گارد سنگین حفاظتی جهانگیری برای رسانه ها، ورود خبرنگاران ممنوع! خبرنگاران

به گزارش مجله جغتای، سفر معاون اول رئیس جمهوری به یزد حاشیه هایی برای خبرنگاران به دنبال داشت و روز سخت کاری برای آنها رقم زد، روزی که از ابتدا با گارد سنگین حفاظتی جهانگیری در مقابل خبرنگاران شروع شد.

گارد سنگین حفاظتی جهانگیری برای رسانه ها، ورود خبرنگاران ممنوع! خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مقامات به استان ها همیشه با تدابیر امنیتی همراه است و خبرنگاران به عنوان منعکس کنندگان دستاورد سفرها و سخنرانی های مقامات، از جمله افرادی هستند که معمولاً از چند روز قبل مورد توجه تیم های حفاظتی و برگزارکنندگان مراسم هستند.

صدور کارت تردد، آنالیز کردن لپ تاپ، گوشی موبایل و دوربین ها همه و همه از جمله هماهنگی هایی است که معمولاً یک روز قبل از سفر مقامات انجام می گردد و فلسفه حضور تیم هایی از تهران در استان ها، چند روز قبل از سفر به همین منظور انجام می گردد.

خبرنگاران استان یزد که هر کدام در کارنامه فعالیت خود پوشش سفرهای متعدد از سفر رهبر معظم انقلاب در سال 86 تا سفرهای رؤسای جمهوری، رئیس مجلس و… را در کارنامه دارند، امروز با شیوه ای جدید از برخورد با خبرنگاران روبرو بودند که در نوع خود تأمل برانگیز بود.

نخستین برنامه سفر، افتتاح کتابخانه مرکزی یزد بود که از حدود 20 خبرنگار و عکاسی که خودروی آنها نیز خارج از تیم سفر بود، چند نفر گزینش شدند و به داخل سالن برای پوشش اخبار هدایت شدند و جایی دور از سالن اصلی به پوشش اخبار پرداختند و بقیه خبرنگاران و عکاسان بیرون درهای بسته منتظر سرانجام مراسم ایستادند.

برنامه بعدی سفر نیز جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی بود که در این مراسم نیز تنها دو یا سه عکاس اجازه ورود به سالن را یافتند و خبرنگاران در نمازخانه استانداری و با ورود به لینک مجازی با اینترنت شخصی اخبار را پوشش دادند.

هر چه نجابت خبرنگاران یزد در پوشش اخبار بیشتر شد و همراهی بیشتری با تیم حفاظت و برگزارکنندگان مراسم کردند، بی مهری بیشتری را متوجه خود دیدند.

این بی مهری ها زمانی به اوج خود رسید که خبرنگاران یزد در خودرویی خارج از قافله، 30 کیلومتر جهت را طی کردند، اما در نهایت اجازه ورود به محل برگزاری جلسه به آنها داده نشد.

برخورد تنش زای نیروهای مستقر در محل برگزاری مراسم، کار را به جایی رساند که خبرنگاران حتی تهدید به بازداشت شدند و موضوع عجیب اینجا است که حضور حدود 20 خبرنگار و عکاس سرگردان خارج از محوطه برگزاری مراسم، توجه هیچ یک از آقایان مسئول از مسئولان استانی گرفته تا آقای معاون را به خود جلب نکرد و با سرعت هر چه تمام تر از مقابل خبرنگاران عبور کردند.

اعتراض خبرنگاران به تیم حفاظت آقای معاون با این پاسخ روبه رو شد که خودمان خبرنگار داریم و نیازی به حضور شما نیست!

در حالی که خبرنگاران با دعوت روابط عمومی استانداری یزد در این مراسم حضور یافتند و تمام برنامه های سفر وزرا و معاونان و حتی رئیس جمهوری نیز با همین روال برگزار گردیده و همیشه همکاری خوبی نیز با خبرنگاران انجام می شد، امروز ناهماهنگی های تیم های تهرانی و استانی، روز سخت و ناراحت کننده ای را برای خبرنگاران یزد رقم زد.

در حالی که هیچ یک از خبرنگاران و عکاسان تیم خبری یزد، آقای معاون را در بازدید از بازارچه صنایع دستی و افتتاح مرکز جامع سلامت احمدآباد و جلسه ملاقات با نخبگان استان یزد همراهی نکردند، جای خالی رسانه برای هیچ یک از مقامات رسانه ای احساس نشد.

جلسه ملاقات با نخبگان نیز باز هم در نمازخانه و باز هم روی زمین و بدون دسترسی مستقیم به سالن اصلی مراسم برگزار گردید و بسیاری از خبرنگاران از پوشش اخبار آن منصرف شدند.

در حالی که آقای معاون، وزرا و مقامات استانی هر کدام جداگانه و با رعایت پروتکل های بهداشتی سوار بر خودروهای مدیریتی طی طریق کردند، خبرنگاران در یک مینی بوس که رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا در آن عملاً ممکن نبود، به همراهی مهمانان خود پرداختند.

تیم رسانه ای که آقای معاون از تهران به همراه خود آورده بود، برای هیچ یک از خبرنگاران استان شناخته شده و همکاران آنها در رسانه های مرکز نبودند و به احتمال زیاد از روابط عمومی معاون اول ریاست جمهوری به استان سفر نموده بودند، به عنوان تیم رسانه تلقی می شدند.

در این سفر نه تنها رسانه ها و خبرنگاران زحمتکش و حرفه ای یزد دیده نشدند، بلکه شیشه های دودی خودروهای لوکس مهمانان اجازه نداد آنها مردم در جهت فرودگاه را نیز ببینند و شاید همین ندیدن ها سبب شده در جلسات، از رضایت مردم از عملکرد دولت و مقاومت آنها در برابر سوءمدیریت ها سخن به میان بیاید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 740

به "گارد سنگین حفاظتی جهانگیری برای رسانه ها، ورود خبرنگاران ممنوع! خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گارد سنگین حفاظتی جهانگیری برای رسانه ها، ورود خبرنگاران ممنوع! خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید