رگبارو سیلاب در 14 استان

به گزارش مجله جغتای، خبرنگاران: سازمان هواشناسی ننسبت به وفوع رگبارو رعد و برق در 14 استان وافزایش ارتفاع موج تا 2 متر در آب های کشور هشدار داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک امروز (3 مهرماه) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، غرب گلستان، شمال کردستان و ارتفاعات استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان، سه شنبه (4 مهرماه) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات استان های زنجان، قزوین، البرز، سمنان و تهران و چهارشنبه (5 مهرماه) در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات شرقی تهران و ارتفاعات سمنان پیش بینی می گردد.

رگبارو سیلاب در 14 استان

در این شرایط جوی احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد بنابراین نسبت به احتیاط در سفرهای بین شهری، خودداری از برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در عبور از گردنه های کوهستانی، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال به مکان های مسقف توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: از اواخر وقت دوشنبه تا بعدازظهر چهارشنبه وزش باد شمال غربی با حداکثر سرعت 26 نات و افزایش ارتفاع امواج در منطقه ها ساحلی 1 تا 1.5 متر و منطقه ها دور از ساحل حداکثر 2 متر در دریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران و گلستان پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، احتمال اختلال در فعالیت های فراساحل و تردد کشتی ها دور از انتظار نیست.

بر اساس توصیه سازمان هواشناسی ممنوعیت و محدودیت فعالیت های تفریحی و شنا و تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و کشتی های تجاری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های فراساحل توصیه می گردد.

در ادامه این هشدار آمده است: از صبح سه شنبه تا بعدازظهر چهارشنبه در ساعات صبح تا ظهر در تنگه هرمز بویژه نواحی غربی و منطقه ها ساحلی شرق خلیج فارس وزش باد شمال شرقی با حداکثر سرعت 26 نات و شمال خلیج فارس وزش باد جنوب شرقی و افزایش ارتفاع امواج در منطقه ها ساحلی و دور از ساحل بین 1 تا 1.5 متر قابل پیش بینی است.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و تفریحی وشناورهای مسافربری واحتمال اختلال در فعالیت های فراساحل و فعالیت های سکوهای نفتی وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به ممنوعیت و محدودیت فعالیت های تفریحی و شنا و تردد شناورهای سبک و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های فراساحل و فعالیت های سکوهای نفتی توصیه می نماید.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 مهر 1402 بروزرسانی: 3 مهر 1402 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1493

به "رگبارو سیلاب در 14 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگبارو سیلاب در 14 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید