رفتینگ چیست؟ (قایق رانی در آب های خروشان)

به گزارش مجله جغتای، رفتینگ (Rafting) قایق سواری و گشت و گذار در جهت یک رودخانه خروشان است که به دلیل شدت امواج و کف روی آب به آن قایقرانی روی آب های سفید نیز می گویند.

رفتینگ چیست؟ (قایق رانی در آب های خروشان)

رفتینگ چیست؟

شما بر قایقی سوار می شوید و گاهی پارو می زیند و گاهی اجازه می دهید جریان آب شما را به جلو حرکت دهد. لیدر رفتینگ گاهی به شما می گوید، All Forward، این بدین معنی است که همه باید به سمت جلو پارو بزنند. در حالی که یک کار گروهی انجام می دهید، می توانید از مناظر زیبای رودخانه دیدن کنید و لذت ببرید. گاهی طبیعت گردانی که در حاشیه رودخانه نشسته اند برای شما دست تکان می دهند و با لبخندشان به شما انرژی می دهند. در ادامه جهت ممکن است لیدر به شما بگوید All Back. این بدین معناست که همه باید به سمت عقب پارو بزنند تا با هدایت لیدر قایق به جهت درست هدایت شود.

در حین پارو زدن به سکوت طبیعت گوش فر داده و صدای جریان آب به شما آرامش بی وصفی می دهد. ناگهان صدای امواج خروشان را می شنوید که در فاصله ای نه چندان دور انتظار شما را می کشند. هیجان سراپای وجودتان را می گیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می شوید، جای خود را درقایق محکم می کنید، به آرامی وارد امواج شده، ولی در یک چشم به هم زدن تکان های شدیدی به قایق وارد می شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می شود و برای لحظاتی نمی توانید دوستان خود و محیط اطراف را به طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به صورت منقطع می شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می کنید. جریان آب کم کم آرام شده و دوباره احساس آرامش خواهید کرد تا دوباره برای تلاطمی جذاب آماده شوید.

تجهیزات مورد نیاز برای رفتینگ

تجهیزات انفرادی: پارو، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، لباس مناسب قایقرانی، بادگیر، کیسه ضد آب، کیسه خواب (برای سفر های بیش از یک روز).

تجهیزات گروهی: قایق، جعبه کمک های اولیه، طناب نجات، کیسه ضد آب، تلمبه، چادر آشپز خانه و تدارکات، چادر توالت، چادر سایه بان و ضد باران، چادر مسافران و کادر، تجهیزات کامل آشپزی و ظروف غذاخوری، مواد غذایی و پاروی اضافه.

رود خانه های مناسب برای رفتینگ در ایران

در ایران رودخانه های زیادی وجود دارند که دارای قابلیت های بالا برای قایقرانی توریستی، ماجراجویانه و ورزشی هستند. بخش هایی از رودخانه های زیر قابلیت برنامه ریزی توریسم (رفتینگ) را دارند:

رودخانه ارمند - استان چهارمحال و بختکمک (درجه 2/5 تا 4) مناسب برای کایاک سواری از مبتدی تا حرفه ای و رفتینگ.

رودخانه سفیدرود - استان گیلان (درجه امواج 2 تا 3) مناسب برای رفتینگ و کایاک سواری.

رودخانه سزار - استان لرستان (درجه امواج 2 تا 4) مناسب برای رفتینگ و کایاک سواری از مبتدی تا حرفه ای.

رودخانه کرج - استان تهران (درجه امواج 2 تا 4) مناسب برای کایک سواری و رفتینگ حرفه ای.

رودخانه چالوس - استان مازندران (درجه امواج 3 تا 4) مناسب برای کایک سواری حرفه ای. برای رفتینگ مناسب نیست.

خرسان - استان چهار محال و بختکمک

رودخانه سیروان - استان کردستان (درجه امواج 3 تا 5) مناسب برای رفتینگ و کایاک سواری از مبتدی تا پیشرفته.

رودخانه بختکمک - استان چهار محال و بختکمک (درجه امواج 3 تا 5).

رودخانه دز - استان های لرستان و خوزستان (درجه امواج 3 تا 5).

رودخانه زاینده رود - استان های اصفهان و چهار محال و بختکمک (بیشتر جهت آب راکد است و در محدوده پل زمانخان درجه امواج 3 تا 4) برای رفتینگ تفریحی و آرام مناسب است. عبور از بخش پل زمانخان خطرناک است لذا این بخش برای قایقرانی توصیه نمی شود.

رودخانه زهره - استان های فارس، کهکیلویه و خوزستان

رودخانه کشکان - استان لرستان

رودخانه زاب - استان آذربایجان غربی

منبع: وبسایت ایران رفتینگ - وبسایت شمسه - ویکی پدیا

منبع: ستاره
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 114

به "رفتینگ چیست؟ (قایق رانی در آب های خروشان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتینگ چیست؟ (قایق رانی در آب های خروشان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید