ناکامی فیروزجا مقابل مرد شماره یک شطرنج دنیا

به گزارش مجله جغتای، دور دوم مسابقات سوپرتورنمنت کارلسن شروع شد و چهار شطرنج باز به مصاف یکدیگر رفتند. در مهمترین بازی کارلسن مقابل فیروزجا نهاده شد و به پیروزی رسید.

ناکامی فیروزجا مقابل مرد شماره یک شطرنج دنیا

به گزارش مجله جغتای، روز دوشنبه و از ساعت 18:30 به وقت ایران مسابقات سوپرتورنمنت کارلسن در دور دوم شروع شد. در این مسابقات هشت شطرنج باز برتر و نامدار شطرنج دنیا حضور دارند.

نفر اول شطرنج دنیا با توجه به شیوع کرونا و لغو بازی های حضوری تصمیم گرفت که یک رقابت بسیار مهیج راه اندازی کند. او به دلیل این که علاقه مندان شطرنج در خانه ها بمانند و خلا لغو بسیاری از مسابقات مهم و با کیفیت را احساس نکنند، تصمیم به این کار گرفت.

در دور دوم این ملاقات در گروه اول چهار شطرنج باز به مصاف یکدیگر رفتند. علیرضا فیروجا مقابل مگنوس کارلسن قهرمان شطرنج دنیا در بخش کلاسیک نهاده شد. فیروزجا که چندی پیش پیروز شده بود در فینال مسابقات اینترنتی بنتربلیتس مقابل مرد شماره یک شطرنج دنیا به پیروزی برسد و قهرمان آن مسابقات گردد آمده بود تا ثابت کند که برد او در آن مسابقات شانسی نبوده است. بسیاری از شطرنج بازان دنیا بعد از برد فیروزجا در مسابقات اینترنتی او را تحسین کردند. حتی کالرسن هم بعد از قهرمانی علیرضا اظهار نموده بود که او به طور حیرت آوری قوی است.

فیروزجا درحالی مقابل نفر اول دنیا نهاده شد که در نظر داشت بار دیگر این حریف قدرتمند نروژی را شکست دهد. فیروزجا در دور اول با بازی منطقی حریف روبه رو شد. قهرمان دنیا در بخش بزرگسالان بازی بی نقصی را به نمایش گذاشت و پیروز شد در دور اول فیروزجا را شکست دهد.

کارلسن که آمده بود انتقام بازی های بنتربلیتس را از فیروزجا بگیرد در دور دوم بازنده شد. در حالی که شرایط مهره های کارلسن بهتر از فیروزجا بود و بسیاری او را برنده این دور می دانستند اما فیروزجا باهوشیاری بازی را برگرداند و توانست شرایط بدتر خود را به پیروزی تبدیل کند.

در حالی که حدود 20 هزارنفر این مسابقات را به صورت زنده در سایت اصلی مشاهده و پیگیری می کردند دور سوم شروع شد. دراین دور علیرضا بازنده شد. کارلسن که تجربه زیادی در مواقع مختلف دارد پیروز به غلبه بر علیرضا در این دور شد.

دور چهارم درحالی شروع شد که علیرضا فقط به پیروزی فکرمی کرد. دور چهارم بسیار نزدیک برگزار گردید و درنهایت دو شطرنج باز به تساوی رضایت دادند. با این تساوی کارلسن مقابل فیروزجا دو و نیم امتیازی شد و پیروز شد که که در جدول نهایی سه امتیاز را به دلیل پیروزی مستقیم برابر حریف خود کسب کند.

در دیگر بازی ناکامورا از آمریکا مقابل آنیش گیری هلندی نهاده شد. ناکامورا در بازی اول این حریف هلندی را شکست داد. در بازی دوم، سوم و چهارم دو شطرنج باز به تساوی رضایت دادند. در کل این ناکامورا بود که با دو و نیم امتیاز بر حریفش غلبه کرد.

این مسابقات حدود چهار ساعت به طول انجامید.

چهار شطرنج باز دیگر این رقابت ها فردا (سه شنبه) با هم به رقابت می پردازند. ماکسیم واشیه لاگراو مقابل نپومنیاختچی باید دست به مهره گردد و دینگ لیرن چینی در مقابل فابیانو کاروانا آمریکایی قرار خواهد گرفت. این مسابقات در هفت دور برای هرشطرنج باز که شامل چهار بازی سریع است برگزار می گردد و هر فرد در صورت پیروزی مستقیم برابر حریف 3 امتیاز می گیرد.

در صورت تساوی دو بر دو، شطرنج بازی که در بازی سرنوشت (آرماگادون) پیروز گردد برنده 2 امتیاز خواهد بود و به بازنده یک امتیاز داده خواهد شد. در خاتمه هفت دور چهار نفر اول به مرحله نیمه نهایی صعود خواهند کرد. نفر اول این ملاقات 70 هزار دلار برنده خواهد شد. هم چنین نفر دوم می تواند جایزه 45 هزار دلاری را برنده گردد. در این رقابت برای تمامی شطرنج بازان جوایزی در نظر گرفته شده، به طوری که نفر آخر این ملاقاتها هم 15 هزار دلار برنده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 184

به "ناکامی فیروزجا مقابل مرد شماره یک شطرنج دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناکامی فیروزجا مقابل مرد شماره یک شطرنج دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید