خبرنگاران تعهد مسوولان و مشارکت مردم راه چاره اصلی دستیابی به هوای پاک است

به گزارش مجله جغتای، کرمانشاه- خبرنگاران- کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به 29 دی ماه روز هوای پاک، شعار سال جاری را هوای پاک، تعهد مسوولان و مشارکت مردم دانست و گفت: برای دستیابی به هوای پاک نیازمند تحقق این شعار در جامعه هستیم.

خبرنگاران تعهد مسوولان و مشارکت مردم راه چاره اصلی دستیابی به هوای پاک است

یحیی ذائبی روز دوشنبه به خبرنگاران اضافه نمود: در سال های متمادی، آنچه محققان، مقالات و گزارش های مراجع علمی به آن می پرداختند سهم نسبتا برابر آلودگی هوای محیط های بسته و آلودگی هوای آزاد در میزان بیماری های منتسب به آلودگی هوا بوده اما بیشتر مردم از نقش تهویه و پاک بودن هوای محیط های بسته غافل بوده و همیشه نگرانی ها، متوجه آلودگی های هوای آزاد به آلاینده های صنعتی به ویژه در کلان شهرها و یا معطوف به بروز پدیده گرد و غبار در مناطق متاثر از این پدیده بوده است.

وی با بیان اینکه اکنون بیماری کرونا نقش تهویه و هوای سالم داخل محیط های بسته به خصوص در اماکن عمومی را بیش از پیش نمایان ساخته است، گفت: براساس تحقیقات و مصوبات اخیر، هرگاه غلظت آلاینده های هوا شامل ذرات کمتر از دو و نیم میکرون و اکسیدهای نیتروژن در هوای آزاد بیشتر گردد، میزان ابتلا به بیماری کرونا افزایش می یابد.

وی گفت: از طرفی برای کاهش میزان ابتلا به کرونا به خصوص در اماکن عمومی باید هوای تازه وارد محیط گردد که اگر هوای بیرون نیز آلوده باشد مشکل پیچیده تر می گردد.

این کارشناس بهداشت محیط در ادامه گفت: در روزهای اخیر به علت سرما و پدیده وارونگی، خیلی از شهرهای عظیم با مشکل آلودگی شدید هوای آزاد روبرو بوده اند که اگر هوای پاک، تعهد مسوولان و مشارکت مردم را جدی تر بگیریم، می توانیم خطر کرونا و آلودگی هوا را که اکنون بیش از هر زمان دیگری سلامت انسان ها را تحت الشعاع قرار داده است، کنترل کنیم.

ذائبی اضافه نمود: برای رسیدن به این هدف، ضروری است ضمن ماندن در منزل، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، در جهت کاهش آلاینده های هوای آزاد کوشش کرده تا ضمن بهره مندی از تهویه درست در محیط های بسته، در کنار سایر پروتکل های بهداشتی، از کابوس کرونا در امان بمانیم.

کاهش ترددها راهکاری برای جلوگیری از آلودگی هوا

کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه در ادامه گفت: بنابراین توصیه می گردد؛ حتی الامکان بجز موارد ضروری و یا شغلی که اجتناب ناپذیر است از منزل خارج نشویم و خریدها را به صورت اینترنتی و تلفنی انجام داده و دریافت کالا و خدمات درب منزل صورت گیرد.

ذائبی اضافه نمود: همچنین دمای محیط منزل را با کاهش مصرف سوخت متعادل تر کرده و برای جبران آن از لباس های گرم استفاده گردد و مصرف مایعات و میوه جات و سبزیجات به خصوص مایعات گرم و شیر را افزایش دهیم.

او گفت: در صورت اجبار به خروج از منزل در شرایط نرمال آلودگی هوا از ماسک سه لایه استفاده گردد و در صورتی که به وسیله رسانه ها شرایط غیر نرمال آلودگی هوای آزاد اعلام شد، ماسک فیلتردار یا ترکیب ماسک های سوپاپ دار و سه لایه، به طور همزمان، به کار برده گردد.

وی اضافه نمود: کاهش تردد خودروهای تک سرنشین، نقش مهمی در کنترل آلودگی هوا و حفظ سلامت مردم دارد. همچنین بایدخودروها را معاینه و درصورت داشتن مشکل فنی که موجب آلودگی هوا گردد، سریعا نسبت به برطرف نقص آنها اقدام نماییم.

او توضیح داد: مسوولان نیز با اقداماتی از جمله تامین سوخت های مناسب در سطح صندلی های سوخت و صنایع، بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی با ظرفیت مناسب برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی می توانند نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا داشته باشند.

این کارشناس بهداشت در ادامه گفت: همچنین انجام برنامه ریزی برای فعالیت های بهینه صنایع، ایجاد و توسعه فضاهای سبز، ایجاد و توسعه سیستم های تهویه مناسب هوا در ادارات و اماکن عمومی از دیگر اقدامات موثر در این زمینه به شمار می رود.

ذائبی اضافه نمود: قرار دادن تهویه هوا در اماکن در زمان اجرای برنامه های ساخت و ساز و برنامه ریزی های مناسب برای کاهش ترافیک و روان سازی تردد خودروها، از دیگر مسایلی است که برای صیانت از سلامت جامعه از سوی مسوولان باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 652

به "خبرنگاران تعهد مسوولان و مشارکت مردم راه چاره اصلی دستیابی به هوای پاک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تعهد مسوولان و مشارکت مردم راه چاره اصلی دستیابی به هوای پاک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید