خواص پروتئین وی و تاثیر آن در لاغری

به گزارش مجله جغتای، آیا خواص پروتئین وی را می شناسید؟ پروتئین وی، یکی از برترین و محبوب ترین مکمل های غذایی در دنیا است که فواید بسیاری دارد و بعضی برای کاهش وزن و بعضی دیگر از افراد برای افزایش وزن از آن استفاده می نمایند که با توجه به نحوه استفاده، نتیجه آن فرق دارد. این مکمل محبوب و دوست داشتنی در طعم ها و مدل های مختلفی وجود دارد که هر کسی بر اساس سلیقه خود می تواند هر طعمی از آن را انتخاب کند. در ادامه این مطلب از بلاگ خبرنگاران در خصوص پروتئین وی و تأثیرات آن در لاغری توضیحات بیشتری می دهیم.

خواص پروتئین وی و تاثیر آن در لاغری

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی، همان پروتئین آب و پنیر است که سرشار از طیف های باورنکردنی از آمینه اسید ها بسیار ضروری برای بدن است و با سرعت بسیار بالایی جذب بدن می گردد. این پروتئین شامل ارزش غذایی بسیار بالایی می باشد که بسیار مورد پسند ورزشکاران به ویژه ورزشکاران تناسب اندام است که به افزایش عضله، افزایش قدرت و کاهش چربی ها یاری بسیار زیادی می نماید.

حتما بخوانید: اهمیت تغذیه پس از فعالیت های ورزشی

ترکیبات دارای خواص پروتئین وی

شاید برای بسیاری از افراد، این سؤال به وجود بیاید که پروتئین وی از چه ترکیباتی ساخته شده است؟

همانطور که در ابتدا این مطلب ذکر شد، این پروتئین از ترکیب آب و پنیر بدست می آید؛ کازئین و وی دو نوع پروتئینی است که از شیری که برای درست کردن پنیر استفاده می گردد بدست می آید. پروتئین وی در آب پنیر وجود دارد و در قسمت چرب شیر، پروتئین کازئین موجود است و در فرآیند تهیه پنیر این دو پروتئین از هم جدا می شوند و پروتئین وی حاصل گردد.

خواص پروتئین وی

در چند تحقیق و آزمایش به عمل آمده در مورد پروتئین وی معلوم شد که این پروتئین یک پروتئین مستعد برای

 • کاهش نرخ سرطان
 • مشاخصه با HIV
 • افزایش قدرت ایمنی بدن
 • کاهش استرس
 • پائین آورنده کلسترول
 • افزایش سطح سرتونین در داخل مغز
 • ارتقاء عملکرد کبد در گروهی که به نوعی از بیماری هپاتیت رنج می برند
 • کاهش فشار خون
 • افزایش عملکرد فیزیکی بدن

تأثیرات شاخص ویتامین وی

یکی از تأثیرات شاخص پروتئین وی، توانائی افزایش Glutathione GSH آن است. GSH به طور قطع مهمترین آنتی اکسیدان محلول در آب است که در بدن یافت می گردد.

GSH سه پپتایدی است که از آمینو اسیدهای ال سیستین، ال گلوتامین و گلیسین تشکیل شده است. از آنجائی که GSH به عنوان یک ماده شناخته شده ضروری بر ایمنی بدن، اکسید نماینده استرس و حفظ سلامتی بدن است کاهش آن با یک فهرست بلند از بیماری ها ارتباط دارد.

پروتئین وی جایگاه خاصی در برنامه غذائی افراد دارد. یکی از علائم دیگر کاهش GSH در ورزشکاران بروز سندرم تمرین زدگی می باشد. بنابراین این احتمال وجود دارد که استفاده از پروتئین وی در جلوگیری از تمرین زدگی و یا حداقل تخفیف آن بسیار سخت است. وی به علت ترکیبات عالی خود، دارای فواید بسیار زیادی است که در ادامه این بعضی از خواص پروتئین وی را ذکر نموده ایم.

خواص پروتئین وی در کاهش وزن

نتایج حاصل از مطالعات نشان می دهند مصرف پروتئین وی می تواند به کاهش وزن یاری کند. بعلاوه دریافت این پروتئین می تواند سبب افزایش بافت عضلانی گردد.

حتما بخوانید: انواع خوراکی کاهش وزن

عضله سازی

از دیگر خواص پروتئین وی که مجبوبیت زیادی دارد عضله سازی است. پروتئین وی به علت جذب سریع و آسان این پروتئین به بدن، خیلی سریع می تواند به عضله سازی و افزایش توده عضلانی بدن یاری کند.

خواص پروتئین وی در درمان سرطان

بعضی از مطالعات بعلاوه نشان داده اند مصرف پروتئین وی می تواند در افزایش سطح آنتی اکسیدان های بدن از جمله گلوتاتیون نقش داشته باشد و در بهبود سرطان به ویژه سرطان پروستات نقش داشته باشد.

تنظیم و کاهش کلسترول خون

پروتئین وی یا همان پروتئین آب پنیر در تعدیل قند خون نیز مؤثر است. این پروتئین به وسیله افزایش حساسیت به انسولین سبب کاهش قندخون می گردد. در نتیجه مصرف پروتئین آب پنیر می تواند به عنوان یک درمان مکمل در کنار سایر روش های درمانی برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد (البته در صورت نداشتن مسائل کلیوی).

کاهش بیماری های قلبی و سکته

بعلاوه طبق پژوهشی که در ژورنال بین المللی ساینس دایرکت به چاپ رسیده است. این مطلب ثابت شده که پروتئین وی در کاهش فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز مؤثر است.

خواص پروتئین وی در چربی سوزی

نتایج حاصل از مطالعات نشان می دهند مصرف پروتئین وی می تواند به کاهش وزن یاری کند. بعلاوه دریافت این پروتئین می تواند سبب افزایش بافت عضلانی گردد.

حتما بخوانید: روش های علمی برای کاهش چربی شکم

انواع پروتئین وی

همانطور که در ابتدا این مطلب ذکر شد، پروتئین وی در مدل های مختلفی وجود دارد که با توجه هدف خود از مصرف این مکمل غذایی، می توانید پروتئین وی مورد استفاده خود را انتخاب کنید. در ادامه انواع مدل های پروتئین های وی را نام برده و هر یک را شرح مختصری داده ایم.

پروتئین وی کناستره

وی کناستره شامل 70 الی 80 درصد پروتئین است که در ترکیبات آن چربی و کربوهیدرات هم وجود دارد. این پروتئین نسبت به دیگر پروتئین ها قیمت کمتری دارد و مناسب افرادی است که می خواهند با هزینه کم، افزایش وزن داشته و سلامتی خود را ارتقاء دهند.

وی ایزوله شامل 90 درصد پروتئین بوده و فاقد چربی، لاکتوز و کلسترول است. به همین علت قیمت بالاتری نسبت به دیگر پروتئین های وی دارد و مناسب افرادی است که قصد چربی سوزی و کاهش وزن دارند.

وی هیدورلیزه

پروتئین وی هیدورلیزه سرشار از آمینو اسید ها است و با سرعت بسیار بالایی جذب بدن می گردد. این پروتئین برای افرادی که می خواهند عضله سازی نمایند، مناسب است.

وی میکرون پارتیکولار

پروتئین وی ایزوله، در زمانی که تبدیل به ذرات بسیار کوچک می شوند، وی میکرون پارتیکولار را به وجود می آورد. هضم این پروتئین نسبت به سایر پروتئین ها بسیار راحت تر است.

خواص پروتئین وی برای لاغری

همانطور که در قبل ذکر شد، مصرف پروتئین وی باعث سیری و کاهش اشتها می گردد بنابراین برترین زمان مصرف پروتئین وی قبل از صرف ناهار یا شام است. به طور کلی اگر در کنار عضله سازی، به چربی سوزی و کاهش وزن فکر می کنید، باید روزانه 1 الی 2 اسکوپ وی مصرف کنید که این مقدار حدود 25 الی 50 گرم است.

برترین زمان های مصرف پروتئین وی را در ادامه ذکر نموده ایم.

 • بعد از بیدار شدن از خواب
 • قبل از خواب شب
 • قبل و پس از تمرینات ورزشی

عوارض جانبی پروتئین وی

اگر سؤال برای شما پیش آمده است که آیا مصرف پروتئین وی عوارض دارد باید در پاسخ بگوییم، بله. همانطور که خواص ویتامین وی اهمیت دارد، مصرف بیش از مقدار انواع مکمل های دارای آن نیز عوارض جانبی غیر قابل انکاری دارد که در ادامه این عوارض را ذکر می کنیم.

 • مسائل گوارشی
 • نفخ
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • سردرد
 • معده درد
 • مسائل کلیوی
 • کاهش ذخایر کلسیم بدن
 • مسائل کبدی

البته ناگفته نماند که تمام مسائل و عوارض جانبی ذکر شده، ناشی از مصرف بیش از حد و نادرست این مکمل غذایی است و اگر این پروتئین، درست مصرف گردد، مسئله ای برای شما پیش نمی آید ضمناً باعث کاهش وزن و عضله سازی بدن نیز می گردد.

حتما بخوانید: 10 غذای سرشار از پروتئین و برترین منابع پروتئین

خوراکی های سرشار از پروتئین وی

بعضی از خوراکی ها و غذا های که در طول روز مصرف می کنیم سرشار از پروتئین وی است که به عضله سازی شما یاری می نماید و خواص پروتئین موجود در این غذا ها به کاهش وزن و چربی سوزی نیز تأثیر بسزایی دارد.

بعضی از این خوراکی ها و غذاهایی که غنی از پروتئین وی است را در ادامه نام برده ایم.

 • 6 گرم پروتئین در یک تخم مرغ
 • 6 گرم پروتئین در 28 گرم بادام
 • 53 گرم پروتئین در یک سینه مرغ پخته
 • 23 گرم پروتئین در 210 گرم پنیر
 • 17 گرم پروتئین 70 گرم ماست یونانی
 • 8 گرم پروتئین در یک لیوان شیر
 • 22 گرم پروتئین در 85 گرم گوشت
 • 39 گرم پروتئین در 154 گرم ماهی تن
 • 18 گرم پروتئین در 198 گرم عدس پخته

جمع بندی

پروتئین وی، سرشار از آمینه اسید های ضروری بدن است که به عضله سازی و چربی سوزی یاری زیادی می نماید. این مکمل غذایی بسیار محبوب فواید بسیار زیادی دارد که در این مطلب آنها را بیان کردیم. در این مطب علاوه بر خواص پروتئین وی و فواید، عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد و غیر اصولی پروتئین وی را نیز بیان کردیم. در ادامه غذا ها و خوراکی های که در آن ها می توان مقدار بسیار زیادی پروتئین را دریافت کرد را نام بردیم.

شما می توانید برترین، مواد غذایی و خوراکی های سرشار از پروتئین که در این مطلب ذکر شد را از خبرنگاران سفارش دهید تا در کمترین زمان ممکن به دست شما برسد. شما با یاری این مطلب می توانید از خواص پروتئین وی و تأثیرات آن در چربی سوزی بهره کافی را ببرید تا بتوانید اندامی ایده آل برای خود بسازید.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1255

به "خواص پروتئین وی و تاثیر آن در لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص پروتئین وی و تاثیر آن در لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید