رازهای جدید سفیدسنگان؛ سه زن دیگر غیر از رومینا بر سر عشق جان باختند

به گزارش مجله جغتای، دو هفته بعد از قتل تلخ رومینا دختر نوجوان تالشی به دست پدرش، همچنان حساسیت رسانه ای روی این پرونده باقی است. خشم عمومی ایجادشده نسبت به قتل رومینا به حدی بود که رئیس قوه قضائیه هم واکنش نشان داد و گفت مجازات سختی در انتظار پدر رومینا است. اما بررسی های خبرنگاران محلی نشان می دهد قبل از رومینا سه زن جوان در آن منطقه در هفت سال گذشته مرگی بر اثر عشقی ممنوعه داشته اند.

رازهای جدید سفیدسنگان؛ سه زن دیگر غیر از رومینا بر سر عشق جان باختند

رومینا کیست

کمتر کسی می داند نام کامل قربانی رومینا اشرفی بنه حور است. این واژه در پسوند نام خانوادگی، مهاجرت نسل های گذشته وی از روستای حور بخش هیر اردبیل را نشان می دهد. البته پدر و پدربزرگ رومینا ده ها سال است که در تالش زندگی می کنند. پس از قتل هم فرقی نمی کند از چه قومی و در کجا به دنیا آمده باشد. رومینا حالا نماد مظلومیت دخترانی شده است که پدرانی متعصب دارند.

سفیدسنگان روستایی کوهپایه ای در لمیر بخش حویق تالش است و در یک کیلومتری غرب محور ارتباطی تالش به آستارا واقع شده است. جاده آسفالت شده روستا از میان مزارع می گذرد تا به هسته اصلی و مرتفع روستا در حاشیه جنگل برسد. بیشتر روستا های منطقه در طول جاده حالتی خطی دارند، اما خانه های سفیدسنگان نزدیک به هم و نسبتا متراکم بنا شده اند. شرایط مالی اهالی روستا چندان بد نیست و خانه های نوساز جای خانه های قدیمی را می گیرند.

حصار هایی از جنس سنگ بلوک با ارتفاع حدود یک متر و 80 سانت تا دو متر بر اطراف بیشتر خانه های هسته روستا کشیده شده است. تعداد قابل توجهی از اهالی نیز به روستا های اطراف و از جمله شهر آستارا مهاجرت کرده اند. فروش زمین هر چند دیرتر از نقاط دیگر آغاز شده، اما گزینه ای برای رهایی از شرایط اینجاست. مردان جوانی هم که مانده اند در حاشیه روستا خانه ساخته اند.

شغل بیشتر اهالی کشت برنج و نگهداری دام سبک و سنگین است. سه مغازه کوچک کالا های عمومی اهالی روستا را تأمین می کنند. خودرو های پراید، پژو، پیکان و سمند در روستا به چشم می خورد. مشاهده نوجوانانی که مهارت اسب سواری دارند و مرکب شان زین کرده در حیاط بسته شده، چیز عادی در سفیدسنگان است. هرچند این مردم، چون بومی نیستند ییلاقی هم برای کوچ ندارند تا نیازمند اسب باشند.

سفیدسنگان جهت ارتباطی دیگری نیز دارد. خیابان شمالی روستا از جنگل دست کاشت کاج عبور می کند تا به روستای شلقون و سپس بازار ویزنه در کنار محور نوستراک برسد. همین جنگل به محلی برای تخلیه زباله خانگی اهالی در انتهای روستا تبدیل شده است.

مردم برعکس روستا های تالش زبان اطراف با لهجه غلیظی به ترکی آذربایجانی سخن می گویند.

بیشتر مردان روستا لباس هایی کاملا پوشیده و رسمی دارند. کمتر می توان در میان آن ها فردی را دید که تی شرت به تن داشته باشد. زنان و دختران کمتر در کوچه ها و خیابان ها به چشم می خورند و اگر هم باشند به صورت دسته جمعی تردد می کنند. آن ها اغلب به سختی کار می کنند یا بچه هایی به همراه دارند. زنان لباس محلی بلند می پوشند و در مواجهه با مردان سرشان را پایین می آورند و بدون نگاه کردن در چشم کسی زودتر سلام می کنند. قاعده ای که نسل امروزی شان کمتر آن را قبول دارند. دسترسی بچه ها و نوجوانان روستا مخصوصا دختران در این سن و سال به گوشی موبایل کمتر است. نخستین نشانه عزای رومینا با بنری سیاه رنگ و اعلامیه روی دیوار حصار خانه و شیشه مغازه کوچک کنار خیابان ورودی دیده می شود. اینجا خانه علی آقا دشتی پدربزرگ (پدر مادری) رومینا است و رعنا مادر داغ دیده مقتول روز و شب خود را همین جا می گذراند؛ جایی که در آن تقاضای قصاص همسر و طلاق از وی را مطرح کرده است.

این خانه با دیوار آجری، سقف شیب دار سفالی، با محوطه، درختان کیوی، انباری و طویله ای کوچک دست بر قضا با فنس (سیم توری) از قبرستان سفیدسنگان جدا شده است.

راه ورودی به قبرستان هم از کنار حصار توری محوطه همین خانه می گذرد. بهشت فاطمیه نام کوچه بن بست قبرستان است که رفته رفته بر ارتفاعش افزوده می شود. قبرستان مرتفع و ناهموار با حصار و دروازه میله ای از جاده خاکی منتهی به آن جدا شده است. قبر تازه رومینا از دروازه کاملا مشخص است. روی قبر را با پارچه سفید پوشانده اند. مادر مقتول در مصاحبه 7 خرداد با پایگاه خبری مرور درباره این پارچه گفت: رومینا چند روز قبل از کشته شدنش چادری را که من سر عقد پوشیده بودم سرش کرد و با ذوق کنار من آمد و گفت: مامان ببین چقدر خوشگل شدم.

پارچه قرمزرنگی نیز در قسمت سر قبر به نشان ناکامی انداخته اند. چراغ نفتی هم بالای سر مزار رومینا شب ها روشن می شود. سقف خانه پدربزرگ (پدر مادری) در فاصله کمتر از 100 متری دیده می شود. کمی بالاتر از مزار دخترک مقتول نمای کلی روستا مشخص است و خانه پدری، عمو ها و پدربزرگش دیده می شود.

زنان و دختران روستا در اولین غروب پنجشنبه بعد از دفن رومینا دسته جمعی بر سر مزار رفته بودند و مقداری گلبرگ قرمز (محمدی) و سفید روی همین پارچه های سفید و قرمز ریختند و با همان ترکیب گروهی محوطه را ترک کردند. اما حکایت مادر داغ فرزنددیده با همه تفاوت دارد. بنابر گفته همسایه ها، رعنا دشتی وقت و بی وقت بر سر مزار دخترش رومینا می رود و صدای ضجه اش بافت درهم تنیده روستا را پر می کند. البته او کم کم آرام شده است.

قبرستان ناهموار سفیدسنگان در کنار دکل فرستنده صداوسیما واقع شده است و بیش از هر زمان دیگری خبرنگار به خود دیده است.

خانه مرگ رومینا اشرفی (خانه پدری) در جهت خاکی خیابان شهید رزمجو انتهای بن بست البرز واقع شده است. خانه ای نوساز با سنگ نمای گرانیتی نوک مدادی که تکیه بر کوه و جنگل زده و بر تمام روستا اشراف کامل دارد. خانه عموها، پدربزرگ (پدر رضا اشرفی) در همین خیابان واقع شده است. همسایه باانصافی درباره جزئیات مطرح نشده در رسانه ها گفت: عصر روز اول خرداد ولوله ای روستا را فرا گرفت و صدای رضا اشرفی داس به دست می آمد. می گفتند او دخترش را کشته است. هراسان به سوی خانه وی دویدم. پدر رومینا فقط گلو و شاهرگ دخترش را روی تختی که خوابیده بود با همان داس بریده بود. جداکردن سر رومینا از بدنش یک شایعه بی اساس است. خون زیادی روی تخت، دیوار، فرش و پیکر دختر پاشیده شده بود. خون رومینا حتی روی صورت و لباس امیرمحمد برادر شش ساله اش دیده می شد. کودک بیچاره از مشاهده جنازه پتوکشیده خواهر، ضجه های مادر، خون و تجمع آدم ها در اتاق مشترکشان شوکه شده بود. رضا اشرفی (پدر رومینا) از بلندی چسبیده به خانه (پشته) بالا رفته بود و با مردم درباره انگیزه قتل صحبت می کرد. او می گفت: به او گفتم این کار را نکن. من چاره دیگری نداشتم. آبرویم در خطر بود.

حدود 30 دقیقه بعد خودروی پلیس رسید. درجه دار نیروی انتظامی با دیدن داس خونی که دست رضا بود، سلاح کمری خود را بیرون کشید. اما قاتل داس را به کناری انداخت و گفت: لازم نیست، خودم تسلیم می شوم. وی در حالی که دستش را به شکل ضربدری روی هم گذاشته بود، از بلندی پایین آمد و حلقه های دستبند بر دستانش قرار گرفت. او را به داخل خانه بردند. چند ساعت بعد نعش کش جنازه دختر را با همراهی مأموران برد.

متأسفانه بیشتر گزارش ها به حاشیه رفته اند و کسی متوجه نیست اینجا چه می گذرد. تنها جنبه های خشن قتل مورد توجه قرار گرفته و روحیه عمومی جامعه با این پرس وجو ها تضعیف شده است.

پسر عاشق رومینا متولد 20 بهمن 1370 است که تتوی روی دست و گردنش جلب توجه می کند. وی بهمن خاوری اهل روستای شلقون بخش حویق است. بهمن در میان آشنایان خود نیز فرد خوش نامی نیست و بنا بر گفته اهالی شلقون کسی در این روستا به او دختر نمی دهد.

از جمله گفته های پیشین وی ماجرای مجلس عقد ناکامشان در آستاراست؛ روزی که با ورود مأموران اداره آگاهی این شهرستان جهت عروسی به سوی تراژدی تغییر کرد. اصرار های رومینا به مأموران پلیس و بازپرس پرونده برای عدم تحویلش به پدر ناکام ماند. وی در گفت وگویی یکی از اقوام رومینا را مسبب عدم اجرای قانون درباره تأمین امنیت جانی دختر مورد علاقه اش می داند.

البته عموی مقتول، بهمن را عامل انتشار عکس دونفره، عکس های بدون روسری و پیراهن بدون آستین برادرزاده اش می داند که در تحریک برادرش رضا برای قتل دختر مؤثر واقع شده است. آیا بهمن با اقدام خود خشم فروخورده رضا را شعله ور کرده است؟ بهمن در گفت وگوی هشتم خرداد با سایت خبری کلانشهر موضوع انتشار عکس دونفره را از طریق صفحه اینستاگرامش و توسط خود رومینا پذیرفته است. اما از انتشار سایر موارد اظهار بی اطلاعی می کند.

مهم ترین بخش اظهارات بهمن، سم مهلک مرگ موش و طناب است که بنا بر ادعای او رضا اشرفی در اختیار دخترش گذاشته تا رومینا خودکشی کند. مادر و شوهرخاله مقتول نیز ماجرای این تحریک برای مرگ خودخواسته را تأیید کرده اند.

چرا خودکشی با طناب در ذهن اهالی روستا مانده است

واژگان طناب و خودکشی در سفیدسنگان آشناست. پیش از قتل رومینا سه دختر جوان دیگر در هفت سال گذشته مرگ با طناب را تجربه کردند. مرگ هایی که به دلیل عدم پیگیری اولیای دم مسکوت ماند.

یکی از مرگ ها مربوط به زنی به نام ف است، جسد ف در 21 آذر 1393 در منزل همسرش (روستای سفیدسنگان) پیدا شد. به خانواده این زن گفته شد او با طناب خودکشی کرده؛ آن ها به روستای شلقون به منزل متوفی رفتند، اما اثری از طناب مورد ادعا برای مرگ وی در ایوان منزل نبود. تنها پیکر بی جانی بود که وسط اتاق خوابانده بودند. اولیای دم این زن از همسر وی شکایت کردند و پرونده در دادگستری حویق همچنان مفتوح است، اما به نتیجه ای نرسیده است. وی هنگام مرگ 22 سال داشت و فرزندان 13 و 10 ساله اش در کنار پدرشان زندگی می کنند. این آغاز کار نبود و پیش از این اولین مرگ به نام دخترعموی شوهر مقتول به ثبت رسیده بود. خفگی با حلقه های طناب و خودکشی علت مرگ اعلام شد و بنا بر شنیده ها عشق پسر شلقونی پیش از مرگش مطرح بوده است. پدر متوفی نیز به عنوان، ولی دم مدعی خون فرزندش نشد.

آن طور که گفته می شود دختر عموی ف پس از مدتی زندگی با پسری از روستای شلقون نهایتا آبان ماه 1398 از همسرش جدا شد. زندگی این زوج در سال 1391 با فرار از منزل پدر دختر (روستای سفیدسنگان) آغاز شده بود و به خیر و خوبی گذشت. پس از پادرمیانی ریش سفیدان مراسم آشتی کنان در 20 تیر 1392 برگزار کردند تا روابط عادی شود. دختر فراری که فرزندی داشت، سه روز در خانه پدری (سفیدسنگان) اقامت کرد، اما زمانی که شوهرش به ملاقات او آمد، گزینه طلاق را مطرح کرد.

سومین مرگ غیرطبیعی در روستا نیز دو سال پیش با شیوه ای جدید و با شعله های آتش ثبت شد. این بار زنی جوان آتش گرفت، سوخت و جان داد؛ هرچند مرگ او بر اثر خودسوزی اعلام شد، اما از سوی خانواده وی تمایلی برای پیگیری ماجرا وجود نداشت. یک عشق ناممکن علت این مرگ گفته شده است.

البته این تنها بخشی از وقایع موجود است. آمار فرار دختران نوجوان روستا با قصد ازدواج بسیار بالاتر از میزان طبیعی در منطقه است. سالی چند نفر به این روش قید خانه و خانواده را می زنند تا آرامش را در خانه شوهر جست وجو کنند. تعدادی با این روش توانسته اند خود را از موقعیت فعلی شان نجات دهند. روزنامه شهروند نیز در گزارش خود از هفتمین روز مراسم رومینا نوشت: دوستان و دخترخاله های رومینا می گویند مردان آن قدر به زنان و دختران شان در خانه سخت می گیرند که راهی جز فرار برای آن ها نیست. یکی از همکلاسی های رومینا در کلاس هشتم تنها مدرسه روستا، یک ماه قبل از مردن رومینا با پسری فرار کرده بود. یکی از دختران همسایه و یکی از دختران آشنایی دور هم همین طور. اما سرنوشت آنان پس از فرار مثل رومینا نبود. یکی با سری پایین به خانه برگشت و روز ها کتک خورد، یکی را دیگر خانواده نپذیرفتند و یکی رفت که رفت. دختران سفیدسنگان را مثل برخی روستا های ایران زود شوهر می دهند و رؤیای پوشیدن لباس عروس، از دبستان در سرشان ریشه می کند. وهم خوشبخت شدن با مردانی سختگیر. برای رومینا هم قبل از اینکه با بهمن فرار کند، کم خواستگار نیامده بود. یکی شان کارمند آموزش و پرورش بود که چند بار آمد و رفت. مادرش می گفت باید حداقل 16 سالش بشود. پدرش، ولی موافق ازدواج بود. مدام از پدرم می پرسید رومینا را بدهد به او ببرد؟ پدرم می گفت نه، هنوز زود است. اما بیشتر دوستان رومینا در همان 12 یا 13 سالگی شوهر کردند. شیفت دخترانه مدرسه پورحنیفه سال هاست که مشتری پروپاقرصی ندارد. پدر ها دختر ها را به زور یا دلخواه شوهر می دهند.

رفتار ها و عادت های مردم این روستا ناشی از یک ساختار اجتماعی قدرتمند است که به مردانش حکم می کند، اما حالا دختران که زودتر از پسران به سن بلوغ می رسند، در برابر خواست پدران طغیان می کنند تا بلکه شرایط را تغییر دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 268

به "رازهای جدید سفیدسنگان؛ سه زن دیگر غیر از رومینا بر سر عشق جان باختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای جدید سفیدسنگان؛ سه زن دیگر غیر از رومینا بر سر عشق جان باختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید