11 کشوری که نام خود را تغییر دادند

به گزارش مجله جغتای، بعضی کشور های دنیا به دلایل مختلفی از جمله تقسیم اراضی، جنگ، تغییر حکومت، اعلام استقلال یا تنها به خاطر دشواری تلفظ برای خارجی ها، تصمیم گرفتند نام خود را تغییر دهند.

11 کشوری که نام خود را تغییر دادند

بعضی از این موارد سال ها پیش رخ دادند و ما حالا این کشور ها را با نام فعلی شان می شناسیم. اما بعضی کشور ها هم بوده اند که در سال های اخیر دست به این کار زده اند و به همین خاطر هنوز برای مردم دنیا سخت است که این کشور ها را با نام جدیدشان خطاب کنند.

تغییر نام کشور ها حتی فرآیند ساده ای نیست، چه برسد به آنکه از لحاظ اقتصادی کم هزینه باشد. با وجود همه این ها، بعضی کشور ها جرأت انجام این کار را داشته اند.

در ادامه درباره 11 کشور دنیا صحبت خواهیم کرد که نام خود را تغییر داده اند و به ماجرایی که در پشت این تصمیم وجود داشته خواهیم پرداخت.

1- هلند به ندرلند تغییر یافت

گرچه در زبان فارسی هنوز از این کشور با نام هلند (Holland) یاد می شود، اما نام آن در واقع به ندرلند (Netherlands) تغییر یافته.

دو استان هلند شاقتصادی و جنوبی در ندرلند که کماکان نام هلند را داشتند، با هدف یکپارچه کردن همه استان هایی که جزء ندرلند هستند و همچنین در اقدامی بازاریابانه، دیگر با عناوین هلند شاقتصادی و جنوبی خطاب نمی شوند. از ژانویه 2020 آن ها هم مانند باقی استان های این کشور، ندرلند هستند. این تغییر در بسیاری بخش های دیگر، مثلاً در نام تیم فوتبال آن ها هم اجرا شده.

2- سیلان به سریلانکا تغییر یافت

سیلان قدیم (Ceylon) یعنی سریلانکای امروزی (Sri Lanka)، نامی که پرتغالی ها در زمان کشف این سرزمین در سال 1505 میلادی بر روی آن گذاشته بودند را تغییر داد. این کشور بعد ها به جزئی از امپراتوری بریتانیا تبدیل شد و در سال 1948 استقلال خود را به دست آورد. با این حال، سال ها بعد بود که دولت این کشور جزیره ای تصمیم به تغییر نام آن گرفت. در سال 2011، نام سیلان در این کشور از همه چیز هایی که هنوز نام قدیمی را داشتند، از زیرمجموعه های دولت گرفته تا شرکت ها، حذف شد.

3- جمهوری مقدونیه به جمهوری مقدونیه شاقتصادی تغییر یافت

جمهوری سابق مقدونیه (Republic of Macedonia)، در فوریه 2019 نام خود را به جمهوری مقدونیه شاقتصادی (Republic of North Macedonia) تغییر داد. علت اصلی این تصمیم آن بود که این کشور بتواند عضو ناتو شود و همینطور به این دلیل که از کشور همسایه خود یعنی یونان که منطقه ای به نام مقدونیه دارد، متمایز شود. ساکنان این کشور کماکان خود را مقدونیه ای خطاب می کنند و زبان رسمی آن هم مقدونیه ای باقی خواهد ماند.

4- جمهوری چک به چک تغییر یافت

به منظور ساده تر شدن تلفظ نام این کشور در وقایع ورزشی - در اقدامی بازاریابانه از سوی شرکت ها - و همینطور باقی دنیا، جمهوری چک (Czech Republic) در آوریل 2016 نام خود را کوتاه کرد و به چک (Czechia) تغییر داد. این اقدام 20 سال مورد بحث بود تا آنکه بالاخره تصمیم بر آن شد که نام این کشور کوتاه تر شود تا تلفظ آن در هر 6 زبان رسمی آن یعنی انگلیسی، فرانسوی، روسی، چینی، اسپانیایی و عربی ساده تر شود. گرچه نام رسمی این کشور کماکان جمهوری چک است، اما چک به نام رسمی کوتاه شده آن تبدیل شده.

5- سوازیلند یه اسواتینی تغییر یافت

در آوریل سال 2018، پادشاه کشور آفریقایی سوازیلند (Swaziland) در بیانیه ای گفت نام این کشور به اسواتینی (Eswatini) تغییر می یابد. این تغییر برای مردم این کشور غافلگیرکننده نبود، چون این همان نامی بود که آن ها تا آن زمان هم از آن استفاده می کردند. اسواتینی در واقع ترجمه سوازیلند به زبان محلی این کشور است که معنای آن سرزمین سوازی ها است. به علاوه، نام قدیمی گیج کننده بود، چون خیلی ها آن را با سوئیس (Switzerland) اشتباه می گرفتند.

6- آلتو ولتا به بورکینافاسو تغییر یافت

به مناسبت بیستمین سالگرد استقلال این کشور، نام جمهوری آلتو ولتا (Republic of Alto Volta) به بورکینافاسو (Burkina Faso) تغییر یافت که که در زبان محلی کشور به معنای سرزمین همه آدمیان است. این تغییر در سال 1984، با تغییر پرچم و سرود ملی همراه بود. نام قبلی به یکی رود های اصلی این سرزمین اشاره داشت.

7- برمه به میانمار تغییر یافت

در سال 1989، دولت نظامی حاکم بر این کشور مصمم شد نام آن را از برمه (Burma) به میانمار (Myanmar) تغییر دهد. این اقدام در تلاش برای حفظ نام این کشور در زبان محلی آن که میانما بود صورت گرفت. با این حال، هیچ کس با این تصمیم موافق نبود. به همین دلیل در بعضی نقاط دنیا کماکان اصرار دارند این کشور آسیایی را با نام برمه خطاب کنند.

8- سیام به تایلند تغییر یافت

تغییر نام سیام (Siam) به تایلند (Thailand) اخیراً انجام نشده. این اقدام در سال 1939 به دست پادشاه آن زمان این کشور صورت گرفت. در زبان رسمی این کشور، نام آن Prathet Thai تلفظ می شود که به معنای کشور مردمان آزاد است و ادای احترامی است به اولین ساکنان این کشور که به دنبال آزادی از چین به این سرزمین آمدند.

9- آفریقای جنوب غربی آلمان به نامیبیا تغییر یافت

وقتی کشور آفریقای جنوب غربی آلمان (German South West Africa) استقلال خود را از آلمان به دست آورد، نام آن به نامیبیا (Namibia) تغییر یافت. این اتفاق در سال 1990 رخ داد. مدتی بعد نام شهر ها و نواحی آن هم که به زبان آلمانی بودند تغییر یافتند. شهروندان، اما با این طرح اصلاً موافق نبودند، چون تا آن زمان دیگر به اسم های قدیمی عادت کرده بودند.

10- کیپ ورد به جمهوری کابو ورد تغییر یافت

یک مورد تغییر نام دیگر که اخیراً رخ داده مربوط به کشور کیپ ورد (Cape Verde) است که در سال 2013 صورت گرفت. نام این کشور حالا جمهوری کابو ورد (Republic of Cabo Verde) یا فقط کابو ورد است. کابو ورد همان نامی است که دریانوردان پرتغالی هنگام کشف این جزایر در سال 1444 میلادی بر آن گذاشتند.

11- ایالت آزاد ایرلند به ایرلند تغییر یافت

در سال 1937، ایالت آزاد ایرلند (Irish Free State) با هدف از میان بردن همه وابستگی های خود به بریتانیا (که به مدت 2 سال با آن در جنگی شدید بود) نام خود را به ایرلند (Ireland) یا در زبان ایرلندی، Éire تغییر داد.

تغییر نام یک کشور چقدر برای آن هزینه دارد؟

بیشتر کشور های این فهرست، نام خود را با این هدف تغییر دادند که بخشی از گذشته خود را پاک کنند و به ماهیت واقعی خود نزدیک تر شوند، اما بعضی از آن ها هم - مثل کشور هلند -به منظور تقویت صنعت گردشگری خود دست به این تغییر زدند. با این حال، همه چیز آنقدر ها که به نظر می رسد ساده نیست. این تغییر برای کشور ها ارزان هم تمام نمی شود و هزینه هایی برای آن ها دارد. همه این کشور ها میلیون ها دلار یا معادل آن در واحد پول رسمی شان، برای تغییر نام خود هزینه کردند.

این فقط یک شروع دوباره نیست. قانون اساسی، متون رسمی و حتی پول یک کشور هم باید تغییر کنند. هر چیزی که نام قدیمی را بر خود دارد مثل نقشه ها، پرچم ها و سرودها، باید از آن پاک شوند و نام جدید در آن ها جایگزین شود. طبیعی است که این کار زمان می برد.

در طرف دیگر ماجرا شهروندان هستند که به خطاب کردن کشورشان با نام قدیمی اش عادت کرده اند و حالا باید به گفتن و نوشتن آن عادت کنند. این تغییرات یک شبه رخ نمی دهد و گرچه بسیاری کماکان مطمئن نیستند که آیا اصلاً این تغییر ضروری بوده یا نه، اما معمولاً در نهایت با آن کنار می آیند.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 255

به "11 کشوری که نام خود را تغییر دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 کشوری که نام خود را تغییر دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید