خبرنگاران تظاهرات ضد نژادپرستی لندن به خشونت کشیده شد

به گزارش مجله جغتای، لندن - خبرنگاران - در ادامه اعتراض های عمومی علیه نژادپرستی و بر ضد لایحه افزایش قدرت سرکوبگرانه پلیس انگلیس، راهپیمایی شنبه شب اهالی پایتخت با دخالت ماموران ضد شورش پلیس لندن به خشونت کشیده شد.

خبرنگاران تظاهرات ضد نژادپرستی لندن به خشونت کشیده شد

به گزارش خبرنگاران، پلیس اعلام نمود که 10 مامور در این حادثه مجروح شده و تا به امروز 26 نفر دستگیر شده اند. تصاویر منتشر شده نشان می دهد که معترضان با پلیس گلاویز شده و ماموران با استفاده از باتوم تظاهرات نمایندگان را متفرق می نمایند.

اده ادله کان فرمانده پلیس لندن که رهبری عملیات امشب را برعهده داشت اعلام کرد که تظاهرات ابتدا بصورت مسالمت آمیز شروع اما اندکی بعد توسط اقلیت کوچکی از معترضان به خشونت کشیده شد. وی احتمال داد که آمار نهایی دستگیر شدگان ممکن است افزایش پیدا کند.

معترضان روز شنبه در 25 شهر انگلیس، از جمله در لندن، بریستول، لیدز و منچستر تظاهرات کردند. آن ها لایحه افزایش قدرت پلیس را در تضاد با حق اعتراض و قدمی به سوی استبداد می دانند.

معترضان در لندن پس از تجمع در منطقه هاید پارک واقع در قلب پایتخت به سمت میدان مجلس تظاهرات نموده و با سردادن شعارهایی خواهان لغو لایحه استبدادی دولت لندن شدند. زنان همه جا می ترسند و دولت و پلیس اهمیت نمی دهند اصلی ترین شعار معترضان امشب بود.

در بریستول هم معترضان برای پنجمین بار طی دو هفته اخیر دست به تظاهرات زده و برای ساعاتی اتوبان اصلی شهر را مسدود کردند. پلیس دیروز فرد 25 ساله ای را به دلیل اقدام برای آتش زدن خودروی پلیس در تظاهرات 21 مارس دستگیر کرد.

اعتراض های اخیر در انگلیس پس از آن بالا گرفت که نمایندگان مجلس عوام سه هفته پیش به لایحه جنجالی دولت در مورد افزایش قدرت پلیس برای سرکوب معترضان رأی موافق دادند. در این لایحه جنجالی، قدرت پلیس برای مقابله با اعتراضات خشونت آمیزی که تأثیر مخرب قابل توجهی بر جامعه یا دسترسی به مجلس ایجاد کند افزایش یافته است.

با این حال، عباراتی که بیش از هر چیز توجه منتقدان را جلب نموده است، جرم انگاری ایجاد سر و صدا و ایجاد مزاحمت های جدی است. در این لایحه برای ایجاد مزاحمت به وسیله سر و صدا، تا 10 سال حبس در نظر گرفته شده است.

بالغ بر 60 نماینده مجلس عوام انگلیس در نامه ای به وزیر کشور خواهان تغییر این لایحه شدند. آن ها در این نامه تصریح نموده اند که جرم انگاری مردم به دلیل برگزاری تظاهرات اعتراضی غیر قابل قبول و غیر قانونی است.

700 حقوقدان و استاد نامی حقوق در دانشگاه های انگلیس نیز لایحه افزایش قدرت و اختیارات پلیس را ظالمانه توصیف نموده و از دولت خواستند آن را کنار بگذارد. دولت انگلیس ادعا می نماید که اختیارات جدید پلیس، برای برقراری امنیت لازم است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 785

به "خبرنگاران تظاهرات ضد نژادپرستی لندن به خشونت کشیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تظاهرات ضد نژادپرستی لندن به خشونت کشیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید