی آن تنش مرزی سودان و اتیوپی سبب شده است روابط خارطوم و ادیس آبابا به شدت متشنج گردد، به گونه ای که بعضی تحلیلگران معتقدند با آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه درتیرماه آینده احتمال شنیده شدن غرش سلاح ها در شاخ آفریقا بعید نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 774

به "تنش مرزی سودان و اتیوپی، ادیس آبابا خواهان دخالت بین المللی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش مرزی سودان و اتیوپی، ادیس آبابا خواهان دخالت بین المللی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید