خطر در کمین شماست، از افراد سیگاری دوری کنید

به گزارش مجله جغتای، نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، فردی غیرسیگاری که با شخصی سیگاری زندگی می نماید، 51 درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار گرفته است.

خطر در کمین شماست، از افراد سیگاری دوری کنید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مدت زمان زیادی است که محققان دریافتند، سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، لب، ریه، لوزالمعده، معده و سایر اندام ها را افزایش می دهد اما یافته های جدید کالج کینگ لندن نشان می دهد، دود سیگار فردسیگاری، خطر ابتلا به سرطان دهان را در افراد نزدیک وی افزایش می دهد.

نتایج تحقیقات پیشین نشان داد که دود دست دوم می تواند باعث سرطان ریه گردد اما این مطالعه اولین مطالعه در نوع خود است که این مورد را با سرطان دهان مرتبط می نماید.

گفتنی است، سالانه تقریبا نیم میلیون ابتلا به سرطان دهان ثبت می گردد که از این میزان 8300 نفر انگلیسی هستند.

از هر پنج مرگ ومیر ناشی از سرطان، یک مرگ با دود توتون و تنباکو سرشار از مواد سرطان زا مرتبط است. تصور می گردد از هر سه بزرگسال یک نفر و 40 درصد بچه ها نیز از سیگار کشیدن غیرارادی ناشی از قرار دریافت در کنار شخص سیگاری رنج می برند.

داده های بیش از 6900 نفر از سراسر دنیا نشان داد، افرادی که در معرض دود سیگار هستند، به میزان 51 درصد بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار دارند و قرار دریافت مداوم در معرض دود سیگار خطر ابتلا فرد را حتی بیشتر از این میزان افزایش می دهد.

در فردی که 10 تا 15 سال در خانه ای با یک سیگاری زندگی می نماید بیش از دو برابر سایرین احتمال خطر ابتلا به سرطان دهان وجود دارد.

محققان می گویند: تجزیه وتحلیل آنها از پنج مطالعه، ارتباط علّی بین قرار دریافت در معرض دود سیگار و سرطان دهان را پشتیبانی می نماید.

پروفسور سامان وارناکولاسوریا، محقق دیگر این تحقیق اضافه کرد: شناسایی تاثیرات مضر قرار دریافت در معرض دود دست دوم، راهنمای متخصصان بهداشت عمومی، محققان و سیاست گذاران هنگام توسعه و ارائه برنامه های موثر برای جلوگیری از قرار دریافت در معرض دود سیگار خواهد بود.

نتایج این تحقیق در نشریه Tobacco Control منتشرشده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 827

به "خطر در کمین شماست، از افراد سیگاری دوری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر در کمین شماست، از افراد سیگاری دوری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید