اشک چشم مبتلایان کرونا، آلوده به ویروس است

به گزارش مجله جغتای، رئیس بیمارستان طرفه با بیان اینکه اشک بیماران مبتلا به کرونا می تواند آلوده به ویروس باشد، گفت: براساس تحقیقات این بیمارستان هفت درصد از ترشحات اشک چشم بیماران مبتلا به کرونا آلوده به ویروس است.

اشک چشم مبتلایان کرونا، آلوده به ویروس است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی با اشاره به شرایط خدمت رسانی بیمارستان طرفه همزمان با شیوع پاندمی کرونا اظهار کرد: از ابتدای اسفندماه که ویروس کرونا گسترش پیدا کرد، بیمارستان طرفه پذیرش و ارائه خدمت به بیماران کرونایی را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان این که بحران کرونا خدمات غیر اورژانسی در بیمارستان طرفه را متوقف کرد، اضافه نمود: حدود دو ماه تمام خدمات این بیمارستان فقط به بیماران کرونایی ارائه شد.

دکتر کریمی با تاکید براین که هیچ خدمت اورژانسی به بیماران مبتلا به مسائل چشمی دربیمارستان طرفه تا به امروز متوقف نشده، اعلام کرد: صرفا در بازه زمانی دو ماهه درمان های انتخابی متوقف و محدود شد.

رییس بیمارستان طرفه از پذیرش بیش از 800 بیمار مبتلا به کووید در بازه زمانی دو ماهه در این بیمارستان اطلاع داد و گفت: با شروع پاندمی کرونا سه بیمارستان در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به عنوان بیمارستان تعیین برای ارجاع و پذیرش مبتلایان به کرونا معرفی شدند که یکی از بیمارستانها، بیمارستان طرفه بود به شکلی که این بیمارستان روزانه بیش از 300 نفر را با نشانه های مشکوک ابتلا به کرونا تحت درمان و غربالگری قرار داد.

وی اظهار کرد: از خاتمه فروردین با تصمیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کاهش بیماران کرونایی بیمارستان طرفه از بخش تعیین کرونا خارج و فعالیت های عادی را از سر گرفت.

کریمی با اشاره به اختصاص صد درصدی بخش های مختلف بیمارستان طرفه به بیماران کرونایی و ضرورت تامین تجهیزات درمانی اعلام کرد: با شروع پاندمی کرونا مصرف دستگاه های اکسیژن رسان در درمان بیماران بدحال به حدی بالارفته بود که علاوه بر استفاده از دستگاه های یاری تنفسی از کپسول های اکسیژن نیز استفاده می کردیم.

وی در ادامه یکی دیگر از مسائل بیمارستانها و مراکز درمانی با شیوع کرونا را کمبود نیروی انسانی خصوصا در حوزه پرستاری دانست و بیان کرد: با بکارگیری پرستاران و نیروهای بهداشتی درمانی داوطلب حجم زیادی از احتیاجهای مربوط به نیروی انسانی مرتفع شد.

رییس بیمارستان طرفه با اشاره به این که یکی ازعارضه های ویروس کرونا ایجاد ورم ملتحمه است، اعلام کرد: در این عارضه بیمار دچار اشک ریزی و قرمزی چشم می گردد که باید در صورت بروز چنین علامتی به بیمارستان مراجعه گردد.

وی با بیان این که طبق تحقیقاتی که در بیمارستان طرفه اجرا شده، اشک بیماران مبتلا به کرونا می تواند تا هفت درصد آلوده به ویروس باشد شرح داد: در این بیمارستان در بین بیمارانی که در بیمارستان بستری بودند کار تحقیقاتی انجام شد، به این شکل که همزمان تست PCR از حلق بیمار و اشک چشم مورد آنالیز نهاده شد.

رئیس مرکز پزشکی آموزشی درمانی طرفه توضیح داد: براساس تحقیقات محققان این بیمارستان هفت درصد از بیمارانی که هیچ علائم چشمی نداشتند و ابتلای آنها به کرونا تایید شده بود، زمانیکه اشک آنها را مورد آزمایش قرار دادیم متوجه شدیم که اشک چشم این افراد حاوی ترشحات آلوده به ویروس کرونا است.

کریمی با بیان این که نتایج تحقیقات گواه این مهم است که هرگونه ترشحات بیمارکرونایی باید به صورت کاملا بهداشتی دفع گردد گفت: به طور مثال اگر بیمار مبتلا به کووید اشک خود را با دستمال کاغذی خشک کند و آن را رها کند می تواند به میزان قابل توجهی باعث انتقال ویروس به سایرین گردد.

وی از استناد محققان و پزشکان جهانی به نتایج تحقیقات پژوهشگران این بیمارستان درباره میزان سرایت پذیری اشک چشم بیمارن کرونایی اطلاع داد و گفت: به نتایج این تحقیقات 32 بار در مجلات معتبر بین المللی استناد شده است.

رییس بیمارستان طرفه با تاکید بر این که یکی دیگر از عارضه های کرونا می تواند ایجاد انسداد عروقی چشمی باشد اضافه نمود: این عارضه احتیاج به درمان های اورژانسی دارد که در صورت عدم مراجعه به موقع می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند.

وی با بیان این که در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا، خیرین حوزه سلامت تعداد زیادی ماسک و تجهیزات یاری درمانی همانند دستگاه اکسیژن رسان و ونتیلاتور به بیمارستان اهدا کردند، گفت: گروههای جهادی و خیرین حوزه سلامت خدمات ویژه ای را باهدف تامین منابع مورد احتیاج و کاهش بار بیماری انجام دادند.

دکتر کریمی ضمن یادآوری رشادت های مدافعان سلامت در بحران کرونا اضافه نمود: درشرایط سخت و سخت کرونایی کادر بهداشت و درمان حماسه آفرینی ها کردند که هر گز از یاد و خاطره مردم ایران پاک نخواهد شد.

رییس بیمارستان طرفه درباره شرایط خدمت رسانی در این بیمارستان نیز شرح داد: در حال حاضر بیشترین تمرکز بیمارستان طرفه در حوزه درمان بیماران مبتلا به بیماری های چشمی است ولی در عین حال این بیمارستان به بیماران کرونایی نیز در قالب بستری موقت، ارائه خدمات اولیه تشخیصی و یا ارجاع به بیمارستانهای تعیین کرونا خدمت رسانی انجام می دهد.

دکتر کریمی با بیان این که بیمارستان طرفه ارائه خدمات تخصصی در حوزه چشم پزشکی را در دستور کار دارد، گفت: تقریبا از اردیبهشت ماه این بیمارستان بیمار کرونایی را پذیرش نکرده و ضروری است افرادیکه دچار مسائلی همچون بیماری های چشمی، قلبی و روماتیسمی هستند برای درمان خود هر چه سریعتر اقدام نمایند؛ چرا که تاخیر در درمان بسیاری از بیماری های چشمی عوارض جبران ناپذیری دارد.

وی با بیان این که غربالگری کرونا قبل از هرگونه عمل جراحی در این بیمارستان با دقت و وسواس زیاد انجام می گردد، تاکید نمود: در این بیمارستان قبل از انجام هر گونه عمل جراحی بیماران از نظر ابتلا به کرونا مورد آنالیز قرار می گیرند و در ادامه درمان ها در سریعترین زمان ممکن و بیشتر به صورت سرپایی ارائه می گردد.

رییس بیمارستان طرفه تقویت زیرساخت ها را برای بهبود ارائه خدمت رسانی خصوصا در بحران ها خواهان شد و گفت: با توجه به این که امکانات سخت افزاری بسیاری از بیمارستانها فرسوده و احتیاج به بازسازی دارد، باید این فرایند در کوتاهترین زمان ممکن اصلاح گردد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، جذب نیروهای پرستاری، تکمیل کادر درمان و تقویت ارتباط بین بخشی از دیگر مواردی بود که دکتر کریمی ضرورت توجه به آن را مورد تاکید قرار داد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 673

به "اشک چشم مبتلایان کرونا، آلوده به ویروس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشک چشم مبتلایان کرونا، آلوده به ویروس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید