چه کنیم در غروب جمعه دلمان نگیرد؟

به گزارش مجله جغتای، آیا تا به حال برای شما پیش آمده که در غروب روز جمعه دلتان بگیرد؟ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چه کنیم در غروب جمعه دلمان نگیرد؟

برای بسکمک از افراد پیش می آید که غروب روز جمعه تبدیل به دلگیرترین لحظه زندگی آن ها می شود. در این مطلب از خبرنگاران به این موضوع می پردازیم که چه کنیم غروب جمعه دلمان نگیرد.

برای آخر هفته از قبل برنامه ریزی کنید

پیشنهاد می دهیم برای آخر هفته برنامه ریزی کنید و در طول هفته منتظر رسیدن آن باشید تا سردرگمی کمتری را تجربه کنید. اضافه کردن یک کار برای صبح و یک کار برای شب باعث تقویت روحیه شما می شود. اگر احساس افسردگی شدیدی دارید، بهتر است برنامه ها را به بخش های کوچک تر و ساعتی تنظیم کنید. حتی انجام دادن کارهایی در فهرست شما مثل خوردن صبحانه، حمام کردن یا خرید خانه می تواند حسی از به دست آوردن دستاوردی را در شما تقویت کند تا احساس بهتری درباره خود داشته باشید.

برای تعاملات اجتماعی برنامه ریزی کنید

هرچند ماندن در خانه و تنهایی می تواند هوس انگیز باشد، انجام این کار نه تنها کمکی به شما نخواهد کرد، بلکه ضررهایی نیز با خود خواهد داشت. پیش از رسیدن آخر هفته، برنامه هایی برای معاشرت با دوستان تنظیم کنید. اگر خیلی افسرده و غمگین باشید، احتمالا تمایلی به میزبانی از دوستانتان نخواهید داشت. در عوض می توانید دوستتان را به نوشیدن یک فنجان قهوه دعوت کنید یا با جمع دوستان برای صرف شام بیرون بروید. حضور فیزیکی در کنار دیگران می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند.

خستگی خود را بشناسید

آیا سردرگمی ذهنی، کمبود انگیزه یا خستگی جسمی را نادیده می گیرید؟ قطعا با ترشح آدرنالین ناشی از هیجان در خون، نشانه های خستگی فیزیکی نیز تا حد زیادی از بین می رود. اگر نشانه های هشداردهنده ای از خستگی را تجربه می کنید، به آن ها توجه کنید. وقت استراحت است! تعطیلات آخر هفته بهترین زمان برای استراحت و بازیابی انرژی است. اگر به این دست مطالب علاقه مند هستید به مطلب چگونه به حرف دیگران اهمیت ندهیم؟ سر بزنید.

انتظارات واقعی داشته باشید

اگر دفتر برنامه ریزی یا تقویم شما جاهای خالی زیادی داشته باشد، آیا می توانید با انرژی پایین به هدف های زیادی دست پیدا کنید؟ چنین انتظاراتی که گاهی به شکل آرزو به ما هجوم می آورند، می توانند کارایی ما را کم کنند و بدتر از آن، درست در زمانی که به استراحت نیاز داریم، باعث ایجاد حس نارضایتی در ما می شوند. از خودتان بپرسید: آیا تمام برنامه های من عملی هستند یا تنها جلوی استراحت کردن مرا می گیرند؟

برنامه ای برای استراحت داشته باشید

آیا واقعا هیچ برنامه ریزی خاصی در تقویمتان ندارید؟ این موضوع نیز می تواند موجب دلگیری و افسردگی شود. اگر ترجیح می دهید برنامه ریزی کنید و آخر هفته شلوغی داشته باشید، این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که زمان کافی برای استراحت و خواب کافی را نیز کنار بگذارید. خوابیدن هم باید جزو برنامه ریزی های ما حساب شود.

بی علاقگی به استراحت کردن می تواند آخر هفته را هراس آور کند و با افسردگی اشتباه گرفته شود. اگر استراحت کردن برای شما سخت است، آن را تشخیص دهید و برای آن آماده باشید. اگر تعریف جدیدی از استراحت داشته باشید و به آن به چشم بخش مهمی از بهره وری در کارهای خود نگاه کنید، متوجه ارزش آن در اولویت هایتان خواهید شد.

آستانه تعاملات اجتماعی خود را بشناسید

درون گرا یا برون گرا؟ این دو ویژگی شخصیتی منعکس کننده منبع انرژی ما هستند؛ کنار دیگران بودن یا وقت گذراندن با خود. افراد برون گرا از تعاملات اجتماعی انرژی می گیرند، این موضوع در افراد درون گرا برعکس است. نکته اصلی درک این موضوع است که وقتی احساس خستگی داشتید، تشخیص دهید که برای بازیابی انرژی تان باید چه کاری انجام دهید. اگر در طول هفته تعاملات اجتماعی متعدد خارج از دایره امن خود تجربه کرده اید، بهتر است به منظور بازیابی انرژی ازدست رفته و ایجاد تعادل، برنامه ای مناسب برای آخر هفته ترتیب دهید. مثلا یک برون گرا که زمان طولانی را پشت میز کار گذرانده یا یک درون گرا که تعاملات رودرروی متعددی با دیگران داشته است، در اولین فرصت آخر هفته باید برنامه ای برای رسیدن به منبع انرژی خود اختصاص دهد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب تست اعتماد به نفس، چقدر اعتماد به نفس دارید؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1273

به "چه کنیم در غروب جمعه دلمان نگیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کنیم در غروب جمعه دلمان نگیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید