کِرم های اسرار آمیزی که در یخچال ها زندگی می نمایند!

به گزارش مجله جغتای، کرم های یخ عجیب و غریب با نام علمی (Mesenchytraeus solifugus) حدود 1 سانتی متر طول دارند و رنگ شان قهوه ای تیره و سیاه است. آن ها شبیه تکه های شل ریسمانی هستند که روی برف های یخچال طبیعی پاشیده شدند و تعدادشان آنقدر زیاد است که اگر برای پیاده روی بعد از ظهر به سمت یخچال های طبیعی خاصی بروید بعید است پایتان را ناخواسته روی آن ها نگذارید.

کِرم های اسرار آمیزی که در یخچال ها زندگی می نمایند!

به گزارش فرادید، چیزی که کرم های یخ را بیش از حد اسرارآمیز می نماید این است که به نظر می رسد محیط زندگی آن ها روی لبه چاقوست. دمای خانه های یخی آن ها 0 درجه سانتی گراد (32 درجه فارنهایت) است، اما اگر در معرض دمایی سردتر از دمای خانه شان قرار بگیرند می میرند. این کرم های یخ در بدن شان پروتئین های ضدیخی دارند که جلوی قندیل شدن آن ها روی یخچال های طبیعیِ یخ زده را می گیرد. در واقع گونه های زیادی هستند که برای مقاومت در برابر یخ زدگی به این روش تکامل یافته اند، اما متاسفانه انسان ها جزو آن ها نیستند!

این کرم های یخ نوعی زمستان خوابی معکوس دارند. آن ها پس از زمستان چاق تر از اواخر تابستان ظاهر می شوند. علت بیدار شدن آن ها در ماه های زمستان یکی از معما های پیرامون این حیوانات است. در حالیکه همۀ موجودات خونسرد در هوای سرد جنب و جوش شا کمتر می گردد تا بتوانند انرژی شان را ذخیره نمایند، کرم های یخ اتفاقا در هوای سردتر سطح انرژی شان بالاتر می رود؛ دانشمندان این را یک پارادوکس رازآمیز می دانند که موضوع جالبی برای تحقیقات بیشتر است. معمای دیگر چرخه تولیدمثل آن ها است، چون هیچ کس واقعاً نمی داند بچه کرم های یخی چگونه و چه زمانی ظاهر می شوند.

(کرم های یخ در حال تکان خوردن از دور شبیه تکه های شل ریسمان به نظر می رسند.)

پیتر ویمبِرگِر از دانشگاه پوگت ساوند می گوید: اوایل تابستان معمولاً کرم های یخ کوچکتر را می بینید، به این معنا که اندکی پیش از آن، لاروهای کرم های یخ سر از تخم بیرون می آورند. با در نظر گرفتن شمار زیاد این کرم ها که آن ها را حدود 5 میلیارد به ازای هر یخچال طبیعی تخمین زده اند، در خصوص این حیوانات بسیار کم مطالعه شده است و بدتر از همه اینکه ممکن است اخبار بدی برای کرم های یخ جهان در راه باشد. بحران آب و هوا منجر به آب شدن برف ها و بخچال های طبیعی و سرازیر شدن آن ها در سراسر سیاره شده است. با ناپدیدشدن پوشش باارزش برف، کرم های یخ هم از بین می روند. اگر گرمایش زمین با سرعت کنونی ادامه پیدا کند، محتمل است پیش از اینکه ما شانس کشف رمز و راز های این موجودات را داشته باشیم آن ها ناپدید شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1395

به "کِرم های اسرار آمیزی که در یخچال ها زندگی می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کِرم های اسرار آمیزی که در یخچال ها زندگی می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید