حمیدی: تعطیلی مدارس باعث شده بچه ها کم تحرک شوند و ریزه خواری نمایند

به گزارش مجله جغتای، تهران (پانا) - معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش از والدین خواست نقش انگیزشی و مشارکتی داشته باشند، همراه با فرزندانشان در فعالیت های تحرکی شرکت نمایند و با مدرسه در تعامل باشند.

حمیدی: تعطیلی مدارس باعث شده بچه ها کم تحرک شوند و ریزه خواری نمایند

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی وزیر آموزش و پرورش در وبینار آموزشی تشریح نقش والدین و همکاری خانه و مدرسه در اجرای پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان که امروز چهارشنبه 5 آذرماه 99 باحضور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان در شبکه شاد برگزار شده است، درباره نقش انجمن اولیا و مربیان در اجرای پروژه مذکور اظهار کرد: قلب اولیا برای تعالی فرزندانشان می تپد، لذا انجمن های اولیا و مربیان همکاری موثری با مدرسه و مشارکت با اولیای مدرسه انجام می دهند.

وی درباره مسائل مرتبط با اضافه وزن در جامعه گفت: در طول سال 370 هزار مرگ اتفاق می افتد که 300 هزار مرگ مربوط به بیماری های غیرواگیر است. امروز که دنیا با همه گیری کرونا روبرو شده به بیماری واگیردار به عنوان خطر ملموس نگاه می گردد اما درباره بیماری های غیرواگیر این حساسیت وجود ندارد. این در حالی است که 45 هزار میلیارد تومان صرف درمان بیماری های غیرواگیر در سال می گردد.

حمیدی اضافه نمود: چاقی و کم تحرکی و افزایش وزن ام الامراض بیماری های غیرواگیر است. لذا ما به سراغ این مشکل رفتیم تا از بروز آن پیشگیری کنیم؛ چون سلامت نسل از هر موضوعی مهم تر است و همه اعم از خانواده و مدرسه و محله باید برای حراست از نسل آینده مشارکت نمایند.

وی با اشاره به بروز مشکل اضافه وزن در سنین پایین و اهمیت پیشگیری از آن گفت: کودکی که از سنین پایین افزایش وزن پیدا می نماید و در طفولیت بر تعداد سلول های چربی او اضافه نموده می گردد، سخت می توان در بزرگسالی او را به وزن متعادل و سالم برگرداند. کودکی که از وزن متعادل برخوردار است از سلامت روان هم برخوردار خواهد بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت با اشاره به پررنگ شدن نقش خانواده ها در تحصیل فرزندانشان در دوره همه گیری کرونا گفت: قبل از کرونا نقش خانواده در تعلیم و تربیت فرزندان کمرنگ تر بود. آموزش چهره به چهره و معلم محور اصل بود اما از زمان شیوع کرونا، نقش مدرسه به فضای مجازی منتقل شد و همکاری خانواده ها در امر تعلیم و تربیت اوج گرفت و نقش محیط فیزیکی مدرسه کمتر شد.

وی ادامه داد: طرح کوچ طرحی است که محور آن را خانواده تشکیل می دهد و بدون مشارکت خانواده اجرای آن غیرممکن است. باید خانواده ها خود به میدان بیایند و این را از نظام تعلیم و تربیت بخواهند.

حمیدی با اشاره به اشتباهات خانواده ها در افزایش وزن بچه ها گفت: دانش آموز به دنبال اضافه وزن نمی رود بلکه محیط زندگی اوست که او را دچار اضافه وزن می نماید. توجه کنید که دانش آموزان ما تا چه میزان تحت تهاجم تبلیغاتی کیک و چیپس و پفک قرار دارند، خانواده ها چقدر برای سلامت خانواده و تحرک بدنی وقت صرف می نمایند. همچنین تعطیلی مدارس باعث شده بچه ها کم تحرک شوند، ریزه خواری نمایند و به تدریج به سمت چاقی و اضافه وزن بروند. امروز وقت آن است که بچه ها را از جهت چاقی برگرداندیم.

حمیدی با ذکر نتایجی از اطلاعات ثبت شده طرح کوچ اظهار کرد: امروز BMI نزدیک به 13 میلیون دانش آموز اخذ و در سامانه سناد ثبت شده است. البته این تنها 10 درصد ماجراست. ما می خواهیم کمپین بزرگی راه اندازی کنیم و دست در دست یکدیگر بگذاریم تا بچه های ایران زمین را حفظ و حراست کنیم. امروز همکاری خانه و مدرسه در پروژه کوچ از همه پروژه ها ضروری تر و مهم تر است.

وی با اشاره به محتواها و اطلاعات تولیدشده مورد احتیاج دز پیشگیری از اضافه وزن دانش آموزان گفت: همه دستورالعمل ها برای والدین، معلمان و دانش آموزان آماده و بارگذاری شده است تا بتوانند از آن استفاده نمایند. دستورالعمل ویژه تغذیه سالم برای این منظور آماده شده است. علاوه بر آن ما در ارتباطی تنگاتنگ با وزارت بهداشت کار می کنیم. این یک موضوع ملی است و همه باید در اجرای آن مشارکت نمایند.

معاون وزیر آموزش و پرورش تاکید نمود: مدرسه، منزل و محله یعنی 3 میم باید در پروژه کوچ همکاری نمایند تا به داد دانش آموزان برسند. فعلا همکاری آموزش و پرورش با خانواده ها با فعالیت انجمن اولیا و مربیان تحقق یافته است. بنابراین باید هرچه در توان داریم در این راه صرف کنیم. حتی باید به کسانی که وزن متناسب دارند برای حفظ وزن مشاوره دهیم. همچنین باید به دانشآموزانی که به علت کم خوری در معرض کم وزنی هستند یاری کنیم.

وی با اشاره به نقش معلمان در پروژه کوچ گفت: همچنین نباید معلمان را فراموش کنیم. من دست تک تک معلم ها را می بوسم چون آنها هستند که باید از عهده این 13 میلیون دانش آموز ببیایند. باید نیمرخ هرمدرسه را بر اساس اطلاعات ترسیم کنیم تا بتوانیم بچه ها را نجات دهیم.

حمیدی ادامه داد: انجمن اولیا حلقه واسط خانه و مدرسه است که باید با اراده و اهتمام موضوع تیم سازی را پیگیری کند. این پروژه امروز پروژه انجمن اولیا و مربیان است. انجمن اولیای مدرسه باید در کنار ما باشد تا بتوانیم ادامه کار را پیش ببریم و با موفقیت به انجام برسانیم.

وی حفظ سلامت جسمی والدین را برای تحقق این امر لازم دانست و گفت: اگر والدین خود فعال نباشند و چاق باشند، فرزندانشان هم اضافه وزن پیدا می نمایند و اگر والدین اهل فعالیت های حرکتی باشند کودک هم فعال خواهد بود.

ما از چند طریق می توانیم تغییر رفتار ایجاد کنیم. یکی آموزش است که ما اطلاعات لازم را بارگذاری کردیم. دوم باید با ایجاد تسهلات و برطرف موانع به آنها یاری کنیم. مثلا فعالیت های حرکتی را بیشتر کنیم، یکجا نشینی را کاهش دهیم، تغذیه را سالم کنیم. باید بدانیم راه محبت کردن تنها نشاندن و خوراندن نیست؛ ایجاد تحرک خود بزرگترین محبت به کودک است.

وی انتظارات خود را از خانواده ها به این صورت مطرح نمود: از والدین توقع داریم نقش انگیزشی و مشارکتی داشته باشند، همراه با فرزندانشان در فعالیت های تحرکی شرکت نمایند و با مدرسه در تعامل باشند.

حمیدی با تاکید بر نقش انجمن اولیا گفت: همکاری در پروژه کوچ فرصت بزرگی برای انجمن اولیا و مربیان است تا درجه اثرگذاری خود را در کنترل سلامت آینده سازان جامعه نشان دهند. برندسازی انجمن اولیا در دوره کرونا با افرایش مشارکت خانوادهها با مدرسه سرعت بیشتری می یابد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 543

به "حمیدی: تعطیلی مدارس باعث شده بچه ها کم تحرک شوند و ریزه خواری نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمیدی: تعطیلی مدارس باعث شده بچه ها کم تحرک شوند و ریزه خواری نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید