هشدار دامپزشکی خراسان شمالی به مرغداران

به گزارش مجله جغتای، خبرنگاران/خراسان شمالی سرپرست اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی با توجه به شیوع آنفلوانزای فوق حاد طیور در بعضی نقاط کشور، توصیه های مهمی به مرغداران استان ارائه کرد.

هشدار دامپزشکی خراسان شمالی به مرغداران

دکتر رضا رحیمی گفت: با توجه به این که به علت شرایط فصلی و محیط جغرافیایی، ویروس به کشورمان وارد شده است و توسط پرندگان وحشی، وسایل نقلیه و افراد به راحتی از منطقه ای به مناطق دیگر منتقل می گردد، لازم است احتیاطات لازم به ویژه امنیت زیستی در تمام سطوح به طور جدی رعایت گردد.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی، وی توضیح داد: گزارش گیری منظم از مزارع پرورش طیور به خصوص تخمگذار و بوقلمون، اعلام سریع هرگونه تلفات غیر عادی یا افت مصرف دان و آب به دامپزشکی، جلوگیری از ورود افراد متفرقه و هر گونه خودرو به داخل مزرعه و ضدعفونی خودروهایی که ورود آن ها اجتناب ناپذیر است، ضرورت دارد.

رحیمی اضافه نمود: جلوگیری از لانه گزینی پرندگان وحشی در مزرعه یا ورود پرندگان به داخل سالن های پرورش و انبار دان، سالم سازی کود مرغی بر اساس دستورعمل های ابلاغی و خروج آن با مجوز دامپزشکی، از دیگر تاکیدات به مرغداران برای پیشگیری از بروز این بیماری خسارت بار است.

وی هم چنین از رؤسای شبکه های تابعه خواست، ضمن تشدید نظارت ها و تقویت ارتباط با مراکز بهداشت و مسئولان محلی روستاها برای گزارش به موقع موارد تلفات احتمالی، نظارت بر کشتارگاه های طیور و ضدعفونی مناسب قفس ها و کامیون های حمل ورودی و خروجی را مدنظر داشته باشند.

رحیمی تاکید نمود: با توجه به تدابیر پیشگیرانه و رصد و پایش مستمر دامپزشکی، تا به امروز موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی یا بومی و پرندگان آبزی مهاجر مستقر در زیستگاه های این استان مشاهده نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 663

به "هشدار دامپزشکی خراسان شمالی به مرغداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دامپزشکی خراسان شمالی به مرغداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید