نشان نوروز رونمایی شد خبرنگاران

به گزارش مجله جغتای، نشان نوروز با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگران و نمایندگان بعضی از کشورهای همسایه رونمایی شد.

نشان نوروز رونمایی شد خبرنگاران

به گزارش دانشجو، نشان نوروز در مراسم جشن نشان نوروز و نوروز فرهنگی با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو و دیپلمات های کشورهای آسیای میانه در تالار وحدت رونمایی شد.

حامد اکبری دبیر رویداد فرهنگی روایت نوروز در این مراسم گفت: روایت نوروز، روایت تاریخی برای شکفتن و نو شدن است؛ روایت جغرافیای مردمانی است که همزمان با نو کردن جامه هایشان رفتار خود را نو می نمایند.

وی افزود: راویان رویداد نوروز می خواهند فرهنگ نوروز را گفتمان نمایند و نشان نوروز نیز نشان همدلی است و هر ساله این نشان به راویان نوروز اعطا می گردد تا فرهنگ همدلی بین مردم منطقه و دنیا گسترش یابد.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن گرامی داشت سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص) از نظامی گنجوی به عنوان سرآمد داستان سرایان یاد کرد و گفت: ایران فرهنگی چنان در مستندات تاریخی متجلی است که تمسک به آن می تواند مقدرات نوسرزمین های قابل احترام را بهبود بخشد و بهانه مودت روزافزون باشد.

حسینی ادامه داد: امروز سرآغاز راهی است که در سال پیش رو امتداد خواهد یافت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های متنوع، ماموریت خود را با ایجاد دبیرخانه ای مشترک برای حکیم نظامی و آثارش انجام خواهد داد.

وی افزود: نظامی گنجوی را باید در فصل فروزان دانش و فتوحات هنری اش به تماشا نشست و از استیلای او بر سرزمین جادویی سخن در شگفت شد.

علی اصغر شعردوست زبان شناس و پژوهشگر ادبی گفت: بعد از فروپاشی شوروی در اولین نوروز به همراه یک گروه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بودم و مراسم نوروز را همانگونه دیدم که در زادگاهم تبریز دیده بودم.

وی افزود: در دومین سال بعد از استقلال تاجیکستان در دوشنبه بودم و دیدم که نوروز آنان همچون نوروز شیراز و مشهد و اصفهان بود و رسومی همچون سمنوپزان و خانه تکانی و سایر آداب ما را داشتند.

این زبان شناس و پژوهشگر ادبی افزود: در سال های بعد کشورهایی همچون ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان نیز این گونه بود.

شعردوست با انتقاد از کمرنگ شدن نوروز در کشورهایی مانند تاجیکستان و ترکمنستان در سال های اخیر گفت: از این رنگ باختن دل آزرده ایم. کشورها کوشش می نمایند چیزی را برای خود بتراشند که در تقویم دنیای دیده شوند و امیدوارم نشان نوروز به همت انسان های فرهیخته دوباره در کشورهای آسیای میانه اوج بگیرد.

محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شخصیت عرفانی و ادبی نظامی گنجوی گفت: برای بزرگداشت نظامی گنجوی در سال 1400 بزرگداشتی دنیای برگزار خواهد شد. البته شهرت شعرهای نظامی بیشتر از خودش است. چون همه با لیلی و مجنون و خسرو و شیرین بیشتر آشنایی دارند.

وی افزود: بعد از نظامی بیش از صد شاعر حکایت لیلی و مجنون را سرودند اما آنچه نظامی را وادار کرد که به این اشعار رو آورد، عشق به همسرش آفاق بود که موجب شد نظامی با دلسوزی وارد این عرصه گردد و او همچون مولوی عشقی حقیقی را تجربه نموده است.

نوروزخوانی گروه موسیقی آیینی مشتاق از مازندران، نوروزخوانی هنرمندان بختیاری و تبریزی، پرده خوانی خمسه نظامی توسط محسن میرزاعلی، لیلی و مجنون خوانی با اجرای کیخسرو دهقان، اجرای پنج قطعه خاطره انگیز از نوروز توسط گروه ارکستر بادی تهران و اجرای تئاتر ملامحمد جان نمایشی از سوی هنرمندان افغانستای از دیگر برنامه های این مراسم بود.

در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از آثار هنری مربوط به نظامی گنجوی در قالب نقاشی و خوشنویسی برپا شده بود و سفره نوروز هفت میوه و آثاری از جشن گل سرخ مزار شریف توجه میهمانان را جلب می کرد.

به گزارش ایرنا، سال جاری اولین دوره نشان نوروز توسط بنیاد رودکی و بنیاد توسعه فناوری های فرهنگی برگزار گردید.

این نشان به افرادی اهدا می گردد که در شناساندن فرهنگ نوروز در سطح کشورهای مختلف فعالیت می نمایند. قرار است هر ساله این نشان به فعالان این عرصه اهدا گردد.

بنیاد رودکی و بنیاد توسعه فناوری های فرهنگی با توجه به اهمیت تقویت ارتباطات و همکاری های فرهنگی در ارتقای همگرایی ها در حوزه تمدنی نوروز اقدام به برگزاری رویداد فرهنگی نوروز نموده است.

نشان نوروز سال جاری به سرور بختی (پژوهشگر ادبی)، علی اصغر شعردوست (پژوهشگر ادبی و زبان شناس)، شفیق شرق (وابسته سفارت افغانستان)، نماینده سفارت ژاپن، امجد المظفر (رایزن فرهنگی و علمی سفارت عراق در تهران، خان میریان قدس (ایرانشناس و مستشرق) از فرانسه و رافائل مارائلو (شرق شناس) از ایتالیا اهدا شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 729

به "نشان نوروز رونمایی شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشان نوروز رونمایی شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید