کاهش 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار

به گزارش مجله جغتای، با وجود آنکه هنوز رفع ممنوعیت واردات خودرو نهایی نشده است، اما صرف احتمال این امر، باعث کاهش 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار شده است.

کاهش 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار

خبرنگاران - بررسی ها از بازار خودروی مرکز در روز جاری (دوشنبه، 29 شهریورماه) حاکی از کاهش پنج تا 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی از زمان مطرح شدن احتمال آزاد شدن واردات خودرو تا به امروز است.

چهارشنبه هفته گذشته (24 شهریورماه) کنندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی با اصلاحات کمیسیون صنایع و معادن در ماده 4 طرح ساماندهی صنعت خودرو درباره واردات خودرو به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

در ماده 4 طرح ساماندهی خودرو آمده است: هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و یا خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) یا واردات خودروی بنزینی یا گازسوز با بر چسب انرژی ب (B) و بالاتر یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و بالاتر بر اساس گواهی های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادراتی خود اقدام کند.

بر اساس تبصره یک واردات موضوع این ماده، نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای کشور ایجاد کند.

کاهش دست کم 5 تا 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار

احتمال رفع ممنوعیت واردات خودرو بازار را راکد کرده است

این طرح اگرچه تازه به شورای نگهبان ارسال شده و برخی هم درخصوص مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو در روزهای اخیر اظهارنظر کرده اند، اما همین حدس ها و شایعات هم بر بازار تاثیرگذار شده و نخستین اثر خود را با راکد شدن هرچه بیشتر بازار نشان داده است.

در این زمینه، کوروش طواحن نمایشگاه دار در شمال تهران می گوید: این صحبت ها بی تاثیر نبوده و به رکود بیشتر در بازار انجامیده است.

وی گفت: اکنون خریداری در بازار وجود ندارد و اگر هم کسی فروشنده باشد، مجبور است خودروی خود را کمتر از آن قیمت هایی که در سایت ها مشاهده می شود به فروش برساند.

این نمایشگاه دار خودروهای خارجی بیان داشت: اکنون خریداران دست نگه داشتند تا نتیجه کار و مشخص شدن شرایط واردات خودروها را شاهد باشند و اینکه بالاخره شاهد حضور خودروهای مدل 2020 و 2021 در سطح جاده ها و خیابان ها خواهیم بود یا خیر؟

افت دست کم پنج تا 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی

وی، تاثیر همین مباحث را افت دست کم پنج تا 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی نام کرد و گفت: به طور مثال بی ام. و 730 که پیش از این حدود 6 میلیارد تومان قیمت داشت، این روزها فروشندگان حاضرند تا 300 میلیون تومان زیر قیمت آن را به فروش برسانند.

امروز در فضای مجازی و سایت های خودرویی هر دستگاه سانتافه (شاسی بلند هیوندایی کره جنوبی) مدل 2017 با کارکرد 10 هزار کیلومتر 2.1 میلیارد تومان و همین مدل با کارکرد 64 هزار کیلومتر یک میلیارد و 790 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

همچنین هر دستگاه تیگوان (شاسی بلند شرکت فولکس واگن آلمان) با مدل 2018 صفر کیلومتر 3.2 میلیارد تومان، با 30 هزار کیلومتر کارکرد 2 میلیارد و 550 میلیون تومان و با کارکرد 50 هزار کیلومتر 2.2 میلیارد تومان قیمت خورده است.

رنو تالیسمان فرانسوی هم 2 میلیارد و 170 میلیون تومان در مدل 2018 صفر کیلومتر و یک میلیارد و 380 میلیون تومان در مدل 2017 با 30 هزار کیلومتر قیمت گذاری شده است.

با این حال، اسد کرمی نایب رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران در این زمینه به ایرنا گفت: باوجود مطرح شدن موضوع واردات خودرو در هفته های گذشته، تا به امروز بازار زیاد دستخوش تغییر قیمت نشده است.

وی بیان داشت: به نظر می رسد با توجه به صحبت های ضد و نقیضی که از گوشه و کنار از سوی مسوولان شنیده می شود، در مجموع بازار در حالت انتظار به سر می برد که در نهایت چه اتفاق خواهد افتاد؟

رفع ممنوعیت شاید در دراز مدت بر قیمت ها تاثیرگذار شود

کرمی معتقد است: آزادسازی واردات آن طور که از سوی مجلس تبیین شده، شاید در درازمدت بر قیمت ها تاثیرگذار شود.

برخی دیگر از کارشناسان بازار هم می گویند: با شرایطی که در طرح ساماندهی صنعت خودرو و به ویژه واردات خودرو در قبال صادرات خودرو، قطعه و نیرومحرکه اعلام شده، کمتر شخص حقیقی یا حقوقی قادر به واردات خودروی خارجی است و حتی آماری که از صادرات خودروهای داخلی به کشورهای همسایه و دیگر کشورها در سامانه کدال موجود است (حدود 500 خودرو در پنج ماهه امسال) بسیار اندک است.

آنان تصریح کردند: حتی افرادی که ارز در خارج از کشور دارند، باید خاک این کار را خورده باشند تا بتوانند خودرو وارد کنند، این در حالی است که تعداد چنین افرادی هم انگشت تعداد است.

به گزارش ایرنا، به گفته یکی از فعالان بازار، در گذشته حتی می توانستیم از کشورهای اطراف و به ویژه از دبی به صورت نقدی خرید کنیم و خودرو بیاوریم، اما امروز حتی شرایط از سوی فروشندگان خارجی هم سخت شده و حتما باید پول از حساب شخصی خریدار به حساب فروشندگان برود، در حالی که در گذشته این طور نبود.

منبع: بیت ران
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1011

به "کاهش 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید