امید داریم تا اسفند 60 میلیون نفر را علیه کرونا واکسینه کنیم

به گزارش مجله جغتای، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در مورد عوارض واکسن استرازنکا گفت: وقتی در هر 100 فرد مبتلا به کرونا احتمال مرگ دو نفر وجود دارد و از طرف دیگر از 250 هزار نفر دریافت کننده واکسن استرازنکا احتمال لخته شدن خون در یک نفر وجود دارد بین این دو باید انتخاب کرد بنابراین در بخشی از اروپا با وجودی که این عارضه را می دانند تزریق این واکسن در حال اجرا است.

امید داریم تا اسفند 60 میلیون نفر را علیه کرونا واکسینه کنیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مصطفی قانعی روز چهارشنبه یکم اردیبهشت در حاشیه مراسم رونمایی از 9 محصول جدید در حوزه مقابله با کرونا که در مرکز رشد زیست فناوری انستیتو پاستور برگزار گردید، در جمع خبرنگاران گفت: سال اولی که درگیر بیماری کرونا شدیم سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت که کیت های تشخیص کووید رو به اتمام است و بعد از آن پس از فراخوان ستاد توسعه زیست فناوری، کشور به کیت پی سی آر دسترسی پیدا کرد و چندین شرکت کار فراوری را در داخل آغاز کردند. سپس پیشرفت هایی در شرایط نگهداری کیت حاصل و سپس شرکت های بیشتری کار فراوری را آغاز کردند.

قانعی با اشاره به دستاورد های این پیشرفت، اظهار داشت: با افزایش فراوری کیت امکان تشخیص بیماری در افراد هم بیشتر شد و نتیجه اینکه هر چه تعداد تشخیص بالاتر می رود میزان مرگ و میر نیز کاهش پیدا می نماید.

وی در ادامه با بیان اینکه چالش دیگری که در مورد کیت های تشخیص وجود داشت زمان مورد احتیاج برای پاسخگویی بود، گفت: پس از افزایش فراوری کیت، اقداماتی برای تشخیص سریع صورت گرفت و از دو ماه پیش با ورود کیت های تشخیص سریع، تشخیص کووید در یک روستا بدون تکنسین هم امکان پذیر شده است.

قانعی اضافه کرد: یکی از چالش هایی که در روز های نخست شیوع کرونا با آن روبرو بودیم ارسال نمونه های تشخیص از سراسر کشور به تهران بود که این ما را با یک چالش مدیریتی روبرو نموده بود، اما اکنون بیش از 90 آزمایشگاه در کشور وجود دارد که نه فقط کووید بلکه دارای تکنیک شناسایی مولکولی ویروس شده اند و این را می توان از دستاورد های کرونا دانست، چون تا پیش از کرونا ما در کشور چنین قابلیتی نداشتیم.

وی اظهار داشت: امروز در کشور چند فراوری نماینده خوب کیت داریم و با اضافه شدن واحد جدید می توانیم ظرفیت صادراتی هم پیدا کنیم البته وزارت بهداشت زمانی اجازه صادرات می دهد که انبار ها پر شده باشد.

قانعی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت فراوری ما بیش از احتیاج روزانه است و مساله اصلی این است که به سرعت این فراوریات از فراورینمایندگان خریداری و پول آن پرداخت گردد.

رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در ادامه به شرایط واکسن در کشور کشور هم اشاره و اظهار داشت: فاز سه واکسن برکت از امروز آغاز می گردد و امید می رود اگر نتیجه فاز سه در میانه راه هم مناسب باشد این واکسن بتواند تا سرانجام خرداد ماه مجوز ورود به بازار را اخذ کند و اولین واکسن باشد.

وی اضافه کرد: واکسن های دیگری هم هستند که مجوز کمیته اخلاق را گرفته اند و امید می رود این واکسن ها هم سه تا چهار ماه آینده مجوز ورود به بازار را بگیرند. واکسن پاستور مشترک ایران و کوبا، واکسن سیناژن مشترک با استرالیا، واکسن گامالیا مشترک با روسیه و واکسن اسوتنیک وی واکسن های مشترکی هستند که امید می رود تا مهرماه وارد بازار شوند و اگر سه فراوری نماینده قبلی با این چهار واکسن مشترک را در نظر بگیریم واکسن حدود هفت شرکت در مهرماه آماده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این ها واکسن دانشگاه بقیه الله و واکسن البرز مشترک با داروسازی اسوه هم تا مهرماه آماده دریافت مجوز از کمیته اخلاق هستند.

قانعی اظهار داشت: در مجموع با یک سبد از 9 واکسن در مهرماه روبرو هستیم و امیدواریم جمع این فراوری نمایندگان بتوانند 120 میلیون دوز واکسن مورد احتیاج کشور را فراوری نمایند و با توجه به ظرفیت روزانه واکسیناسیون، انتظار داریم تا اسفند یا قبل از آن واکسیناسیون را انجام داد.

وی درباره موارد و احتمال لخته شدن خون در واکسن استرازنکا هم گفت: در واکسن همواره یک فرمول وجود دارد که براساس میزان عوارض آن قابل قبول بودن آن سنجیده می گردد مثلاً وقتی در واکسنی یک در یک میلیون عارضه جدی دیده گردد یا وقتی 70 درصد اثر بخشی داشته باشد آن واکسن رد نمی گردد. واکسن استرازنکا که در کشور در حال استفاده است در یک گروه سنی پایین مخصوصا خانم ها شانس لخته شدند خون در یک نفر از 250 هزار نفر وجود دارد.

وی اضافه کرد: ما بین دو امر مخیر نیستیم؛ وقتی در هر 100 فرد مبتلا به کرونا احتمال مرگ دو نفر وجود دارد و از طرف دیگر از 250 هزار نفر دریافت نماینده واکسن استرازنکا احتمال لخته شدن خون در یک نفر وجود دارد بین این دو باید انتخاب کرد بنابراین در بخشی از اروپا با وجودی که این عارضه را می دانند تزریق این واکسن در حال اجرا است.

قانعی توضیح داد: ما در گذشته و قبلا که واکسن های دیگر تزریق می شد هم این مسائل را داشتیم، اما رسانه نداشتیم، ولی الان یک مرگ هم رخ دهد موضوع منعکس می گردد و این ترس و وحشت ایجاد می نماید به طوری که الان 40 درصد مردم در آمریکا از واکسن استقبال نمی نمایند.

این مسئول ادامه داد: برای اینکه زنجیره کرونا قطع گردد باید 70 درصد مردم واکسینه شوند و اگر از واکسن اقبال عمومی صورت نگیرد شانس قطع شدن زنجیره وجود ندارد.

وی شرح داد: هدفگذاری در واکسیناسیون به این صورت است که در سال اول قصد این است که تعداد مرگ و میر ها کاهش یابد، سال دوم مردم بستری نشوند و سال سوم ابتلا کم گردد و در سال های بعد ریشه کنی صورت گیرد به عنوان نمونه ریشه کنی بیماری سرخک 30 سال طول کشید.

لازم به ذکر است در این مراسم از دو محصول کیت تشخیص مولکولی -PCR-RT کوید -19 به صورت مولتی پلکس با قابلیت شناسایی نواحی ژنی 4 نوع ویروس جهش یافته 100 تستی به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه (برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی -20 درجه)، سه محصول کیت استخراج RNA ویروس کووید - 19 از خون (برای اولین بار در کشور برای اصلاح روش های نمونه گیری قبلی بیماران از سواپ های بینی خلق) -100 و 50 نمونه به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی -20 درجه، دو محصول هفتم و هشتم کیت استخراج DNA از خون به روش رسوبی -100 و 50 نمونه، به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه (برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی -20 درجه) و یک محصول کیت تشخیص اختلالات عددی کروموزومی به صورت محلول به صورت لیوفیلیزه (برای اولین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی -20 درجه) رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 822

به "امید داریم تا اسفند 60 میلیون نفر را علیه کرونا واکسینه کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید داریم تا اسفند 60 میلیون نفر را علیه کرونا واکسینه کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید