12نکته جالب و اساسی برای گردشگران

به گزارش مجله جغتای، امید، ترس و هیجان احساسات متضادی بودند که در اولین سفرم تجربه کردم. بعلاوه وقتی که سفر خود را به اقصا نقاط دنیا شروع کردم، واقعاً نمی دانستم که چه انتظاراتی از این سفر دارم. در آن موقع من زیاد سفر نکرده بودم و تجربه زیادی در این زمینه نداشتم. از سویی دیگر، افراد دیگری نیز این کار را انجام نداده بودند که بتوانم از تجربیات آنها استفاده کنم. به این ترتیب، به استفاده از کتاب های راهنما و سفر با تورهای مسافرتی روی آوردم.

12نکته جالب و اساسی برای گردشگران

به عبارتی دیگر، جوان و بی تجربه بودم و اشتباهات زیادی را در سفرهایم مرتکب شدم. چیزی در درون من می گفت من هیچ نظری درباره آنچه انجام می دهم، ندارم.

از 10 سال پیش تا به امروز من به سفرهای مختلف رفته ام و حال قصد دارم توصیه هایی داشته باشم برای افرادی که جوان هستند و می خواهند به اقضی نقاط دنیا سفر نمایند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

ترس را کنار بگذارید

ترس یک عامل بازدارنده قوی به شمار می رود، درست است که سفر به مکان های ناشناخته ترسناک است، امّا، این را بدانید که شما اولین فردی در دنیا نیستید که سفر می کنید. بعلاوه، در حال کشف قاره های تازه و یا کاوش در سرزمینهای ناشناخته هم نیستید.

افراد زیادی در سراسر دنیا هستند که روزانه مسافرت می نمایند و از سویی دیگر، افراد زیادی نیز هستند که حاضرند به شما در سفر یاری نمایند. اگر میلیون ها نفر از مردم دنیا می توانند در سراسر دنیا به سفر بپردازند، پس همه می توانند این کار را انجام دهند. شاید احساس ترس و عصبانیت بر شما غلبه کند، امّا، باید بدانید که دیگران توانسته اند پس شما هم می توانید.

فقط به کتاب راهنما در سفر اکتفا نکنید

کتاب راهنما می تواند یک دید کلی از مکان هایی که قصد دارید به آنجا سفر کنید ارائه نمایند، امّا، این کتاب های راهنما به صورت جزئی تمامی جذبه های راستا، کافه ها، رستوران ها و دیگر مکان های مجذوب نماینده به شما یاریی نمی نمایند. برترین راه حل برای پیدا کردن مکان های مجذوب نماینده توریستی در هر منطقه این است که از مردم محلی درباره این مسائل سوال کنید، بعلاوه سوال کردن از مسافران دیگر یا کارکنان محل اقامتتان نیز گزینه مناسبی است. به هر حال، مردم محلی برترین منابع برای دریافت اطلاعات لحظه ای است، البته کتاب راهنماهای دیجیتال و به روز نیز مناسب هستند.

با طمأنینه سفر کنید

این موضوع وسوسه انگیز است که یک شهر را در مدت محدود بگردیم و از تمامی مکان های تفریحی اش تماشا کنیم، امّا، با توجه به زمان محدود این کار نادرست است. وقتی که کوشش می کنیم مثلاً در عرض 20 روز در 20 شهر گشت و گذار کنیم یا ظرف مدت 100 روز تمام دنیا را بگردیم، به دلیل تنگی وقت همیشه عجله داریم و همه کارها تحت فشار زمانی صورت می گیرد و این شرایط خوشایند نیست.

وقتی که ما با عجله به جاهای مختلف سفر می کنیم، تنها عکس ها، سختیها و تجاربی را با خود از این سفرها به ارمغان می آوریم که هیچ کدام از آنها نمی تواند احساس واقعی ما از سفر باشند. مثلاً؛ وقتی با عجله از تمام مکان های توریستی و تفریحی استرالیا تماشا می کنید، در واقع شما همه این کشور را دیده اید، امّا، از هیچ یک از زیبایی های آن لذت نبرده و به خوبی آنها را درک ننموده اید. معمولاً بعد از سفر آرزو می کنید که ای کاش با طمأنینه بیشتر به استرالیا سفر نموده بودید.

تنها در صورت نداشتن عجله و با طمأنینه سفر کردن است که می توانید به صورت عمیق فرهنگ مردمی منطقه ها مختلف را بشناسید و درک کنید.

اطلاعات تماس افراد دیگر را بگیرید

معمولاً در طول سفر با افرادی آشنا می شوید و مثلاً اشخاصی که با آنها همسفر هستید از آن جمله هستند و بعضی از این افراد به دوستان دائمی تبدیل می شوند. گاهی اوقات نگرفتن اطلاعات تماس این افراد موجب پشیمانی می گردد.

گرفتن آدرس ایمیل یا فیس بوک افراد مهم است و راهی است که بتوانید بعد از سفر هم با دیگران ارتباط داشته باشید. به این ترتیب، کوشش کنید که دوستان تازهتان در حافظه محو نشوند.

اسباب و وسایل زیادی را با خود حمل نکنید

بعضی وسایل مانند کفش هایی برای پیاده روی، شلوار، ژاکت، لوازم آرایش و… ملزومات سفر هستند، امّا، دقت کنید که در جمع کردن وسایل سفر به محدودیت فضا توجه کنید.

یک درس برای سفر: سعی کنید که وسایل کمی را با خود به همراه داشته باشید. برداشتن یک ساک کوچک به شما یاری می نماید تا در جمع کردن وسایل محدودیت فضا را بیشتر مدنظر داشته باشید. البته اگر واقعا از طریق ای احتیاج دارید حتماً آن را بردارید. به این گفته اعتماد کنید که می گوید: واقعاً به بعضی وسایل در طول سفر اصلاً احتیاجی ندارید.

یک تلفن به همراه خود داشته باشید

در طول سفر با تعداد زیادی از افراد روبرو می شوید که تمایل دارید مجددا آنها را دیدار کند. در حالی که شبکه های اجتماعی می تواند برای تماس برقرار کردن با دیگران مفید باشد، امّا، در شرایطی که اشخاص مدام در حال حرکت و نقل مکان هستند، گزینه مناسبی به شمار نمی رود. اینکه افراد پیغام شما را دریافت نموده و یا در آن موقع دسترسی به فیس بوک دارند یا خیر، موضوع مهمی است.

گوشی و سیم کارت های مقرون به صرفه معمولاً در کشورهای مختلف در دسترس هستند و یاری می نماید تا با دوستان تان در تماس باشید. به این ترتیب امکان مطلع شدن از برنامه های دیگران برایتان به وجود می آید.

در بعضی موارد بدون برنامه عمل کنید

وقتی برای هر روز سفر برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم، استرس زیادی به ما وارد می گردد. از سویی دیگر، هنگامی که تمام فعالیت های خود را در سفر بر اساس برنامه ریزی های قبلی انجام می دهیم دیگر فضایی برای اتفاقات بی برنامه و تصادفی به وجود نمی آید و این سفر به مقدار کافی هیجان نخواهد داشت.

بنابراین، انعطاف پذیری در برنامه ها اهمیت زیادی دارد. بهتر است که بعضی از مسائل در جریان سفر با برنامه ریزی انجام گردد و بعضی از اتفاقات نیز به صورت بدون برنامه ریزی و با توجه به شرایط انجام گردد. بعضی از اتفاقات غیربرنامه ای در سفر به لذت بخش تر و کم دردسرتر شدن سفر منجر می گردد. مثلاً؛ زمانیکه در جریان سفر دوستتان شما را به یک جزیره در تایلند دعوت می نماید و یک اقامت یک ماهه برایتان در نظر می گیرد، این اتفاق برنامه ریزی نشده می تواند هیجان و لذت زیادی برایتان به ارمغان بیاورد.

به همراه داشتن پول اضافی

سفر به آن مقدار ای که تصور می کنید هزینه ندارد. مثلاً؛ برای هر روز سفر در کشورهای آسیایی 15 دلار و در اروپا 40 دلار کافی است، امّا، باید همیشه درباره هزینه های غیرمنتظره هم فکری کنید و برای آنها نیز پول به مقدار کافی با خود بردارید.

مهم نیست که چقدر پول به سفر اختصاص داده اید، اما، این موضوع اهمیت دارد که نمی توانید برای تمامی مسائل برنامه ریزی کنید، مثلاً؛ بلایای طبیعی و مسائل پس از آن قابل پیش بینی و برنامه ریزی نیستند.

به این ترتیب، نوع برنامه ریزی اهمیت ندارد، بلکه این مهم است که برای رویارویی با مسائل غیرمنتظره آمادگی داشته باشید. بنابراین بیشتر از مقدار مورد احتیاج در سفر پول به همراه داشته باشید و مطمئن باشید که از این کارتان پشیمان نمی شوید.

خجالتی نباشید

شاید فرد درونگرایی هستند و درباره آنچه دیگران در موردتان فکر می نمایند، نگران هستید، اما، باید بدانید که صحبت کردن با غریبه ها شجاعت می خواهد. البته به یاد داشته باشید که در مسافرت معمولاً افراد در پی دوستان تازه هستند و تمایل دارند که با دیگران ارتباط برقرار نمایند.

معمولاً افراد به یکدیگر فقط سلام می نمایند و بقیه مکالمات به موقعیت بستگی دارد. می توانید با باز کردن باب گفت وگو با دیگر اشخاص با آنها وارد رابطه محبت آمیز شوید. بهتر است که هدفونتان را به کناری بگذارید و از هم صحبت شدن با دیگران لذت ببرید. احتمالاً آنان نیز به تقاضای شما برای صحبت کردن پاسخ مثبت خواهند داد.

هنگام ارتباط برقرار کردن با دیگران چیزی را از دست نمی دهید جز اینکه بر خجالتی بودن خود غلبه می کنید و فضا برای روابط بیشتر فراهم می گردد.

دلیر باشید

شاید ارتفاع را دوست ندارید، یا تمایلی ندارید که ورزش کنید و یا مسائلی دیگری دارید، امّا، این را بدانید که از پریدن از قایق به در گالاپاگوس پشیمان نخواهید شد. ممکن است که مانند یک دختر فریاد بزنید، امّا، با این وجود تاب خوردن در یک دره عمیق و باریک برایتان لذت بخش خواهد بود و بعلاوه تست طعم خوب بعضی کرم ها نیز خالی از لطف نیست.

خودت را به چالش بکش، ریسک کن و چیزهای تازه را امتحان کن. شاید از بعضی کارها متنفر باشی، امّا، به یاد داشته باش که از انجام هیچکدام از کارهای چالش برانگیز، پشیمان نخواهی شد. به طور کلی، انجام کارهای ریسک دار و چالش برانگیز و تازه به بالا رفتن اعتماد به نفس تان یاری می نماید.

احساس نکنید که در تله افتاده اید

اگر از سفرتان لذت نمی برید و احساس می کنید که به مقدار کافی سرگرم نماینده نیست، در جایی توقف و استراحت کنید. مثلاً چند روز دیگر در آمستردام و سیدنی بمانید تا حالتان بهتر گردد. اگر باز هم حالتان خوب نشد و از جاده ها، خانه و منظره ها دیگر لذت نمی برید، این موضوع اصلاً خجالتی ندارد.

بهتر است در حین سفرتان آزمون و خطا داشته باشید. این را بدانید که اگر سفر سرگرم نماینده نیست می توانید به خانه برگردید و به سفر خاتمه دهید. تنها تصمیم خودتان است که باعث شده در این سفر گیر بیفتید و یا از آن لذت ببرید.

در سفر تنها نیستید

به یاد داشته باشید هر کجا که بروید، یک شبکه از مسافران در کنارتان خواهند بود که می توانند دوستانتان باشند. آنان به ارائه مشاوره و هدایت می پردازند و مانند یک مربی برایتان عمل خواهند کرد. اگرچه ظاهراً به تنهایی سفر نموده اید، اما، هیچ گاه تنها نخواهید بود و اگر از غار تنهایی خود بیرون بیایید، دوستان خوبی پیدا می کنید.

اینکه از رفتن به مکان های ناشناخته عصبی است، امری طبیعی به شمار می رود، این طبیعت آدمی است که از اینکه در مکان هایی ناشناخته قرار گیرد نگران است، امّا، باید بدانید که سفر به شما یاری خواهد نمود تا احساس بهتری داشته باشید و به انسانی بهتر تبدیل شوید. بنابراین، یک نفس عمیق بکشید، استراحت کنید و لذت ببرید.

منبع: الی گشت
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: joghatayi.ir شناسه مطلب: 1265

به "12نکته جالب و اساسی برای گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12نکته جالب و اساسی برای گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید