سنگ نگاره های تاریخی استرالیا در معرض خطرند

به گزارش مجله جغتای، پس از آن که یکی از محوطه های سنگ نگاره های تاریخی استرالیا در آتش سوزی های اخیر دچار صدمه های جدی شد، نگرانی هایی درباره آینده میراث فرهنگی بومی استرالیا مطرح شده است.

سنگ نگاره های تاریخی استرالیا در معرض خطرند

به گزارش مجله جغتای به نقل از آرت نت، هنر سنگ نگاره، هنری باستانی است که شامل نقاشی، طراحی و حکاکی هایی می گردد که روی تخته سنگ صورت می گیرد. بعضی از قدیمی ترین نمونه های این آثار را در ایالت نیو ساوت ولز - جایی که در ماه های اخیر شاهد آتش سوزی های مهیب بوده است - می توان یافت.

به این ترتیب آتش سوزی های اخیر استرالیا بسیاری از نمونه های قدیمی سنگ نگاره ها را در خطر نابودی قرار داده است.

گمان می رود قدمت بعضی از سنگ نگاره هایی که در ایالت نیو ساوت ولز قرار دارند به 500 سال برسد.

یک استاد دانشگاه معتقد است از آن جا که بسیاری از سنگ نگاره ها در گذشته یا به شدت دچار صدمه شده یا کاملا از بین رفته اند، محوطه هایی همچون محوطه تاریخی- هنری ایالت نیو ساوت ولز بسیار نادر محسوب می شوند.

از آن جا که بسیاری از محوطه های شمال سنگ نگاره های تاریخی ایالت نیو ساوت ولز به طور کامل شناسایی نشده اند، بنابراین میزان خسارت واردشده به این آثار را نمی توان دقیق محاسبه کرد.

مارک مور که استاد دانشگاه نیوانگلند و یکی از افرادی است که محوطه های آسیب دیده نیو ساوت ولز را مورد آنالیز قرار داده است، می گوید: این محوطه ها در مقابل آتش سوزی های بعدی بسیار آسیب پذیر هستند؛ گرچه پیش از این به دلیل خشکسالی های اخیر دچار صدمه هایی شده بودند. از آن جا که چمن یا پوشش گیاهی ضخیم در این منطقه وجود ندارد، این صخره ها در گوشه و کنار در معرض هوا قرار گرفته اند.

فرایند برآورد خسارت های واردشده به آثار هنر صخره ای استرالیا همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 18

به "سنگ نگاره های تاریخی استرالیا در معرض خطرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ نگاره های تاریخی استرالیا در معرض خطرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید