دستیابی ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا در دانش تعمیرات شیرهای توپی تمام جوش

به گزارش مجله جغتای، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت که ایران در کنار سه کشور دیگر دارای دانش تعمیرات شیر های توپی (Ball valve) تمام جوشی در انواع و سایز های مختلف نهاده شد.

دستیابی ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا در دانش تعمیرات شیرهای توپی تمام جوش

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه بازدید از مجتمع شهید باقری منطقه 4 عملیات انتقال گاز با اشاره به عبور پیروز و ایمن از ایام اوج مصرف در زمستان سال 1400 و قدردانی رئیس جمهوری از فعالیت های مخلصانه در حوزه گاز کشور، گفت: ثبت رکورد های نو در بخش انتقال گاز به همراه مدیریت سوخت زمستانی با وجود چالش ها و محدودیت های گسترده، نماد کوشش جهادگونه سربازان گمنام این مجموعه برای خدمت رسانی به هموطنان در اقصی نقاط ایران اسلامی است.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی، مدیریت، آگاهی بخشی و کوشش شبانه روزی کارکنان شرکت انتقال گاز ایران در بخش های مختلف، با سربلندی از چالش های زمستان 1400 عبور کردیم و توانستیم با افزایش 2.8 درصدی میزان انتقال گاز در سال 1400 نسبت به مدت مشابه، برگ زرین دیگری را رقم بزنیم که از این بابت از همکارانم در بخش های مختلف این مجموعه که جانانه پای کار ایستادند، قدردانی می کنم.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: میزان گاز تزریق شده به شبکه گاز کشور از مخازن ذخیره سازی در زمستان سال جاری به طور تقریبی برابر با سال 1399 و 2.5 میلیارد مترمکعب بوده است، اما به علت شرایط ویژه شبکه شمال شرق کشور، میزان برداشت گاز از مخزن شوریجه 154 میلیون مترمکعب بیشتر بوده که این موضوع و سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان، از عوامل تأثیرگذار در مدیریت شبکه شمال شرق کشور در زمستان 1400 بودند.

چگنی با اشاره به وجود مضجع شریف حضرت رضا (ع) در حوزه سرزمینی این منطقه، اعلام نمود: حساسیت فعالیت ها در این منطقه به لحاظ حجم ورودی زائران حضرت رضا (ع) به این استان و منطقه ها زیر پوشش این منطقه بسیار بالاست و این مهم باید با دقت انجام گردد که تا به امروز به خوبی در این امر پیروز بوده اید.

وی همچنین با اشاره به اقدام های اجرا شده در حوزه خودکفایی و تحقق شعار سال جاری در منطقه 4 عملیات انتقال گاز، توضیح داد: از نکات مهم دیگر در این منطقه استقرار مطلوب طرح تعمیر به جای تعویض است که با بهره گیری از توانمندی داخلی در حوزه های مختلف و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای نخستین بار در کشور و در این منطقه رخ داد، به این ترتیب، پیروز به بومی سازی تعمیرات شیر های توپی تمام جوشی در انواع و سایز های مختلف شدیم که این مهم ما را در کنار سه کشور دیگر دنیا که این دانش را در اختیار داشتند، قرار داد که به طور عینی همسو با برنامه ها و اهداف شعار سال یعنی فراوری؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین، است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه هیچ منعی برای استفاده از توان و ظرفیت شرکت های سازنده داخل و دانش بنیان وجود ندارد، گفت: درِ مجموعه شرکت ملی گاز ایران به روی این شرکت ها مفتوح است و مجدانه از آنان حمایت خواهد شد؛ اکنون نیز تبادلات کنونی و قرارداد های ما در منطقه، بسیار متفاوت از گذشته است و این نشان دهنده آن است که هر کجا نیروی انقلابی و جهادی پای کار بیاید، بی شک اتفاق های بهتری رخ می دهد.

همچنین محمد کامل، مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گاز نیز در جریان این بازدید با بیان اینکه نتیجه این کوشش و کار گروهی، احیای حدود 200 عدد شیر در انواع مختلف بوده که این موضوع تا به امروز صرفه جویی بسیار قابل توجهی داشته است، گفت: برای نخستین بار و با رسیدن به دانش تعمیرات این گونه ولو ها در منطقه 4 عملیات انتقال گاز، ایران به جرگه سه کشور دارنده این دانش پیوست.

وی با بیان اینکه این مهم در دو بخش تعمیرات کارگاهی و تعمیرات در حین سرویس شیرآلات، از سال 1390 تا به امروز در این منطقه اجرا شده است، اظهار کرد: تعمیرات در حین سرویس شیرآلات خطوط انتقال گاز فشار قوی به طور کاملاً تخصصی و با صرف هزینه گزاف روزانه در حدود 1500 یورو به وسیله تعداد محدودی شرکت در سطح سه کشور انجام می شد که به حمدالله این منطقه به این دانش نیز دست یافته و به همت متخصصان داخلی، پیروز به بومی سازی شده است.

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گاز توضیح داد: برآورد تقریبی در این حوزه، صرفه جویی چند 10 میلیاردی در 10 سال گذشته و ناشی از نبود احتیاج به تخلیه گاز و تعویض شیر ها است، ضمن آنکه افزایش کیفی موارد مربوط به اچ اس ئی به علت برطرف نشتی های داخلی (پاسی) شیرآلات نصب شده در خطوط، از دیگر مزایای این روش است.

کامل یادآور شد: در خصوص تعمیرات کارگاهی، برای همه شیرآلات مورد استفاده در خطوط شرکت انتقال گاز و گاز های استانی شامل پلاگ، بال، گیت و چک ولو چه از نوع بدنه جداشونده یا بدنه جوشی تا کلاس کاری 600، امکان تعمیرات وجود دارد که برخی از آن ها ماحصل کوشش و کار تحقیقاتی 10 ساله و نتیجه این کوشش و کار گروهی احیای مجدد حدود 200 عدد شیر در انواع مختلف بوده است.

بر اساس این گزارش، بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال (نفت، گاز، بخار) انجام می گردد. این توپ فلزی به صورت علامت همچنین، از یک سو باز و از یک سوی دیگر مسدود است، بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در جهت جریان قرار داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1260

به "دستیابی ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا در دانش تعمیرات شیرهای توپی تمام جوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا در دانش تعمیرات شیرهای توپی تمام جوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید