علی نژاد: رئیس فدراسیون نباید پیشانی بین المللی آن رشته باشد، توانمندسازی فدراسیون ها را در دست اقدام داریم

به گزارش مجله جغتای، مهدی علی نژاد، معاون توسعه ورزش های قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان اعتقاد دارد رئیس یک فدراسیون نباید پیشانی آن رشته در مجامع بین المللی باشد.

علی نژاد: رئیس فدراسیون نباید پیشانی بین المللی آن رشته باشد، توانمندسازی فدراسیون ها را در دست اقدام داریم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، مهدی علی نژاد در رونمایی از دستورالعمل نحوه حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی گفت: یکی از موضوعاتی که مغفول مانده، بحث نداشتن کرسی های بین المللی است. فدراسیون ها روابط بین الملل دارند، اما به واسطه اینکه نظارت کاملی نبوده، دستاورد مدنظر هرگز رخ نداده است. وزارت ورزش به دنبال یاری به این مسئله است.

وی با بیان اینکه رسیدن به اهداف در حوزه بین المللی به یک هم افزایی احتیاج دارد، توضیح داد: ما از تجربیات قبلی استفاده و شورای برون مرزی را به مجموعه سیاست گذار در کسب کرسی های بین المللی تبدیل کردیم. این شورا از این پس از صندلی نمایندگان ایران در مجامع بین المللی حمایت خواهد نمود و فقط کار اعزام ها را انجام نمی دهد.

معاون توسعه ورزش های قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه آیین نامه مربوطه در این حوزه تصویب شده و به فدراسیون ها ابلاغ خواهد شد، گفت: کرسی های مهم در این آیین نامه تعیین شده اند. در واقع رشته هایی که در المپیک یا بازی های آسیایی نیستند، در اولویت ما نیستند، چرا که در ورزش ایران نیز تأثیرگذاری زیادی ندارند.

علی نژاد با بیان اولویت های مربوط به کسب کرسی های بین المللی گفت: ما برای این کرسی ها، حمایت هایی نظیر تأمین تسهیلات، از طرف وزارت ورزش و جدا از بودجه فدراسیون می پردازیم. هر کسی هم که قصد نامزدی برای یک کرسی را دارد، باید شرایط لازم برای کاندیداتوری را داشته باشد که همگی در آیین نامه آمده است.

در ادامه فرشید طهماسبی، مدیرکل روابط بین الملل وزارت ورزش و جوانان گفت: از شروع زمان حضورم کوشش نموده ام خلاءهای موجود را شناسایی کنم که مهمترین خلاء، نبود حمایت کافی در کسب کرسی ها بوده است. اگر آیین نامه در گذشته وجود داشت، شاید الان می شد که قهرمانان کشورمان، رؤسای کنفدراسیون رشته های مختلف در آسیا باشند.

وی با اشاره به ضعف یافتن استعداد در این زمینه توضیح داد: در گذشته استعدادیابی خوبی می توانست صورت بگیرد که حالا با این آیین نامه و رونمایی از دستورالعمل نحوه حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی و صندلی نمایندگان ایران در مجامع بین المللی ورزش، این اتفاق رخ می دهد.

مدیرکل روابط بین الملل وزارت ورزش و جوانان در ادامه اضافه کرد: دیپلماسی ورزش ایران در گذشته فعال نبوده و ساماندهی نشده است، اما از امروز این مسئله وارد مرحله جدیدی می گردد. ظرفیت این آیین نامه، افزایش کمی و کیفی پتانسیل های مدیریتی ورزش ایران برای آینده است. یکی از مشکلاتی که در قراردادهای بین المللی داریم، نبود اطلاعات کافی در این مسئله است که کوشش می کنیم این موضوع را حل کنیم.

علی نژاد در ادامه گفت: توانمندسازی فدراسیون ها را در دست اقدام داریم که ان شاءالله این کار با هماهنگی وزارت امور خارجه صورت می گیرد. همچنین کوشش می کنیم از قدرت افراد توانمند در کرسی های مختلف در جهان بهره ببریم. با این آیین نامه ظرف دو تا سه سال آینده، اتفاقات خوبی در کسب کرسی های بین المللی رخ خواهد داد.

وی گفت: اعتقاد دارم یک رئیس فدراسیون نباید پیشانی بین المللی آن رشته باشد. در واقع در آن فدراسیون فرد دیگری می تواند این مسئولیت را برعهده بگیرد.

معاون توسعه ورزش های قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان درباره پیش بینی اش از اتفاقات در حوزه بین المللی گفت: همه اولویت ها در آیین نامه نحوه حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی و صندلی نمایندگان ایران در مجامع بین المللی ورزش ذکر شده و تعیین است.

علی نژاد در خصوص عضویت نمایندگان کشورمان در نهادهای المپیکی و جهانی بیان نمود: کسب کرسی در شورای المپیک آسیا و کمیته بین المللی المپیک برعهده کمیته ملی المپیک است، اما ما هم یاری لازم را خواهیم کرد.

وی درباره ضمانت اجرایی آیین نامه ای که رونمایی شد، گفت: ضمانت اجرایی این آیین نامه، همان ساز و کاری است که در شورای برون مرزی درخصوص سفرهای بین المللی صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 145

به "علی نژاد: رئیس فدراسیون نباید پیشانی بین المللی آن رشته باشد، توانمندسازی فدراسیون ها را در دست اقدام داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی نژاد: رئیس فدراسیون نباید پیشانی بین المللی آن رشته باشد، توانمندسازی فدراسیون ها را در دست اقدام داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید