گرمایش جهانی چه فجایعی را به بار می آورد؟

به گزارش مجله جغتای، میانگین دمای هوا در سه قرن اخیر یک درجه افزایش یافته است. تا سال 2050 احتمالا نیم درجه دیگر هم افزایش یابد. این تغییرات ظاهرا کوچک هستند، اما باعث مسائل واقعا بزرگ و جدی برای بشر خواهند شد. در این مطلب پیامدهای واقعی گرمایش جهانی را مشاهده می کنید که بعضی از آن ها باورنکردنی هستند.

گرمایش جهانی چه فجایعی را به بار می آورد؟

خشکسالی

این پیامد گرمایش جهانی برای همه ما آشکار است. البته، همه بخش های سیاره در خطر نیستند و بیشتر قسمت های جنوبی درگیر آن خواهند شد. برای مثال آفریقای جنوبی در سه سال گذشته بارش کمی داشته، بنابراین ساکنان آن دسترسی کمتری به آب شیرین و خاک حاصلخیز خواهند داشت. به طور کلی دانشمندان معتقدند اگر کاری در این باره نکنیم، میزان آب شیرین به شدت کاهش می یابد.

بارش های شدیدعجیب است اما این پیامد، پیامد قبلی را نقض نمی نماید. به خاطر گرمایش جهانی، آب از سطح بخار می شود، وارد جو شده و باعث بارش های گرمسیری در بیشتر بخش های زمین می شود. البته این بارش ها مشکل خشکسالی را حل نمی نمایند، این آب وارد رودخانه ها و دریاچه ها می شود، از آنجا بخار شده و این چرخه تکرار می شود.

سیلدر آینده بارش های سنگینی خواهیم داشت که سطح آب دریا ها را بالا می برد. در بسیاری کشور ها این بالا رفتن سطح آب دریا باعث افزایش شمار سیل های ویرانگر می شود. حتی اکنون هم کنترل سیل ها غیرممکن است و همواره منجر به حوادث غم انگیزی می شوند. این شرایط به علت گرمایش جهانی بدتر هم خواهد شد و سواحل و منطقه ها ساحلی را سیل می گیرد.

حشراتاگر گرمایش جهانی منفعتی هم داشته باشد، برای حشرات است. آن ها به خاطر تغییرات آب و هوا به منطقه ها شمالی مهاجرت می نمایند که قبلا نمی توانستند در آن زنده بمانند. تعداد حشرات به شدت افزایش می یابد، بنابراین در 30 سال آینده پشه، عنکبوت، کنه و کک افزایش می یابد. این برای انسان بسیار بد است: بیماری ها توسعه می یابند و درختان بیشتری به وسیله حشرات خورده می شوند.

آتش سوزی های جنگلیحشرات تنها خطر گرمایش جهانی برای درختان نیستند. به علت گرم شدن، تعداد آتش سوزی ها در جنگل بیشتر می شود که برای انسان هم مسائل زیادی به بار می آورد: کنترل آتش غیرممکن می شود، بنابراین افراد مجبورند اطراف جنگل را تخلیه نمایند که هزینه زیادی به بار می آورد. بعلاوه آتش ذرات میکروسکوپی زیادی را ایجاد می نماید که در هوا حرکت نموده و وارد شش های ما می شوند. آتش سوزی جنگل اکنون هم اتفاق می افتد، اما گرمایش جهانی آن را بیشتر و شدیدتر می نماید.

ماهی کمترافزایش دمای هوا روی موجودات دریایی هم تاثیر منفی می گذرد. به علت تغییرات آب و هوا، تعداد مکان هایی که ماهی ها می توانند زندگی نمایند، کاهش می یابد. برای آن ها پیدا کردن غذا سخت تر می شود. حتی نیم درجه افزایش دما باعث از بین رفتن 80 درصد صخره های مرجانی می شود؛ و یک درجه افزایش، همه آن ها را می کشد؛ بنابراین ماهی های کمتری در اقیانوس وجود خواهند داشت و قیمت آن ها به شدت بالا خواهد رفت.

خانه ها و جاده هامنطقه ها شمالی گرمتر خواهند شد. اما ساکنان آن شاد نمی شوند. زمستان ها گرم تر می شود، یخ ها ذوب می شوند و ساختمان های زیادی از بین می فرایند. جاده ها هم تغییرات دما را تحمل نمی نمایند.

محصولات بدنه تنها تعداد میوه ها و سبزیجات، بلکه کیفیت آن ها هم به شدت افت می نماید. ورود کربن دی اکسید به هوا رشد گیاهان را تسریع می نماید، آنقدر سریع که میکروعنصر ها فرصت رشد پیدا نمی نمایند؛ بنابراین میوه ها و سبزیجات پروتئین، ویتامین و موادمعدنی کمتری خواهند داشت.

طوفان و گردبادبارش های شدید و سیل تنها پیامدهای گرمایش جهانی نیستند. جهان باید برای طوفان و گردباد هم آماده شود. همان طور که اشاره کردیم، آب سریعتر بخار می شود و به شکل باران و برف به زمین برمی شود. سرعت تبخیر چرخه آب افزایش می یابد و باعث طوفان های شدید می شود. این موضوع زندگی روی زمین را نه تنها لذتبخش نمی نماید بلکه خطرناک می نماید.

گرمایش جهانی هنوز هم قابل پیشگیری است، یا لااقل می توانیم مسائل آینده را کاهش دهیم و هرکسی که روی این سیاره زندگی می نماید می تواند در آن شرکت کند. تفکیک زباله ها، استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست و ... همگی کار های ساده ای هستند که می توانند شرایط این سیاره را به طور قابل توجهی بهتر نمایند.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1049

به "گرمایش جهانی چه فجایعی را به بار می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرمایش جهانی چه فجایعی را به بار می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید