خارجی محبوب آبی ها؛ رویای من رسیدن به نیمکت استقلال است ، دلم می خواهد گل قهرمانی را قائدی بزند

به گزارش مجله جغتای، هافبک سابق استقلال می گوید شاید یک معجزه باعث گردد تا اسن تیم در لیگ برتر قهرمان گردد.

خارجی محبوب آبی ها؛ رویای من رسیدن به نیمکت استقلال است ، دلم می خواهد گل قهرمانی را قائدی بزند

به گزارش خبرنگاران تیم فوتبال استقلال یک بار دیگر در حساس ترین مقطع زمانی دچار لغزش شد و در حالی که تا 3 هفته مانده تا پایان رقابت ها در بین مدعیان قهرمانی قرار داشت، با یک تساوی بدموقع فرصت دبل قهرمانی را از دست داده تا شانس رقبایش برای دستیابی به عنوان قهرمانی بیشتر از هر زمان دیگری باشد. با این حال فابیو جانواریو، هافبک برزیلی سابق و خوش استایل استقلالی ها اعتقاد دارد اگرچه شانس قهرمانی این تیم کم شده اما در فوتبال همواره معجزه وجود داشته و می تواند محقق گردد.

بعد از مدت ها دوباره این فرصت به دست آمد تا با این بازیکن که اتفاقا در فصل هشتم گل قهرمانی استقلال را به ثمر رساند، دقایقی به گفت وگو نشسته و درباره مسائل مرتبط با فوتبال روز ایران و به ویژه استقلال و البته آخرین شرایط خودش به گفت وگو بنشینیم. متن مصاحبه فرهیختگان با جانواریو را در زیر می خوانید.

بازی های استقلال را هنوز هم تماشا می کنی؟

تا جایی که بتوانم و زمان اجازه بدهد ملاقاتهای مهم استقلال را تماشا می کنم. به خاطر تفاوت زمانی و گاها به خاطر کارهایی که وجود دارد نمی توانم همه بازی های تیم را به صورت زنده تماشا کنم؛ با این حال اگر بازی را از دست بدهم نتیجه آن را دنبال نموده و اتفاقات مهم مسابقه را می بینم. هنوز هم علاقه زیادی در پی کردن نتایج استقلال و تماشا بازی های این تیم دارم و همواره سعی می کنم استقلال را در تمام مسابقات دنبال کنم.

نظر شما درمورد تیم ساپینتو چیست؟ چرا این تیم از اول فصل تا این میزان خوب نبود و بعدا مدام بهتر و بهتر شد؟

معمولا آغاز کارها پیچیده و سخت است. در هر صورت معمولا زمان می برد تا ایده های مربی نو به وسیله بازیکنان در زمین اجرا گردد. البته در موارد خاص، بازیکنان به سرعت فلسفه نو بازی را که مربی می خواهد، درک می نمایند. اگر تناسب درستی بین افکار مربی و بازیکنان وجود داشته باشد و مدل درستی به وجود بیاید، مطمئنا این امر نتایج خود را در آینده نشان خواهد داد. من معتقدم این اتفاقی بود که در این فصل برای استقلال افتاد. با تغییر کادرفنی تیم و آمدن ساپینتو، مدتی طول کشید تا مدل بازی که مدنظر این سرمربی بود به وسیله بازیکنان اجرا گردد.

برای استقلال در این فصل تا چه میزان در لیگ برتر شانس قهرمانی قائل هستی؟

با شکست در دربی و تساوی که در آخرین ملاقات با نفت آبادان رخ داد، شانس قهرمانی بسیار کم شده است؛ هرچند در فوتبال همواره معجزه وجود داشته و می تواند محقق گردد. اتفاقا حالا به نظر من پرسپولیس با پیروزی در دربی از نظر انگیزه و روحی و روانی تقویت شده است. با این حال هنوز 2 هفته دیگر تا پایان رقابت ها به جای مانده و استقلال هم شانس هایی دارد اما این تیم برای پیروزی در بازی های بعدی و موفقیت در لیگ سال جاری باید در پی کسب نتیجه در ملاقاتهای پیش رو و منتظر تزلزل حریفان باشد؛ حریفانی که برای قهرمانی می جنگند. استقلال در حال حاضر در شرایط بسیار پیچیده ای واقع شده است. اما بازیکنان باید تمرکز نمایند و انرژی خود را برای پیروزی در بازی های بعدی متمرکز نمایند و نتایج تیم های دیگر را فراموش نمایند. همه اینها در حالی است که هنوز جام حذفی را هم در پیش داریم و با توجه به اینکه تیم به جمع 4 تیم برتر رسیده از شانس خوبی برای قهرمانی در این رقابت ها برخوردار است.

به نظر تو چرا استقلال دربی را باخت؟

وقتی دربی ها را می بینم به این نتیجه می رسم که هر دو تیم بیشتر از اینکه در پی برد باشند، از این می ترسند که بازی را ببازند. بنابراین آنها در این بازی بسیار عصبی هستند و به همین علت شانس گلزنی کمی پیدا می نمایند. بنابراین برای برنده شدن باید از فرصت های گلزنی بی نقصی که به وجود می آورید بهره ببرید. در این دربی اخیر هم پرسپولیس از فرصتی که داشت استفاده کرد و مهاجم آنها در یک حرکت زیبا برای این تیم گلزنی کرد و یک گل به ثمر رساند. حال اینکه آیا آنها واقعا استحقاق این برد را داشتند یا خیر و فارغ از اینکه در این ملاقات چه گذشت، در هر صورت این رخ داد و پرسپولیس دربی را برد.

واقعا عملکرد داور در این نتیجه تاثیرگذار بود؟

به نظر من درست نیست که بخواهیم به صورت کلی شکست را به داوری ربط بدهیم؛ مطمئنا در هر شکست عوامل زیادی مرتبط هستند که یکی از آنها هم می تواند داوری باشد.

در زمانی که خودت در فوتبال ایران بازی می کردی، درخصوص داوری ها چیزی در فکر تو به جای مانده است.

من می دانم که برخی از اشتباهات داور می تواند بر نتیجه بازی تاثیر بگذارد. در برخی بازی ها، یادم می آید که با برخی تصمیمات عصبانی می شدم؛ اما همان طور که اشاره کردم داور هم ممکن است اشتباه کند. بنابراین، ترجیح می دهم باور کنم که حتی در گذشته یا امروز داوری قصد آسیب رساندن به هیچ تیمی را نداشته است.

از نظر فنی، شخصی و رفتاری در خصوص ساپینتو چه صحبتی دارید؟

در خصوص سرمربی فعلی استقلال نمی توانم چیز زیادی بگویم. او را زمانی که هنوز بازیکن اسپورتینگ لیسبون بود به یاد می آورم و در آن موقع من در پرتغال بازی می کردم.

من او را به عنوان یک مربی طوری می بینم که در زمان بازیگری اش دیده بودم. در واقع رفتار امروز ساپینتو بسیار شبیه به آن موقعی هست که بازی می کرد؛ پرانرژی، سختکوش، همواره در حال حرکت و صحبت زیاد با بازیکنان. می فهمم که این رفتار می تواند به تیم انگیزه دهد، به طوری که آنها همواره در تمام زمان های بازی متمرکز و هماهنگ با یکدیگر باشند. برای ساپینتو آرزوی موفقیت دارم و ان شاءالله در استقلال با پیروزی کار را به پایان برساند.

تو گل مهمی را برای استقلال به ثمر رساندی که منجر به قهرمانی این تیم شد.

به ثمر رساندن گل قهرمانی رویای هر بازیکنی است و من هم مورد لطف خدا قرار گرفتم که توانستم چنین گل حساسی را در تاریخ باشگاه استقلال به ثمر برسانم. بدون شک این یکی از زیباترین لحظات زندگی حرفه ای من به شمار می رود که هرگز از یاد و خاطره ام محو نخواهد شد.

درصورتی که پای قهرمانی این تیم در فصل جاری در میان باشد، دوست داری چنین گلی را کدام بازیکن استقلال در فصل جاری به ثمر برساند؟

اگر استقلال در این فصل فرصت قهرمانی داشته باشد، گل پیروزی می تواند به قایدی برسد.

چرا عمر فوتبالی شما اینقدر کوتاه بود؟

من از حرفه، تاریخ و تمام دستاوردهایم بسیار مسرور و راضی ام. دوست داشتم دوران طولانی تری داشته باشم، اما آسیب دیدگی زانو مرا مجبور به بازنشستگی کرد. من همواره سعی کردم برترین کار را انجام دهم و در تیم هایی که بازی کردم مثمر ثمر و مفید باشم. وقتی فهمیدم که این مصدومیت زانو می تواند روی عملکردم در آینده تاثیر منفی داشته باشد تصمیم گرفتم که کار را متوقف کنم. نمی دانم این برترین انتخاب بود یا نه، اما انتخابی بود که در آن لحظه انجام دادم.

طرفداران استقلال همچنان دوست دارند بازیکنی مثل فابیو جانواریو با توانایی ها و شخصیتی که دارد به استقلال بیاید.

محبتی که از آنها دریافت می کنم، خاطرات و احترامی که برای دستاوردها، افتخارات و البته گذشته من در استقلال قائل هستند، بیشتر به من اطمینان می دهد که همه چیز فوق العاده بوده است. برای همه چیز ممنون هستم. دانستن اینکه امروز از من به عنوان یک الگو در بین بازیکنان خارجی که به ایران آمده اند یاد می گردد، باعث غرور من می گردد. مطمئنم بازیکنان بزرگ دیگری هم به فوتبال ایران خواهند آمد و مثل من مسرور خواهند شد.

به تازگی به ایران سفر کردی. قصد نداری دوباره به ایران بیایی و با استقلالی ها ملاقات کنی؟

ایران هرگز از خاطرات من بیرون نخواهد رفت. خاطرات همه چیزهایی که در این کشور تجربه کردم در فکرم بسیار زنده است. سال گذشته برای بازدید در ایران بودم و ایامی که سپری کردم باور نکردنی بود. شکی نیست که یک خاطره دیگر را خواهم ساخت و به زودی در تهران حضور خواهم داشت. می توانی منتظر من باشی!

در یک مصاحبه قبلا گفته بودی روزی یک مربی بزرگ می شوی. داستان مربیگری تو امروز به کجا رسید؟

معمولا زندگی ما را به مسیرهای مختلف می برد و ما اغلب دلایل آن را درک نمی کنیم. هنوز به این فرصت و به این شغل فکر می کنم. دوست دارم این تجربه و مربیگری یک تیم را داشته باشم.

فکر می کنی یک روز به عنوان سرمربی استقلال فعالیت کنی؟

مربیگری استقلال برایم مثل یک رویا خواهد بود.

صحبت پایانی؟

در ایران همواره از من خیلی استقبال نموده اند. من این کشور و مردمی که در آن زندگی می نمایند را دوست داشتم و این علاقه همواره در قلب من وجود دارد، بنابراین شما لایق برترین ها هستید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1402 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1440

به "خارجی محبوب آبی ها؛ رویای من رسیدن به نیمکت استقلال است ، دلم می خواهد گل قهرمانی را قائدی بزند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خارجی محبوب آبی ها؛ رویای من رسیدن به نیمکت استقلال است ، دلم می خواهد گل قهرمانی را قائدی بزند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید