سنت شکن؛ رده بندی 3 فیلم مجموعه از بدترین تا برترین

به گزارش مجله جغتای، 3 فیلم در مجموعه سنت شکن وجود دارند که در این متن از بدترین تا برترین رتبه بندی شده اند. این فیلم ها بر اساس سری محبوبی به نویسندگی ورونیکا راث ساخته شده اند.

سنت شکن؛ رده بندی 3 فیلم مجموعه از بدترین تا برترین

داستان این سه گانه در پاد آرمانشهر شیکاگو، پس از آخرالزمان و پس از جنگی که جامعه را به پنج جناح تقسیم نموده است، اتفاق می افتد. در بطن این روایت مرگبار، بئاتریس یا تریس (شایلین وودلی) واقع شده است که یک گروه منتخب را تشکیل می دهد که سپس در طول سه گانه تا حدی به وسیله چند پیچش داستانی از هم جدا می شوند.

سنت شکن با تکرار مضامینی از قبیل کنترل اقتدارگرای ستمگران و کسانی که جرأت می کنند علیه سیستم آن ها صحبت کنند، داستانی قابل مقایسه با سایر روایت های مشابه مانند بازی های گرسنگی و دونده مارپیچ ارائه می دهد. در سری سنت شکن، تریس هنگامی وارد عمل می گردد که ترجیح می دهد جسور و بی باک باشد و شخصیت محتاط قبلی خود را به همراه خانواده اش پشت سر بگذارد. تریس با قبول سطح جدیدی از چالش در زندگی خود، دچار دگرگونی می گردد. او باید بر درونی ترین ترس های خود غلبه کند و در مقابل شورش مدام دشمنان، شجاعت خود را حفظ نماید.

فیلم های سنت شکن را می توان کم اهمیت و نامناسب توصیف کرد، زیرا نمی توانند دنیای راث را به شیوه ای قانع کننده و مجذوب کننده به واقعیت تبدیل کنند یا آن را به هر شکلی تقویت کنند. با این وجود، هر سه فیلم سکانس های اکشن جالبی دارند و یک داستان عاشقانه بین تریس و فردی اسرار آمیز به نام فور (تئو جیمز) دارند که البته شخصیت او خیلی خوب، ساخته و پرداخته نشده است. بد نیست به منظور درک بهتر این سه گانه از نظر موضوعی، شخصیت ها و ارزش سینمایی، نگاهی اختصاصی به آثار آن بیاندازیم.

3. هم پیمان (Allegiant)

 • کارگردان: رابرت شونتکه
 • بازیگران: شایلین وودلی، تئو جیمز، مایلز تلر
 • تاریخ انتشار: 2016
 • امتیاز راتن تومیتوز: 11 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 5.7 از 10

هم پیمان که به وسیله رابرت شونتکه کارگردانی شده است، ابتدا قرار بود اولین قسمت از دو قسمت آخر کتاب ادبی راث باشد و صعود کننده هم قرار بود به اسم قسمت دوم معرفی گردد. به هر حال، از نظر تماشاگران و منتقدان، هم پیمان ضعیف ترین فیلم سه گانه بود و ایده قسمت دوم را به طور کلی کنار گذاشت و عملا داستان فرانچایز را به خاتمه رساند. در هم پیمان، تریس در خارج از مرزهای دیواری شیکاگو و در مکانی به نام حاشیه واقع شده است که در واقع اداره رفاهی ژنتیک و شهری پنهان از نظر جهانیان است. هم پیمان به غیر از یک روایت پیش پا افتاده از طرح داستان، به علت ریتم کسل کننده و ناهنجار آن و مطرح کردن بسیاری از نقاط پیچیده طرح که در نهایت، منسجم نیستند، به اثری فاجعه تبدیل شده است. علاوه بر این، هم پیمان فاقد شرایط و احساسات واقعی است و در آن به کرات می بینیم که یک شخصیت به طور تصادفی در مقابل یک شخصیت دیگر قرار می گیرد و در نتیجه، شاهد صحنه هایی غیرواقعی و پر از کارهای گرافیکی و کامپیوتری هستیم. به طور کلی، این فیلم، اثری ناامیدکننده برای این فرانچایز است که می توانست به لحاظ عینی بهتر باشد، زیرا پتانسیلش بسیار بیشتر از این بود.

2. شورشی (Insurgent)

 • کارگردان: رابرت شونتکه
 • بازیگران: شایلین وودلی، تئو جیمز، مایلز تلر
 • تاریخ انتشار: 2015
 • امتیاز راتن تومیتوز: 28 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.2 از 10

داستان این فیلم بلافاصله پس از وقایع فیلم اول اتفاق می افتد و بر روی تریس و فور متمرکز است. آن ها در حال فرار از کودتای ارودایت هستند که منجر به خرابی کامل سیستم جناح ها و نقض تمامی پیمان ها شد. در طول فیلم، مخاطبان می توانند نگاهی اجمالی به عملکرد داخلی جناح های به جای مانده یعنی آمیتی و کاندور داشته باشند. این فیلم به داستان کتاب های اصلی شورشی وفادار است اما این ویژگی ، خیلی چیز معناداری به فیلم نمی افزاید، زیرا طرح داستان فرانچایز از این نقطه به بعد، به طرز ناجوری شروع به سقوط می نماید. جالب است بدانید که شورشی، فیلمی ضعیفی بود اما منتقدان عملکرد وودلی را تحسین کردند، زیرا او با عملکرد خوب خود در نقش تریس، توانست توجه تماشاگران را از طرح موضوعی نه چندان قوی فیلم، منحرف کند. شورشی با وجود پرداختن به موضوعات عینی جالبی مانند تاریکی پاد آرمانشهری، ساختار قدرت های در حال فروپاشی و پیچیدگی های هویتی، در واقع، فقط وحشت عمومی مردم را به تصویر می کشد.

1. سنت شکن (Divergent)

 • کارگردان: نایل برگر
 • بازیگران: شایلین وودلی، تئو جیمز، مایلز تلر
 • تاریخ انتشار: 2014
 • امتیاز راتن تومیتوز: 41 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.6 از 10

سنت شکن به کارگردانی نایل برگر، به شیوهای امیدوارکننده، حماسه تریس را شروع کرد. در این قسمت، زندگی قدیمی و محتاطانه او در مقایسه با سرگذشت شجاعانه او قرار می گیرد. در اصل سنت شکن درباره هویت فردی و جمعی است و اینکه چگونه دومی اغلب به قیمت اولی تقویت می گردد و این امر درباره تریس هم صادق است که می خواهد زندگی گسترده تری نسبت به حد مجاز اجتماعی داشته باشد. تریس پس از آزمون و خطا و سختی های بسیار، قدرت و اختیار شخصی خود را به روشی سنت شکن به دست می آورد. این فیلم با نظرات و نقدهای متفاوتی روبه رو شد و به علت اجرای ضعیف بعضی از بازیگران و نحوه به تصویر کشیدن ناهنجاری های نوجوانان در مقایسه با آثار مشابه، مورد انتقاد نهاده شد. اگرچه این فیلم، عمیقا ناقص و قابل پیش بینی است اما هم چنان برترین اثر این سه گانه محسوب می گردد.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1018

به "سنت شکن؛ رده بندی 3 فیلم مجموعه از بدترین تا برترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنت شکن؛ رده بندی 3 فیلم مجموعه از بدترین تا برترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید