مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

به گزارش مجله جغتای، به گزارش خبرنگاران، رئیس تازه سازمان بورس و اوراق بهادار در مصاحبه با رسانه ملی، با بیان مطلب بالا گفت: مداخله دولت ها در بازارها عمدتا منجر به انحراف در بازار می گردد، دخالت دولت به این معنی که وارد بازار گردد و سود قطعی دهد درست نیست.

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مجید عشقی با بیان اینکه کار را با ایجاد ثبات در بازار سرمایه و بازگشت اعتماد سهامداران به بازار سرمایه شروع نموده است، گفت: یکی از راه های ایجاد ثبات در بازار، بازدهی و سودآوری بلند مدت شرکت ها است.

وی اضافه نمود: دخالت در سازوکار فراوری و و سودآوری شرکت ها باید به حداقل برسد به طوری که در طی یک تا دو سال اخیر، دولت از بحث مداخله در قیمت گذاری فاصله گرفته است و ما مطمئن هستیم بازار راه خود را پیدا می نماید.

گام اول؛ یاری به افزایش سرمایه شرکت ها

عشقی با بیان اینکه رسالت اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار، تجهیز منابع شرکت هاست، ادامه داد: به عنوان اولین برنامه، اقداماتی انجام می دهیم تا تشکیل سرمایه در شرکت های فراوریی افزایش پیدا کند و از این طریق طرح های توسعه ای تازه بتوانند اجرا شوند؛ این موضوع سبب می گردد تا شرکت ها در بلند مدت سودآوری خوبی داشته باشند؛ لازم است سهامداران نیز با دید بلند مدت سهام شرکت ها را خریداری نمایند.

افزایش نقدشوندگی در بازار بدهی از تاثیر آن در بازار سهام می کاهد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار توسعه بازار بدهی را یکی دیگر از برنامه های هیات مدیره تازه بیان نمود و اضافه نمود: ردر نظر داشته باشید با توجه به سطوح مختلف ریسک پذیری، سرمایه گذاران مختلفی در بازار وجود دارند. گروه اول سهامدارانی هستند که به خرید سهام علاقه دارند و سهام خریداری می نمایند و گروه دوم نیز سرمایه گذارانی هستند که اوراق با عایدی ثابت خریداری می نمایند.

وی ادامه داد: سهامدارانی که سهام خریداری کردند، سهام خود را نمی فروشند تا اوراق خریداری نمایند؛ زیرا این دو بازار از یکدیگر متفاوت هستند و مخاطبان و بازیگران خاص خود را دارند، هرچند که بر یکدیگر تاثیر می گذارند.

مجید عشقی بیان نمود: اگر بازار بدهی را با ابزارهای بدهی و نهادهای اقتصادی توسعه دهیم و اندازه نقد شوندگی اوراق را در بازار بدهی افزایش دهیم دیگر شاهد تاثیر این بازار بر بازار سهام نخواهیم بود.

کیفیت و شفافیت گزارش های اقتصادی افزایش یابد

وی درباره گردش شفاف اطلاعات در بازار سرمایه بیان نمود: در 10 سال گذشته، از شرکت ها به سختی گزارش های اقتصادی درستی دریافت می کردیم، ولی اکنون اتفاقات خوبی افتاده است، به طوریکه از نظر کمیت مسئله ای در اخذ گزارش از شرکت های پذیرفته شده در بورس نداریم؛ کیفیت و شفافیت گزارش ها تنها موضوع مورد بحث است که در این رابطه اقدامات خوبی را شروع کردیم.

عشقی ادامه داد: سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامات مناسبی در این خصوص انجام داده، در کوشش هستیم تا کیفیت اطلاعات منتشر شده به وسیله شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه را افزایش دهیم.

وی بیان نمود: اگر کیفیت اطلاعات افزایش یابد، شفافیت اطلاعات بیشتر می گردد که در نتیجه آن، سرمایه گذاران می توانند درست تر تصمیم گیری می نمایند، زیرا اطلاعات مبهم باعث ضررهای زیادی به سهامداران می گردد. امیدواریم این شفافیت باعث گردد اطلاعات در زمان مناسب و با کیفیت خوب به دست سرمایه گذاران برسد.

منبع: مهر

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1063

به "مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید