خبرنگاران نجار: هیچ مبلغی برای مقابله با بلایای طبیعی خوزستان داده نشد

به گزارش مجله جغتای، تهران - خبرنگاران -رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: برای مقابله با بلایای طبیعی سال گذشته پنج هزار و 84 میلیارد تومان اعتبار پیشنهاد شد که حدود 300 میلیارد تومان در قانون بودجه منظور شده و تا کنون نیز هیچ مبلغی در اختیار دستگاه های اجرایی استان خوزستان قرار نگرفته است.

خبرنگاران نجار: هیچ مبلغی برای مقابله با بلایای طبیعی خوزستان داده نشد

اسماعیل نجار یکشنبه شب در گفتگوی تلویزیونی در شبکه خبر سیما، اضافه نمود: وزیر کشور و همه ما برای پیشگیری و مقابله با سیل در استان خوزستان دغدغه عظیمی داریم ولی شهرداری وشورای اسلامی شهر اهواز نیز باید برای پیشگیری از حوادث در این شهر اقداماتی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه متأسفانه در مناطقی که سیل جاری شده ظرفیت خروجی پل ها با دبی آب رودخانه ها انطباق ندارد، گفت: این مساله با جاری شدن سیل در بعضی استان ها از جمله خوزستان و بوشهر بسیار تأثیرگذار بوده است.

نجار با اشاره به جاری شدن سیل در استان بوشهر نیز گفت: در زمان جاری شدن سیل اسکان اضطراری و موقت در مدارس و مساجد در دستور کار قرار می گیرد و پس از آن خانواده های آسیب دیده می توانند محل متعارفی را برای خود اجاره نمایند و هزینه آن را نیز دولت تأمین می نماید.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه خشکسالی سال های گذشته به بارش نزولات جوی ناشی از تغییر اقلیم در جنوب منجر شده است، گفت: بر اساس هشدارهای سازمان هواشناسی آماده باش دستگاه های اجرایی در استان خوزستان صورت گرفته، اما با توجه به اینکه اهواز فاقد نهر آب است و شبکه فاضلاب آن نیز بسیار فرسوده شده، باید آبگرفتگی ها در این شهر با استفاده از پمپ تخلیه گردد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در شهرهای آبادان و خرمشهر نیز همین شرایط است و آبگرفتگی معابر باید با پمپ های آب تخلیه گردد و سال جاری با افزایش تعداد پمپ های آب، آبگرفتگی در معابر اهواز، آبادان و خرمشهر خیلی کمتر از سال گذشته بوده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه نمود: عدم تکمیل زیر ساخت ها در بخش شبکه فاضلاب و جمع آوری آب های سطحی در استان خوزستان کاری زمان بر و احتیاجمند همکاری و همیاری تمام دستگاه های اجرایی و مجلس شورای اسلامی است.

* ساماندهی شبکه فاضلاب اهواز احتیاجمند 6 هزار میلیارد تومان اعتبار است

مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: برای ساماندهی شبکه فاضلاب اهواز شش هزار میلیارد تومان اعتبار احتیاج است و حوزه های آب و فاضلاب اهواز به علت نبود زیرساخت های مورد احتیاج بحران شهرهای خوزستان است.

این نماینده مجلس تاکید نمود: در حالی که خوزستان استان عظیم تأمین نماینده انرژی و درآمدهای مورد احتیاج است در زمینه زیرساخت ها بسیار ضعیف است و با بارش باران کمتر از 50 میلی متر این شهر و یا بندر امام و ماهشهر دچار آبگرفتگی زیادی شدند.

یوسفی یادآور شد: وقتی بحران پیش می آید چندین برابر از پیشگیری باید هزینه کنیم در واقع برای انجام کاری هزاران میلیارد تومان هزینه می کنیم، اما برای پیشگیری از حوادث و بلایا، اعتباری در نظر نمی گیرم.

* اموال و دارایی مردم را در دشتستان سیل برده است

ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در این برنامه تلویزیونی گفت: متأسفانه با جاری شدن سیل در دشتستان، سیل زندگی مردم را برده است و امشب برای اسکان مردم در این شهرستان و دیلم نگرانی زیادی داریم.

این نماینده مجلس تاکید نمود: مردم دشتستان امروز به روال عادی زندگی خود را در منازل و محل کسب و کار آغاز کردند، اما با جاری شدن سیل، اموال و دارایی های آنها را سیل برده و گرچه گروه های امدادی در این شهر از صبح پای کار بودند، اما تا به امروز مسائل مردم حل نشده است.

* حدود 40 نفر در دشتستان اسکان موقت شدند

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر نیز در این برنامه گفت: با آغاز فعالیت های امدادگران در استان بوشهر حدود 40 نفر در شهرستان دشتستان در اماکن عمومی با امکانات اولیه اسکان اضطراری شدند.

مهدی ولی پور اضافه نمود: نیروهای امدادی هلال احمر با همه توان و تجهیزات در حال امدادرسانی به هموطنان سیل زده در استان های بوشهر و فارس هستند و کسانی که احتیاجمند اسکان موقت باشند امکانات مورد احتیاج برای اسکان موقت فراهم شده است.

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر از آماده باش نیروهای عملیاتی هلال احمر در استان های خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و کرمان اطلاع داد و اضافه نمود: با وجود تداوم بارندگی ها، نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر در این استان ها با امکانات موجود آماده امدادرسانی هستند.

* 110 امدادگر برای شهروندان گرفتار در سیل امدادرسانی کردند

پیشتر مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان فارس بیان کرد: از آغاز آغاز بارش ها طی یک روز گذشته ،110 امدادگر استان فارس به شهروندان گرفتار در سیل و آب گرفتگی خدمات امدادی ارائه کردند.

حسین درویشی گفت: 14 شهرستان فارس شامل آباده، استهبان، مرودشت، رستم، خنج، شیراز، ارسنجان، ممسنی، نی ریز، خرم بید، قیر و کارزین، فراشبند، خرامه و لامرد طی 24 ساعت گذشته و به دلیل شدت بارش ها تحت تأثیر سیل و آب گرفتگی بود.

وی با اشاره به ارائه خدمات شبانه روزی امدادگران هلال احمر در شهر، روستا و مناطق عشایر نشین استان فارس، گفت: در این عملیات ها 27 تیم عملیاتی امدادی به کار گرفته شد و سایر گروه ها همچنان در حالت آماده باش هستند.

* 20 تیم عملیاتی هلال احمر در مناطق سیل زده استان بوشهر

همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان بوشهر نیز بیان کرد که 20 تیم عملیاتی هلال احمر از ساعت های اولیه آبگرفتگی معابر و منازل در شهرستان های سیل زده این استان برای پوشش و یاری رسانی به سیل زدگان اعزام شده اند.

غلامرضا حاجیانی اضافه نمود: بارش نزدیک به 100 میلیمتر در بازه زمانی چند ساعته از صبح امروز در شهرستان های دیلم، گناوه و دشستان و سبب آبگرفتی منازل و معابر روستایی و شهری شده است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر گفت: 100 نفر امدادگر در قالب تیم های نجات و عملیاتی سیلاب، برای امدادرسانی در شهرهای سیل زده استان بوشهر فعال شدند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 561

به "خبرنگاران نجار: هیچ مبلغی برای مقابله با بلایای طبیعی خوزستان داده نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نجار: هیچ مبلغی برای مقابله با بلایای طبیعی خوزستان داده نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید