نگاه بلندمدت سهامداران بازار بورس، تاثیر مثبتی بر سرمایه آنها خواهد داشت

به گزارش مجله جغتای، تهران (پانا) - یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سرمایه گذاری در برخی از سهام حاضر در بازار با دیدگاه بلندمدت نمی تواند برای سهامداران نگران کننده باشد، گفت نگاه سهامداران باید مانند نگاه سرمایه گذارانی باشد که ملکی را خریداری کرده اند و به دنبال کسب سود از این بازار در بلندمدت هستند.

نگاه بلندمدت سهامداران بازار بورس، تاثیر مثبتی بر سرمایه آنها خواهد داشت

به گزارش ایرنا، فرایند معاملات بورس که از چند وقت گذشته وارد مرحله نوسان شده، سهامداران را دچار شک و تردید برای تداوم سرمایه گذاری در این بازار کرده است.

اغلب کارشناسان حاضر در بازار معتقدند که سهامداران نباید تحت تاثیر نوسان های ایجاد شده نسبت به سرمایه گذاری در این بازار تصمیم گیری کنند و دست به اقدام های هیجانی برای سهام خود در بورس بزنند.

بارها کارشناسان با اشاره به نوسان های ایجاد شده در بازار اعلام کرده اند که سهامداران باید برای سرمایه گذاری در بورس صبر داشته باشند، بازار سرمایه، بازاری بلندمدت است که در بازه زمانی طولانی مدت بازدهی های معقولی را در اختیار سهامداران قرار می دهد.

در مقابل چنین صحبتی از سوی فعالان حاضر در بازار سرمایه، سهامداران بارها به این موضوع اشاره داشته اند که چگونه می توان اطمینان خاطری را نسبت به آینده بازار سرمایه داشت و چه عواملی باعث می شود که بورس در بلندمدت بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهد؟

هیجان ایجاد شده در بورس، موقتی است

در این خصوص بهزار احمدی نسب، به نوسان های اخیر معاملات بورس اشاره کرد و اضافه نمود: سهامداران نگران شرایط فعلی بازار نباشند، زیرا هیجان ایجاد شده در بازار به طور قطع موقتی خواهد بود و معاملات این بازار به راستا اصلی خود بازخواهد گشت.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در برخی از سهام حاضر در بازار با دیدگاه بلندمدت نمی تواند برای سهامداران نگران کننده باشد، گفت: بهتر است سهامدارانی که نیاز به نقدینگی ندارند سرمایه های خود را در بازار حفظ کنند، زیرا اکنون سهام بنیادی موجود در بازار به قیمت هایی رسیده اند که فروش آنها منطقی به نظر نمی رسد.

احمدی نسب بر اهمیت دیدگاه سهامداران در بازار تاکید کرد و گفت: افرادی که به دنبال کسب درآمد ماهیانه در این بازار هستند، نمی توانند بازدهی چندانی را در این بازار کسب کنند.

سرمایه گذاری بلندمدت در بورس مانند خرید ملک است

این کارشناس بازار سرمایه گفت: به طور قطع سرمایه گذاری با نگاه کوتاه مدت، سهامداران را با ضرر و زیان روبرو می کند؛ بنابراین به هیچ عنوان سرمایه گذاران نباید با چنین نگاهی وارد بازار سرمایه شوند در غیر این صورت بازار سرمایه نمی تواند بازار مناسبی برای این افراد باشد.

وی اضافه نمود: نگاه سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس باید مانند نگاه سرمایه گذارانی باشد که ملکی را خریداری کرده اند و به دنبال کسب سود از این بازار در بلندمدت هستند، سرمایه گذاران در حوزه مسکن نمی توانند هر دو هفته یکبار سرمایه خود را به فروش برسانند و در جایی دیگر سرمایه گذاری کنند.

احمدی نسب اظهار کرد: با توجه به طرح های ارائه شده از سوی شرکت ها، در صورت شفافیت اطلاعات، سهامداران باید صبور باشند تا بتوانند از این بازار کسب سود کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: حضور سهامداران با دید بلندمدت در این بازار به مراتب بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارهای موازی در اختیار آنها قرار می دهد و سهامداران نباید در انتظار کسب بازدهی 50 درصدی از بازار سرمایه تا سرانجام سال جاری باشند زیرا این رشد با دلیل منطقی همراه نیست.

رشد 20 درصدی شاخص بورس تا سرانجام سال جاری

وی با بیان اینکه شاخص بورس ممکن است تا سرانجام سال جاری 20 درصد و تا خرداد سال 1400 حدود 50 درصد بازدهی در اختیار سهامداران قرار دهد، گفت: توقع سهامداران به دلیل رشد چند ماه نخست بسیار بالا رفته است و دیگر سهامداران به این درصد سودها راضی نیستند، این سطح از توقع باید میان سهامداران تعدیل شود.

احمدی نسب با بیان اینکه سرمایه گذاری بلندمدت تحت تاثیر هیجانات مقطعی و زودگذر قرار نمی گیرند، اضافه نمود: در سرمایه گذاری کوتاه مدت، سهامداران به دلیل ایجاد برخی از هیجانات مردد به فروش سهام خود در بازار می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: برخی از سهامداران، سهامی را در بازه قیمتی یک هزار تومان خریداری کردند و در دوره ای کوتاه مدت که ممکن است هیجانی در بازار ایجاد شود قیمت سهام به نرخ 600 تومان می رسد اما در بلندمدت به طور حتم هیجان های ایجاد شده در بازار از بین می فرایند و این سهم به دلیل اقداماتی که از سوی شرکت انجام می شود در راستا صعودی قرار می گیرد و قیمت سهام به یک هزار و 500 تومان می رسد.

به گفته وی، سهامداران در بازار سرمایه می توانند در بلندمدت سود حداقل 50 درصدی را کسب کنند.

احمدی نسب با بیان اینکه بازار سرمایه در ایران بازاری کارا نیست که همه دارای تخصص لازم نسبت به معاملات آن باشند، گفت: رونقی که بازار در ابتدای سال به دست آورد، بازار را پر از سهامدارانی کرده است که به این هیجان ها دامن می زنند، بنابراین آینده هیچ سهمی تعیین نیست و بهتر است سهامداران در بلندمدت صبوری کنند تا سهام شرکت ها به راه اصلی خود هدایت شوند.

بازار سرمایه، بازاری غیرقابل پیش بینی

وی بازار سرمایه را بازاری غیرقابل پیش بینی دانست و گفت: هیچ سهامدار و کارشناسی چنین تصوری را از بازار نداشتند که شاخص بورس یکباره از کانال دو میلیون واحد تا این حد نزول کند و به مدت چند ماه در مدار نوسانی شدید قرار گیرد.

احمدی نسب گفت: بازار همیشه با هیجان و نوسان های مقطعی همراه بوده است، به همین دلیل به هیچ عنوان این بازار قابل پیش بینی نیست و نمی توان تصمیم درستی را برای سرمایه گذاری در این بازار برای مدت کوتاه اتخاذ کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه خرید و فروش برای مدت کوتاه باعث تردید سهامداران برای انتخاب سهام درست در این بازار می شود، گفت: این تردیدها باعث می شود تا افراد به صورت هیجانی برای سرمایه گذاری در این بازار تصمیم گیری کنند و هیچ وقت هم سرمایه گذاران با تصمیم های هیجانی در این بازار قادر به کسب بازدهی معقول در مدت زمان کوتاه نبودند.

به اعتقاد وی، سهام شرکت ها با توجه به طرح و برنامه هایی که در پیش دارند به طور حتم در بلندمدت می توانند سود معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهند.

بازار سرمایه، همراه آدم های صبور

احمدی نسب با اشاره به اینکه بعد از رشد غافلگیرکننده ای که بازار در ابتدای سال در اختیار سهامداران قرار داد دیدگاه آنها را نسبت به این بازار تغییر داده است، گفت: سهامداران گمان می کنند که بازار باید بازدهی های زیادی را در کوتاه ترین زمان ممکن به آنها بدهد، این در حالیست که سهامداران قدیمی نسبت به نحوه سرمایه گذاری در این بازار واقف هستند و می دانند که محال است که بازار سرمایه در مدت زمان کوتاه سود چشمگیری را در اختیار آنها قرار دهد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: بازار سرمایه، همراه آدم های صبوری است که با صبر و تحلیل های منطقی خود سهام درستی را در بازار انتخاب می کنند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه همیشه با ریسک همراه است اما نمی توان برای آینده هم پیش بینی درستی را ارائه داد، اضافه نمود: شرکت های بزرگ همراه با تحلیل مناسب کمتر از دیگر سهام حاضر در بازار تحت تاثیر نوسان قرار می گیرند و با افت همراه می شوند، سهامداران باید این موضوع را بدانند که شرکت ها هم برای سهام خود برنامه ریزی هایی را دارند که در مدت زمان بلند می توانند به بازدهی معقولی دست پیدا کنند.

احمدی نسب ادامه داد: تنها ریسکی که در شرایط فعلی بازار را مورد تهدید قرار داده است، کاهش قیمت دلار است که این امر باعث شده است تا برخی از سهامداران در شرایط فعلی نتوانند تصمیمی را برای نگهداری یا فروش سهام خود در بازار بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: زمان سرمایه گذاری بلندمدت در بازار سرمایه بیش از یک سال است و کمتر از یک سال میان مدت خواهد بود؛ بنابراین سهامداران باید برای سرمایه گذاری در بورس بازه زمانی بیش از یک سال را در نظر بگیرند.

شاخص کل در بازار بورس دیروز (سه شنبه) 21 هزار و 626 واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 214 هزار واحد رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 701

به "نگاه بلندمدت سهامداران بازار بورس، تاثیر مثبتی بر سرمایه آنها خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه بلندمدت سهامداران بازار بورس، تاثیر مثبتی بر سرمایه آنها خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید