12 جاذبه دیدنی ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی، تصاویر

به گزارش مجله جغتای، بسیاری از مسافرانی که قصد سفر به آفریقای جنوبی را دارند، تصور می نمایند جاذبه های ژوهانسبورگ بسیار محدود است و چندان ارزش دیدن ندارند. با خواندن این مقاله اطمینان پیدا می یابید که جاهای دیدنی ژوهانسبورگ انکارناپذیر هستند و این شهر در سفر به آفریقای جنوبی باید در اولویت قرار گیرد.

12 جاذبه دیدنی ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی، تصاویر

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

1. تپه قانون اساسی

ژوهانسبورگ را بدون بازدید از تپه قانون اساسی (Constitution Hill) ترک نکنید. این مکان یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی آفریقای جنوبی شناخته می گردد. نمایشگاه های تکان دهنده و تأثیرگذار آن به چهار بخش تقسیم شده است که در ادامه معرفی می شوند.

قلعه قدیمی (Old Fort) زندانی بدنام در سال 1892 بود که به عنوان زندان مردان سفیدپوست استفاده می شد؛ زندان مخوف شماره چهار (Number Four Jail) به مردان سیاه پوست اختصاص داشت؛ زندان زنان (Womens Jail) و ساختمان انتظار محاکمه (Awaiting Trial Block) که امروزه به مقر دادگاه قانون اساسی (Constitutional Court) تبدیل شده، بخش های دیگر آن هستند.

تورهای بازدید هر ساعت برگزار می شوند که اطلاعات مفیدی را ارائه می دهند. آن چه که در این جا خواهید دید و شنید شوکه نماینده خواهد بود. با حقایقی بی رحمانه درباره شرایط زندانیان روبه رو خواهید شد. در انتها درک کاملی از پیامدهای قانونی و تاریخی آن رفتارها پیدا خواهید کرد.

بسیاری از فعالان سیاسی برجسته مانند نلسون و وینی ماندلا و مهاتما گاندی زمانی در این جا زندانی بوده اند. اغلب تورها یک ساعت طول می کشند و زندان شماره چهار و دادگاه قانون اساسی را شامل می شوند اما تورهای ساعت 10 صبح و 1 بعد از ظهر دو ساعت زمان برده و همه بخش های تپه را به شما نشان می دهند.

بعد از اتمام تور می توانید در اطراف گردش کنید. اگر کودک به همراه دارید دنبال بخش آفریقا را بازی کنید (Play Africa) بگردید که یک بازی تعاملی برای بچه ها است و در قسمتی از قلعه قدیمی قرار گرفته است که سابقا مورد استفاده قرار نمی گرفت. همچنین پیگیر کنسرت ها و رویدادهای فرهنگی تپه قانون اساسی باشید. یک کافه خوب به نام تپه (the Hill) در داخل قلعه قدیمی وجود دارد.

2. موزه آپارتاید

موزه آپارتاید ظهور و سقوط عصر تبعیض نژادی و ستم در آفریقای جنوبی را به تصویر می کشد که حتماً باید از آن دیدن کنید. به یاری انواع ابزارهای رسانه شرایط هولناک ساختار و خط مشی سیستم آپارتاید روشن می گردد و داستان هایی الهام بخش درباره کوشش ها برای رسیدن به دموکراسی نقل می گردد. این موزه برای درک نابرابری ها و تنش هایی که حتی تا امروز وجود دارند، بسیار ارزشمند است.

موزه آپارتاید را می توان در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر به سمت جنوب و در کنار بزرگراه ام وان (M1) یافت. یک ساعت و نیم تا دو ساعت زمان را برای دیدن این موزه در نظر بگیرید. یکی از بخش های منقلب نماینده اتاقی کوچک است که 131 طناب دار در آن آویزان است که سرنوشت 131 مخالف حاکمیت را نشان می دهد که تحت قوانین ضد تروریستی اعدام شدند.

3. دادگاه قانون اساسی

دادگاه قانون اساسی (Constitutional Court) در سال 2004 بازگشایی شد. طراحی آن بر اساس سخن آفریقایی معروف عدالت زیر یک درخت شکل گرفته و می توان آن را سمبلی واقعی از آفریقای جنوبی مدرن دانست.

150,000 قطعه آجر و پلکان عمودی ساختمان انتظار محاکمه سابق که در انتها عصر آپارتاید ویران شد، در این بنا به کار رفته و کلکسیون بسیار اثرگذاری از هنر معاصر بومی و بین المللی در آن به نمایش گذاشته شده است. دادگاه به روی عموم باز است و اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید شاهد بحث روی یک پرونده هم باشید.

حتماً از یک تور بهره ببرید تا از تاریخچه و جزئیات دقیق این ساختمان منحصربفرد آگاه شوید هرچند که در تور تپه قانون اساسی بازدیدی از بنا لحاظ می گردد. از پله ها بالا بروید تا به ساختمان انتظار محاکمه سابق برسید که هنوز می توان در آن یک سلول قدیمی نگه داری زندانی را دید و نمایی جالب از سالن عمومی دادگاه در پایین را نظاره کرد.

4. مزرعه لیلیزلیف

یکی از جاذبه های برجسته در حومه شمالی شهر، مرزعه لیلیزلیف (Liliesleaf Farm) نام برده می گردد. این مکان از سال 1961 مرکز فرماندهی مخفی کنگره ملی آفریقا (African National Congress) یا ای ان سی (ANC) بود تا سال 1963 که شماری از فرماندهان سازمان در حمله ای ناگهانی در آن دستگیر شدند.

تورهای رایگان تمام تاریخچه را به شما نشان می دهند اما شما می توانید خودتان هم در آن بگردید و قصه کوشش های آزادی طلبانه آفریقای جنوبی را به وسیله نمایشگاه های تعاملی و با تکنولوژی روز در این جا متوجه شوید. همچنین برای گردش طولانی تر، استراحت در کافه دلپذیر سدریک (Cedrics Cafe) درون موزه را به شما توصیه می کنیم.

5. مسجد نظامیه

مسجد نظامیه با الگوبرداری از مسجد سلیمیه عثمانی (Ottoman Selimiye Mosque) واقع در شهر ادیرنه (Edirne) ترکیه ساخته شده است و بنای دیدنی قابل توجهی در حومه شمالی ژوهانسبورگ در منطقه میدراند (Midrand) محسوب می گردد.

صدها صنعتگر ترک با مصالح 100٪ ترک که تاجر ترک به نام علی کاتیرجی اوغلو (Ali Katırcıoğlu) آن ها را به آفریقای جنوبی آورد، ساخت مسجد را به عهده داشتند. درون مسجد فرش های دستبافت و گنبدهای بزرگ کاشی کاری شده نگاه ها را مسحور خود می نماید.

غیرمسلمان ها می توانند در زمان هایی غیر از عبادت از درون مسجد دیدن نمایند به شرطی که لباس هایشان پوشیده باشد، کفش هایشان را در بیاورند و زن ها موهای سرشان را بپوشانند. اگر گرسنه باشید می توانید به سراغ رستوران ترکیه ای عالی درون آن بروید.

6. گالری هنری اسپازا

گالری هنری اسپازا (Spaza Art Gallery) خانه، باغ مجسمه و گالری کوچک جعبه کبریت های هنرمندی به نام اندرو لیندزی (Andrew Lindsay) است که بازدید از آن حیرت انگیز خواهد بود. درون باغ برج مخابراتی تلفن همراه را خواهید دید که بدنه آن با هزاران بطری پلاستیکی پوشیده شده است.

مجسمه های موزائیکی و چوبی در میان شاخ و برگ های انبوه دیده می شوند و در یک کنج، گالری کوچکی به چشم می خورد که می توانید از آن نقاشی های هنری با قیمت مناسب که روی جعبه کبریت نقاشی شده یا روی حوله و پیشبند چاپ شده را خریداری کنید. یکی از نقاشی های جالب روی جعبه کبریت، راهنمای مصور لیندزی از شهر ژوهانسبورگ است. همچنین به وسیله رزرو در ایربی ان بی (Airbnb) می توان در این جا اقامت داشت.

7. دفتر مرکزی آنگلو-آمریکایی

ساختمان زیبای دفتر مرکزی آنگلو-آمریکایی (Anglo American Head Office) که یک بلوک کامل را در برمی گیرد از سال 1939 دفتر مرکزی شرکت استخراج معادن بود و ورودی چشمگیری دارد که از فلزکاری های ظریف و پنل های شیشه ای مرتفع تشکیل شده است.

در حاشیه پله های سنگی آن کتیبه های حکاکی شده از نقوش گل ها و گیاهان آفریقایی قرار گرفته است. در جلوی ساختمان یک مجسمه برنزی متحرک اثر هرمان والد (Herman Wald) از یک ایمپالای در حال دویدن قرار گرفته است.

8. شهر پونته

هیچ چیز بهتر از شهر پونته (Ponte City) روگردانی شانس و آینده مرکز شهر ژوهانسبورگ را توصیف نمی نماید. این آسمان خراش 54 طبقه استوانه ای در اواخر دهه 1980 به دست متصرفین غیرقانونی افتاد و به سرعت به یک زاغه نشین عمودی تنزل پیدا کرد.

چند دهه بعد مالک ساختمان، کمپستون (Kempston)، کنترل آن را پس گرفت و ساختار آن را نوسازی کرد. امروزه این ساختمان امن و منزل گاه جامعه ای از قوم های مختلف کارگر و طبقه متوسط آفریقای جنوبی است و با تور مخصوص می توانید از آن دیدن کنید.

9. گالری گودمن

یکی از معتبرترین گالری های هنری خصوصی ژوهانسبورگ گالری گودمن (Goodman Gallery) است که در آن آثار ویلیام کنتریج (William Kentridge)، سام نلنگتوا (Sam Nhlengethwa) و بسیاری دیگر از هنرمندان بصری پیشتاز آفریقای جنوبی به نمایش گذاشته شده است.

این گالری در آرت مایل (Art Mile) در رزبنک (Rosebank) واقع شده که بیشتر گالری های برجسته شهر در آن جمع شده اند. با اطمینان می توان گفت گودمن همواره نمایشگاهی ارزنده برای بازدید دارد. همچنین رستوران های بسیار خوبی در اطراف آن در دسترس قرار گرفته است.

10. مرکز بودایی لام ریم

مرکز بودایی لام ریم (Lam Rim Buddhist Centre) در مکان بازسازی شده کلیسای هلندی آفریقایی سابق در حومه غربی ژوهانسبورگ و منطقه ای مخروبه قرار گرفته است که یافتنش در آن میان جاذبه ای غیرمنتظره است.

برج کلیسای سابق را با رنگ های شاد زرد و قرمز نقاشی نموده اند و درون آن زیارتگاه بودایی تبتی خیره نماینده ای با رنگ کلایدوسکوپی دیده می گردد. این مرکز در سال 1993 تأسیس شد و دالایی لاما در سال 2004 از آن بازدید کرد. کلاس های رایگان مدیتیشن پنج شنبه ها ساعت 7 غروب در این مرکز برگزار می گردد.

11. ستون های نیوتاون

ستون های بتنی بزرگ که بزرگراه ام وان (M1) در نیوتاون (Newtown) را روی خود نگه می دارند به یک گالری هنری فضای باز تبدیل شده اند و گرافیتی های دیواری آن که به دست بهترین هنرمندان خیابانی آفریقای جنوبی خلق می شوند مدام به روز شده و تغییر می نمایند. به مرور زمان و در طی سال ها گرافیتی به خیابان های اطراف هم راه پیدا نموده است. ستون های نیوتاون (Newtown Pillars) امروزه جاذبه توریستی پرطرفداری برای عکس یادگاری به حساب می آیند. فقط در این منطقه مواظب اشیای گران قیمت خود باشید.

12. میدان گاندی

در سال 2002 میدان ون در بایل (Van der Bijl) بازسازی شده و به افتخار مهاتما گاندی، میدان گاندی (Gandhi Square) نام گرفت. مجسمه برنزی گاندی را به شکل زمانی که یک وکیل جوان بود خواهید دید که ردایش همانند یک ابرقهرمان در باد به پرواز درآمده است.

در میدان گاندی می توانید شاهد چندین بنای تاریخی مانند خانه سامرست (Somerset House) باشید که امروز بازسازی و تبدیل به بار و محل برگزاری رویدادها شده است. گاندی ابتدا در سال 1893 به عنوان وکیل به آفریقای جنوبی پا گذاشت. در خلال سال های 1903 تا 1914 گاه و بی گاه در ژوهانسبورگ سکونت داشت که سکونتگاه او امروزه خانه ساتیاگراها (Satyagraha House) شناخته می گردد. بهترین روش برای بازدید از میدان استفاده از اتوبوس قرمز (Red Bus) است.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 231

به "12 جاذبه دیدنی ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 جاذبه دیدنی ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید