پای صندوق توسعه ملی به بورس باز شد، سرمایه گذاری بانک ها در بورس

به گزارش مجله جغتای، خبرنگاران : رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در جلسه امروز شورای عالی بورس، آیین نامه پیشنهادی حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهام داران و سرمایه گذاران مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

پای صندوق توسعه ملی به بورس باز شد، سرمایه گذاری بانک ها در بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران: حسن قالیباف اصل با بیان اینکه مواد این آیین نامه بر ضرورت مشارکت سهام داران عمده در معاملات سهام تاکید می نماید، اضافه کرد: به موجب مفاد این آیین نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت الزام سهام داران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی تفویض شد. همچنین منع مشارکت بانک ها در رابطه با مفاد ماده 16 و 17 قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور، استثنا شد و بانک ها مجاز به سرمایه گذاری در بازار سرمایه خواهند بود. در عین حال، نقش بانک ها در تاسیس نهادهای اقتصادی در بورس تقویت می گردد.

وی تاکید نمود: با تصویب و ابلاغ این آیین نامه موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می گیرد.

قالیباف، تکلیف وظیفه پیگیری وصول منابع حاصل از یک درصد صندوق توسعه ملی به سازمان بورس را از دیگر مصوبات شورای عالی بورس مطرح نمود و اضافه کرد: صندوق توسعه ملی مکلف است یک درصد از منابع سالانه خود را (از سال 1394 به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به صورت بلندمدت (حداقل 20 ساله) سپرده گذاری کند.

سخنگوی سازمان بورس در خاتمه تاکید نمود: مصوبات امروز شورای عالی بورس، یک گام عظیم در جهت تقویت، توسعه و تعمیق بازار سرمایه، کاهش ریسک، افزایش نقدشوندگی، اطمینان بخشی و تکمیل ابزارهای بازارسرمایه به شمار می رود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 414

به "پای صندوق توسعه ملی به بورس باز شد، سرمایه گذاری بانک ها در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای صندوق توسعه ملی به بورس باز شد، سرمایه گذاری بانک ها در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید